REKLAMA
WEBINAR

Największy akcjonariusz Alumetalu odpowiedział na wezwanie ogłoszone przez Hydro Aluminium

2023-05-30 10:36
publikacja
2023-05-30 10:36

Największy akcjonariusz Alumetalu, spółka IPO30 Unipessoal LDA, odpowiedział na wezwanie na akcje Alumetal ogłoszone przez Hydro Aluminium AS i złożył zapis na sprzedaż wszystkich posiadanych akcji (5.108.221), reprezentujących 32,78 proc. kapitału zakładowego - podano w komunikacie prasowym.

Największy akcjonariusz Alumetalu odpowiedział na wezwanie ogłoszone przez Hydro Aluminium
Największy akcjonariusz Alumetalu odpowiedział na wezwanie ogłoszone przez Hydro Aluminium
fot. Borys Skrzyński / / Puls Biznesu

Spółka IPO30 Unipessoal LDA jest kontrolowana przez Grzegorza Stulgisa, przewodniczącego rady nadzorczej Alumetalu.

Jak poinformował, cytowany w komunikacie prasowym, Grzegorz Stulgis złożenie zapisu w ramach wezwania jest konsekwencją zawartego w dniu 27 kwietnia 2023 r. porozumienia oraz wynikiem prawie dwuletniego procesu.

"Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji norweska grupa Norsk Hydro będzie najlepszym inwestorem dla Alumetalu. Pozyskanie silnego inwestora branżowego zapewni możliwość dalszego rozwoju Alumetalu oraz umożliwi jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału spółki. Jednocześnie zastosowana procedura wezwania daje możliwość sprzedaży akcji wszystkim akcjonariuszom spółki na jednakowych warunkach" - ocenił.

25 maja Hydro Aluminium wezwało do sprzedaży 100 proc. akcji Alumetalu, po cenie 78,69 zł za papier. Przyjmowanie zapisów rozpoczęło się 26 maja, a zakończy 30 czerwca 2023 r. Przewidywany dzień zawarcia transakcji nabycia akcji to 5 lipca 2023 r.

Dzięki uzyskaniu na początku maja 2023 r. przez grupę Norsk Hydro bezwarunkowej zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Alumetalu, spełniony został kluczowy warunek regulacyjny potrzebny do sfinalizowania tej transakcji, co umożliwiło ponowne ogłoszenie wezwania.

Zamiarem wzywającego jest nabycie 100 proc. akcji spółki. W przypadku osiągnięcia progu co najmniej 95 proc. ogólnej liczby głosów w wyniku wezwania, wzywający zamierza ogłosić przymusowy wykup akcji posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych.

W kwietniu 2022 r. Norsk Hydro ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Alumetalu, jednak wygasło ono w związku z przedłużonym badaniem kontroli koncentracji przez Komisję Europejską.

27 kwietnia 2023 r. Norsk Hydro ASA poinformował, że chce ponownie ogłosić wezwanie na akcje Alumetalu. Jak podawano, wezwanie zostanie ogłoszone na 100 proc. akcji spółki, po cenie 78,69 zł za akcję, co miało odpowiadać łącznej cenie nabycia w wysokości około 1,23 mld zł (około 267 mln euro). (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
Wezwanio jest albo fałsz albo cena zaraz spadnie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki