Największe banki na świecie [Infografika]

Chiny zdobywają nie tylko rynek technologiczny, ale także bankowy. W ciągu ostatnich kilku lat największe banki Chińskiej Republiki Ludowej pomnożyły swoje aktywa do rozmiarów odpowiadających światowym gigantom. 

Chińskie banki jeszcze 6 lat temu nie miały co liczyć na miejsce w pierwszej dziesiątce najprężniej działających banków na świecie. W 2008 roku top lista była zdominowana przez europejskie grupy bankowe, a dziś połowa z najlepszej dziesiątki to marki z kapitałem azjatyckim (w tym 4 chińskie i 1 japońska).

Jedynymi bankami, które utrzymały swoją pozycję na przestrzeni ostatnich, lat są: francuski BNP Paribas (4. miejsce) oraz amerykański JP Morgan Chase & Co. (6. miejsce).

Wśród największych grup bankowych pod względem aktywów znajdują się także te, które są dobrze znane Polakom. W pierwszej dziesiątce znalazło się wspomniane już BNP Paribas oraz Credit Agricole (9. miejsce). Poza nimi pojawił się także Deutsche Bank (11. miejsce), Citigroup (14. miejsce) oraz Societe Generale (15. miejsce – właściciel Eurobanku) czy Banco Santander (18. miejsce – właściciel marki BZ WBK).

największe banki świata pod względem aktywów

/mg

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Piotr

zwlaszcza że w tym artukule jest poprawnie:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Deutsche-Bank-Credit-Suisse-i-inne-europejskie-banki-pod-presja-Szykuje-sie-powtorka-z-Lehman-Brothers-7318963.html

to zdecydujcie się...

! Odpowiedz
0 1 ~Katarzyna

Gdzie dostane informacje o wszystkich bankach na rynku europejskim ?

! Odpowiedz
0 0 ~wera

Na zakrystii

! Odpowiedz
1 7 ~jasnowidz

Chciałbym dodać że Elity nie mają przynależności do żadnej narodowości, i to one zarządzają globalnie tymi bankami, i oczywiście nami, tak Chińskimi też częściowo! Śledze te zagadnienie od szeregu lat. Elity są jak kameleon, tak oczywiście mogą być żółte. Tak, ale coraz bardziej udaje im się przybierać kolory Rosyjskie. I w tym jest nadzieja, na koniec nowoczesnego niewolnictwa. Wiem większość nawet nie wie że są następcami Kunta Kinte, bo nowoczesne kajdany, to dług.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~Natenczas

A HSBC to tez chiński bank przecież. HongKong- Shanghai Banking Corporation

! Odpowiedz
1 1 ~Tomek

Bank UK, gdybys nie wiedzial to do 97 roku HONKONG to UK, a ten bank powstal ok 100 lat temu. Nazwa nie zawsze jest w kazdym czasie cos mowiaca. Ten Bank JP Chace to bank polski bo CHASE byl polakiem... i nawet mial w PL za Walesy bank..

! Odpowiedz
1 1 ~Ratatosk

Pierwsze zdanie na Wiki: "Holding został założony w 1865 r. pod nazwą Hongkong and Shanghai Banking Corporation jako brytyjski bank w Chinach. W 1991 bank przeniósł swoją siedzibę do Londynu."

! Odpowiedz
2 5 ~Goldschmitt

A dzie żydowskie banki???

! Odpowiedz
1 1 ~Gdańsk

Po prostu zmieniły nazwy lub są akcjonariuszami:) Na pewne pytania ciężko znaleźć odpowiedź. Byś musiał należeć do elity:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne