REKLAMA
WAŻNE

Najtańsze konta firmowe na pierwszy rok działalności

2017-09-14 06:00
publikacja
2017-09-14 06:00

Pierwszy rok jest najważniejszy w wprowadzeniu własnego biznesu. Przedsiębiorca bez wytchnienia zastanawia się nad kondycją swojej firmy i zaciekle szuka oszczędności. Jedną z możliwości obniżenia kosztów jest założenie rachunku firmowego za 0 zł. Sprawdzamy, które banki przygotowały najkorzystniejszą ofertę dla nowych firm.

Redakcja Bankier.pl przyjrzała się ofercie rachunków firmowych skierowanych do jednoosobowych działalności gospodarczych. Sprawdziliśmy, które banki posiadają obecnie najlepszą ofertę dla nowego biznesu oraz co w jej ramach oferują przedsiębiorcom. Zestawienie kont oparte jest na założeniu, że klient prowadzi nowo otwartą firmę i poszukuje bezpłatnego rachunku na okres 12 miesięcy. Dodatkowo zakładamy, że w ramach prowadzonego konta przedsiębiorca będzie wykonywał raz w miesiącu przelew internetowy do ZUS na kwotę co najmniej 250 zł oraz minimum 10 innych przelewów internetowych zewnętrznych. Równie istotnym założeniem jest brak konieczności utrzymania średniomiesięcznego salda na otwartym koncie.

Najtańsze konta firmowe dla młodego biznesu

Poszukując najtańszych kont na pierwszy rok działalności młodego biznesu, do analizy wybraliśmy rachunki, które pozwalają na bezpłatne prowadzenie konta oraz obniżenie kosztów (do 0 zł) najważniejszych opłat – za użytkowanie karty płatniczej i zwykłych przelewów internetowych do innych banków.

Gdzie udać się po najtańsze konto na start?

Najatrakcyjniejszy rachunek dla przedsiębiorców, którzy poszukują oszczędności posiada mBankmBiznes konto Standard w promocji "Proste konto za 0 zł". Posiadacze własnego biznesu, którzy zdecydują się na otwarcie rachunku w trakcie trwania promocji, tj. od 11.08.2017 r. do 31.10.2017 r., uzyskają darmowe prowadzenie konta, nielimitowaną liczbę przelewów, brak opłaty za użytkowanie karty oraz wpłaty i wypłaty gotówki w szerokiej sieci bankomatów, a to wszystko z gwarancją przez okres 24 miesięcy. Dodatkowo bank chce zachęcać przedsiębiorców swoją nową aplikacją mobilną. Podobną ofertę przygotował Nest Bank – BIZnest Konto,  który oferuje bezwarunkowe 0 zł za jego prowadzenie, obsługę kary płatniczej oraz nielimitowaną ilość przelewów bez dodatkowych opłat.

Na kolejnym miejscu zestawienia znalazły się, również ex aequo, Volkswagen Bank z Plus Kontem Biznes oraz PKO Bank Polski oferujący PKO Konto Firmowe. Przedsiębiorca w ich przypadku także nie ponosi opłaty za prowadzenie rachunku oraz za użytkowanie karty płatniczej. Jednak nałożony jest na niego limit bezpłatnych przelewów. W przypadku Volkswagen Banku właściciel firmy ma do wykorzystania pakiet 250 przelewów internetowych, każdy kolejny to koszt w wysokości 0,30 zł. Natomiast w PKO BP opłacie nie podlega 30 pierwszych przelewów.

Podium zamyka Konto Firma to Ja oferowane przez Idea Bank. Właściciel biznesu posiada do dyspozycji rachunek, za którego prowadzenie nie uiszcza się comiesięcznej opłaty oraz bezpłatne przelewy w bankowości elektronicznej. Musi jednak pamiętać o konieczności wykonania transakcji kartą płatniczą na kwotę co najmniej 400 zł lub wpłacie 1000 zł we wpłatomacie, aby koszt użytkowania karty wydanej do rachunku był równy 0 zł. W przeciwnym przypadku opłata miesięczna wyniesie 4,99 zł. 

Zestawienie najlepszych kont dla młodego biznesu – sierpień 2017 r.

Lp.

Bank

Nazwa Rachunku

Opłata za prowadzenie

Opłata mies. za kartę płatniczą **

Opłata za przelew internetowy zewnętrzny

1

mBank

mBiznes konto Standard w promocji "Proste konto za 0 zł 0 zł 0 zł

0 zł

Nest Bank

BIZnest Konto

0 zł

0 zł

0 zł

2

Volkswagen Bank Polska

Plus Konto Biznes

0 zł

0 zł***

0*-0,30 zł
*0 zł za 250 pierwszych przelewów

PKO Bank Polski

PKO Konto Firmowe

0 zł

0 zł****

0*-1 zł
*0 zł za 30 pierwszych przelewów

3

Idea Bank

Konto Firma to Ja

0 zł

0*-4,99 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 400 zł lub wpłacie kwoty 1000 zł we wpłatomatach

0 zł

4

Deutsche Bank

dbNET Biznes

0 zł

0*-5 zł
*0 zł przy wykonaniu jednej transakcji

0 zł

BOŚ Bank

Konto EkoStarter

0 zł

0*-5 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 400 zł

0 zł

5

ING Bank Śląski

Konto Direct dla Firm

0 zł

0*-7 zł
* 0 zł przy sumie transakcji min. 300 zł

0 zł

BGŻ BNP Paribas

Pakiet Biznes Lider Ekstra

0 zł

0*-7 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 500 zł

0 zł

6

BZ WBK

Konto Firmowe Godne Polecenia

0 zł

0*-7 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 400 zł

0*-1 zł
*0 zł za 25 pierwszych przelewów

7

Bank Millennium

Konto Mój Biznes

0 zł

0*-7 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 300 zł

0*-1 zł
*0 zł za 20 pierwszych przelewów

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych przez banki, stan na 29.08.2017 r.
**dotyczy najtańszej opcji karty płatniczej
***opłata za wznowienie karty wynosi 50 zł
**** opłata za wznowienie karty wynosi 30 zł

Poza podium znalazły się między innymi Deutsche Bank z kontem dbNET Biznes, BOŚ Bank oferujący Konto EkoStarter, ING Bank Śląski z Kontem Direct dla Firm czy BGŻ BNP Paribas z ofertą Pakietu Biznes Lider Ekstra. Przy przyjętych na wstępie założeniach, za wszystkie wskazane rachunki przedsiębiorca nie poniesie opłaty za jego prowadzenie. Dodatkowo może cieszyć się z nielimitowanych darmowych przelewów internetowych. Jednak w celu uniknięcia opłaty za użytkowanie karty płatniczej, musi pamiętać o wykonaniu transakcji bezgotówkowych na określoną wartość.   

W zestawieniu znalazły się również Bank Zachodni WBK oraz Bank Millennium. Pierwszy z nich w ramach Konta Firmowego Godnego Polecenia oferuje darmowe konto wraz z 25 bezpłatnymi przelewami internetowymi. Natomiast w ramach Konta Mój Biznes oferowanego przez Bank Millennium przedsiębiorca może liczyć na 20 bezpłatnych pierwszych przelewów.  

Dodatkowe korzyści oferowane przez banki

Właściciel nowego biznesu w ramach konta firmowego może również skorzystać z usług dodatkowych oferowanych przez banki. Wśród nich występują bonusy pieniężne, rabaty czy promocje na wybrane produkty. Wybierając rachunek w mBanku w promocji "Proste konto za 0 zł” przedsiębiorca otrzyma jednorazową nagrodę pieniężną za założenie konta w wysokości 100 zł. Wystarczy wykonać przelew do ZUS na min. 250 zł w ciągu 30 dni od podpisania umowy na konto w promocji. Dodatkowo klient może skorzystać z bezpłatnej usługi mKsięgowość, która daje możliwość wystawiania faktur online, wysyłania deklaracji podatkowych oraz przypomina o zaległych płatnościach.

Innym rodzajem zachęty jest program „Szerokiej drogi z PKO Bankiem Polskim". Umożliwia otrzymanie bonu podarunkowego o wartości 150 zł do wykorzystania na zakupy paliwa oraz innych artykułów oferowanych na stacjach paliw sieci Orlen, pod warunkiem dokonania płatności kartą wydaną do rachunku bieżącego PKO Konto Firmowe, na kwotę min. 200 zł. PKO BP również posiada usługi księgowe, z których przedsiębiorca może korzystać bezpłatnie przez okres 6 miesięcy.

Natomiast Idea Bank do posiadaczy rachunku Firma To Ja skierował promocję „Premiowanie za bankowanie”, w której można otrzymać 600 zł rocznej premii, pod warunkiem spełnienia kilku określonych w regulaminie akcji warunków. Dodatkowo właściciele firm mogą skorzystać z bezpłatnych przestrzeni coworkingowych – Idea Hubs.

Przedsiębiorcy w ramach prezentowanych rachunków firmowych mogą również skorzystać z rabatów na usługi oferowane przez partnerów. Między innymi posiadając rachunek w Banku Zachodnim WBK, otrzymają 5 proc. rabatu na portale dystrybucji ofert pracy czy 50 proc. na iPresso Express – rozwiązania automatyzujące marketing i komunikację z klientami w firmie. Podobne usługi oferuje Deutsche Bank oraz Volkswagen Bank. Natomiast klienci ING Banku Śląskiego, którzy założą Konto Direct dla Firm, otrzymają od banku pakiet 100 firmowych wizytówek.

Prezentowane zestawienie skierowane jest przede wszystkim do osób planujących założenie swojej firmy bądź takich, które dopiero co zarejestrowały działalność. Szukają taniego rachunku dla swojego biznesu, a jednocześnie takiego, który nie posiada licznych obwarowań. Należy pamiętać, że obecnie wiele banków oferuje darmowe konto pod warunkiem spełnienia dodatkowych założeń, m.in. wykonania przelewu do ZUS czy utrzymania wskazanego salda. Warto zatem przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa i pod tym kontem dokonać wyboru rachunku firmowego. Na rynku istnieją również ciekawe oferty z darmowym biurem lub oprogramowaniem MS Office dla początkujących przedsiębiorców.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kaszuby
Nest Bank ma zdecydowanie najtansze konto firmowe:
http://www.tanie-konto.pl/ranking-kont-firmowych/
w rankingu też wysoko są idea bank i alior

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki