REKLAMA

Najpopularniejsze kierunki studiów w tym roku

2018-11-30 11:25
publikacja
2018-11-30 11:25

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało informację o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2018/2019. Jakie kierunki najchętniej wybierali tegoroczni maturzyści? Pierwsze miejsce chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem.

fot. Mariusz Makowski / / FORUM

Chętnych na podjęcie studiów w tym roku było ponad 416 tys. osób. 309 tys. z nich zdecydowało się na rozpoczęcie nauki na publicznych uczelniach, natomiast 106 tys. wybrało niepubliczne szkoły wyższe.

Które kierunki studiów były najchętniej wybierane w tym roku? Pierwsza pozycja chyba nie dziwi. Warto zaznaczyć, że pomiędzy zwycięzcą zestawienia a drugim miejscem jest ponad 15 tys. zgłoszeń różnicy.

  1. informatyka - 42 759
  2. zarządzanie - 27 086
  3. psychologia - 22 280
  4. ekonomia - 18 773
  5. prawo - 17 125
  6. finanse i rachunkowość - 16 138
  7. automatyka i robotyka - 15 686
  8. budownictwo - 12 756
  9. pedagogika - 12 190
  10. logistyka - 11 863

Tegoroczne wyniki nie różniły się zbytnio od poprzednich, z pierwszej dziesiątki zniknęła jednak filologia angielska, a pojawiła się logistyka.

Na które kierunki dostać się było najtrudniej?

W tym roku najtrudniej nowym studentom było się dostać na inżynierię farmaceutyczną - na tym kierunki było 18,3 chętnych na jedno miejsce. Na drugim miejscu z niewielką różnicą znalazła się inżynieria i analiza danych (17,8), kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce okupują: chemia i toksykologia sądowa (16,9), technologia chemiczna (16,3), realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię (15), kierunek lekarski (14,1), zarządzanie inżynierskie (13,3), neofilologia [orientalna - japonistyka] (13), korozja (12,9), komunikacja wizerunkowa (11,1).

Najczęściej wybierane uczelnie

Najchętniej wybieraną w tym roku uczelnią był Uniwersytet Warszawski, na którym chciało studiować ponad 46 tys. osób. Na drugim miejscu z niewielką różnicą znalazła się Politechnika Warszawska z ponad 45 tys. kandydatów. Podium zamyka Uniwersytet Jagielloński, na którym chciało się kształcić ponad 34 tys. przyszłych studentów. Uczelniami z dwucyfrowym wynikiem są jeszcze: Politechnika Gdańska (ponad 29 tys. chętnych) oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (prawie 11 tys. chętnych)

Opracowanie powstało w Departamencie Szkolnictwa Wyższego MNiSW na podstawie  danych  przekazanych przez uczelnie w sprawozdaniu EN-1 do Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym „POL-on”.

DU

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (24)

dodaj komentarz
korpo
ja myślę czy wybrać się za rok na Ekonomię czy kierunek Sport i Zdrowie.. oba dopiero co będą się otwierać na WSEHu i bardzo mnie ciekawią
dwam
onywatele ukrainy bedzie ich obecnie na studiach okolo 100 tys ... no i mogą na studiach dziennych legalnie przebywac cały czas w polsce i pracowac przez "okres nauki" tj 3- 5 lat itd
karbinadel
W pierwszej piątce tylko jeden kierunek dający jakie takie konkretne umiejętności (informatyka). Reszta to nauka lania wody i wciskania kitu
jiira
To nie do konca jest prawda. Jesli jestes dobrym, doswiadczonym programista to mozesz pracowac zdalnie dla firm miedzynarodowych. Nie musisz sie fizycznie przemieszczac. Jesli chcesz bardziej elastycznych warunkow pracy i nie przywiazujesz znaczenia do pracodawcy ale do projektu to mozliwosci pracy z Polski sa w zasadzie nieograniczone To nie do konca jest prawda. Jesli jestes dobrym, doswiadczonym programista to mozesz pracowac zdalnie dla firm miedzynarodowych. Nie musisz sie fizycznie przemieszczac. Jesli chcesz bardziej elastycznych warunkow pracy i nie przywiazujesz znaczenia do pracodawcy ale do projektu to mozliwosci pracy z Polski sa w zasadzie nieograniczone (oczywiscie nie dla polskich firm).
bezimienov
Tak się tylko zastanawiam, czy osoby decydujące się na kierunki informatyczne, zdają sobie sprawę, że w Polsce jest to praca tylko do 35 roku życia. Po 35 roku życia pracy w Polsce nie ma (szczególnie dla doświadczonych programistów) i pozostaje emigracja lub zmiana branży. Zaczyna "nie pasować się do profilu pracownika firmy" Tak się tylko zastanawiam, czy osoby decydujące się na kierunki informatyczne, zdają sobie sprawę, że w Polsce jest to praca tylko do 35 roku życia. Po 35 roku życia pracy w Polsce nie ma (szczególnie dla doświadczonych programistów) i pozostaje emigracja lub zmiana branży. Zaczyna "nie pasować się do profilu pracownika firmy" bo w Polsce zatrudnia się zazwyczaj "młode i dynamiczne" - czytaj bez doświadczenia i umiejętności zespoły, które pracują za przysłowiowe fistaszki (na zachodzie tacy pracownicy noszą nazwę "code monkey"). Zagony owych informatyków po studiach naganiane wizją pensji 10k będą bardzo rozczarowane po zderzeniu z polską rzeczywistością (a rzeczywistość wygląda tak: 5700 brutto) a po spadku wynagrodzeń wywołanym sztuczną podażą "informatyków/programistów" po studiach uczących dokładnie niczego, ostatnie resztki doświadczonych inżynierów 35+ opuszczą ten kraj a pozostaną jedynie tanie centra outsourcingu projektów, których nikt nie chce na zachodzie się dotknąć, pełne code monkeys.
silvio_gesell
A po co tak dużo informatyków, jeśli komputery mają upraszczać życie a nie utrudniać?
devu
Aby mogły uprościć życie najpierw, ktoś musi włożyć sporo wysiłku aby tak się stało. Patrz internet, przelewy w internecie, zakupy w internecie, bankowość mobilna i tysiące innych. Nie wystarczy zaprojektować u stworzyć system do tego trzeba infrastruktury teleinformatycznej etc.
silvio_gesell odpowiada devu
Masz rację, ale to co wymieniłeś już mamy więc po co więcej informatyków? By bardziej śledzić ludzi już chyba tylko.
matpoz1
Czy do tej liczby wlicza się studia podyplomowe i osoby studiujące na więcej niż jednym kierunku? 400 tys. osób podjęło studia w obecnym roku,z czego 300 tys. na uczelniach państwowych, a 19,20 lat temu rodziło się coś około 450 tys. dzieci.
prosto-o-nieruchomosciach
masz studentów I i II stopnia a wiec dwa roczniki. daje to 50% studiujących w roczniku co od kilku lat jest normą ... niestety

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki