REKLAMA

Najpierw podatek od oddychania, teraz podatek od deszczu

2012-03-04 08:00
publikacja
2012-03-04 08:00
Tak zwany podatek od oddychania, czyli opłata klimatyczna już nikogo nie dziwi. Teraz przyszła kolej na podatek od deszczu. Kto go zapłaci?

Wszyscy szukają oszczędności, a co za tym idzie - pojawiają się nowe koncepcje szukania pieniędzy. Coraz więcej miast decyduje się na wprowadzenie nowych obciążeń dla mieszkańców, a jednym z takich pomysłów jest opłata za odprowadzanie ścieków wód opadowych.W jakich miastach podatek od deszczu?


Tak zwany podatek od deszczu wprowadzono już w kilku miastach w Polsce. W najbliższym czasie ma go wprowadzić Bytom, a także Wrocław, który szacuje dochody z tego tytułu w 2012 r. na ok. 12 milionów złotych. Podstawą prawną do naliczania tej opłaty jest ujęcie wód opadowych lub roztopowych w ustawowej kategorii ścieków zawartej w ustawie z 7 lipca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. Dz.U. z 2006 r. nr 123, poz. 858 ze zm.).

Zgodnie z ww. przepisem, pod pojęciem ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi rozumie się m.in. wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów.

Kto i ile zapłaci?


Już niebawem za deszcz zapłacimy wszyscy. Jako efekt wprowadzenia opłaty należy spodziewać się wzrostu opłat i czynszu lokali spółdzielczych. Wysokość podatku zostanie bowiem skalkulowana na podstawie średniej opadów z dziesięciu ostatnich lat na każdy metr kwadratowy.

Potrzebujesz więcej informacji
o podatkach?
Skorzystaj z naszego
Niezbędnika przedsiębiorcy i podatnika

Przykładowo, od 1 lutego 2012 r. mieszkańcy Bytomia zapłacą za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych opłatę, która wyniesie 4,86 zł brutto za m3 na rok. Wysokość rocznej opłaty jest bowiem obliczana indywidualnie dla danej nieruchomości, a przy jej obliczaniu są brane pod uwagę takie czynniki jak: powierzchnia odwadniana (powierzchnia zanieczyszczona o trwałej nawierzchni), a więc m.in. powierzchnia rzutu poziomego budynku, placów, parkingów, ulic i innych powierzchni, z których wody są odbierane przez urządzenia systemu odprowadzania wód opadowych i roztopowych, a także współczynnik spływu pomniejszający powierzchnię odwodnioną i średnia opadów atmosferycznych za ostatnie dziesięć lat. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach, średnia dla Bytomia wynosi 757,3 litra na m2 powierzchni.

Deszczówka na wagę złota


Właściciele domów jednorodzinnych, którzy gromadzą wodę deszczową zostaną zwolnieni z opłaty. Jak podkreślił bowiem Prezes Zarządu Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, „wykorzystując „deszczówkę” do celów gospodarczych, mieszkaniec nie odprowadza jej, a tym samym nie korzysta z naszych urządzeń. Wprowadzenie opłaty ma również i dobre strony - opłata za wodę nie wzrośnie, a opłata za ścieki sanitarne będzie niższa o 13 groszy za m3”.

Podstawa prawna:
  • art. 2 pkt 8 lit. c ustawy z 7 lipca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. nr 123 poz. 858 ze zm.).


Marta Grabowska
Nie zwlekaj!
Skorzystaj z indywidualnych porad najlepszych ekspertów!
Internetowy serwis dla księgowych www.portalfk.pl

W pracy każdego księgowego pojawiają się wątpliwości, które trudno samodzielnie rozwiać. Najlepiej byłoby w takim przypadku zwrócić się do eksperta. Jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Dlatego teraz, specjalnie dla nich, powstał internetowy serwis finansowo-księgowy: www.portalfk.pl zmiany w podatkach 2007

Jako użytkownik serwisu Portal FK będziesz mógł zadać pytanie jednemu z 70 ekspertów z dziedziny rachunkowości, podatków, ubezpieczeń społecznych i prawa pracy oraz bez ograniczeń korzystać z bazy ponad 8 000 porad i wskazówek zgromadzonych na portalu.

Dodatkowo będziesz miał do dyspozycji liczne narzędzia: wzory umów, formularze, kalkulatory, wskaźniki i stawki, które ułatwią Ci wykonywanie swoich obowiązków. Teraz już nie zaskoczą Cię żadne zmiany i nie będziesz się musiał martwić, jak zastosować nowe przepisy w praktyce.

Zacznij korzystać z Portalu FK już teraz!
www.portalfk.pl
Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~KX
Sposób naliczania podatków staje się irracjonaly. Zamiast upraszczać cały system podatkowy, coraz bardziej się go komlikuje. Biurokratyczna machina doprowadzi w końcu do załamania się całego sytemu prędzej czy później. Przykre jest że świadomość urzędników w tym zakresie jest aż tak Sposób naliczania podatków staje się irracjonaly. Zamiast upraszczać cały system podatkowy, coraz bardziej się go komlikuje. Biurokratyczna machina doprowadzi w końcu do załamania się całego sytemu prędzej czy później. Przykre jest że świadomość urzędników w tym zakresie jest aż tak ograniczona.
~azaz
Urzędnicza bezczelność i pazerność nie zna granic !!!
~woj.
O, mysle że lewactwo ma jeszcze wiele pomysłów w zanadrzu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki