Najlepsze konta oszczędnościowe dla firm – lipiec 2018 [Ranking Bankier.pl]

Lokata czy konto oszczędnościowe? Przy obecnym oprocentowaniu wybór nie jest trudny. Na standardowym depozycie przedsiębiorca może liczyć maksymalnie na 3 proc. w skali roku, natomiast mimo że rachunek lokacyjny wiąże się z niższym oprocentowaniem - 2,25 proc. - to zapewnia swobodę wpłat i wypłat.

Przedsiębiorcy, który dysponują nadwyżką finansową, mogą skorzystać z różnych opcji jej zainwestowania. Najbezpieczniejszymi oczywiście są lokata terminowa czy konto oszczędnościowe. Niestety w ich przypadku nie ma co liczyć na wysokie zyski. Oprocentowanie standardowych depozytów sięga raptem 3 proc. w skali roku, natomiast rachunków lokacyjnych - maksymalnie 2,25 proc. Aby móc skorzystać z takich ofert, przedsiębiorca musi spełnić dodatkowe warunki stawiane przez banki. W przeciwnym wypadku oprocentowanie spada poniżej 1 proc.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla firm – lipiec 2018 [Ranking Bankier.pl]
Najlepsze konta oszczędnościowe dla firm – lipiec 2018 [Ranking Bankier.pl] (YAY Foto)

Najlepsze konta oszczędnościowe dla 10 000 zł

Przedsiębiorcy, którzy rozważają ulokowanie środków pieniężnych na lokacie czy konie oszczędnościowym, w jednym i drugim wypadku nie mają co liczyć na wysokie zyski. Przy obecnych stopach procentowych warto wybierać krótkoterminowe depozyty lub rachunek lokacyjny, co nie wymaga zamrażania środków na dłuższy okres. Patrząc jednak na korzyści, mimo że lokata terminowa umożliwia zarobienie nieco więcej, to jednak konto oszczędnościowe gwarantuje przedsiębiorcy nieograniczony dostęp do pieniędzy w każdym momencie. Ponadto różnica między najwyżej oprocentowaną lokatą dostępną na rynku (3 proc. na Lokacie Przedsiębiorczej od Idea Banku dla kwoty do 20 tys. zł) a najatrakcyjniejszą stawką konta lokacyjnego nie jest znacząca.

Najwyższe oprocentowanie, jakie może uzyskać przedsiębiorca, który ulokuje swoje środki na konie oszczędnościowym, wynosi 2,25 proc. w skali roku. Z takiej oferty mogą skorzystać klienci Nest Banku w ramach konta BIZnest Oszczędności. Aby jednak móc uzyskać podwyższoną stawkę, która obowiązuje przez dwa pełne miesiące od zawarcia umowy, należy założyć podstawowe konto firmowe.

Drugie miejsce należy do Kona Zyskownego-Biznes od Idea Banku oraz Rachunku Lokacyjnego oferowanego przez Alior Bank ze stawką 2 proc. Jednak i tu przedsiębiorca jest zobowiązany do spełnienia szeregu warunków. Idea Bank wymaga otwarcia podstawowego rachunku bieżącego, z którego raz w miesiącu należy wykonać przelew do ZUS bądź US oraz zasilać go kwotą min. 2 tys. zł, natomiast Alior Bank – posiadania iKonta Biznes.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla firm dla kwoty 10 000 zł

Lp.

Bank

Konto

Oproc.

Warunki

1

Nest Bank

BIZnest Oszczędności

2,25%

posiadanie podstawowego rachunku firmowego;
oprocentowanie stałe 2,25% w okresie promocji obejmuje 2 pełne miesiące, od trzeciego miesiąca oproc. wynosi WIBOR 3M - 0,50%

2

Idea Bank

Konto Zyskowne - Biznes*

2,00%

standardowe oprocentowanie w kolejnym miesiącu od założenia może być podwyższone do 2,00% w przypadku spełnienia warunków:

- posiadanie konta Firma To Ja/ Konto Branżowe

- dokonania przelewu do ZUS / US,

- dokonania wpływu na podstawowy rachunek firmowy prowadzony w banku w formie wpłaty gotówkowej lub przelewu (w tym wpłaty we wpłatomacie) na łączną kwotę nie niższą niż 2000 zł;

w przypadku niespełnienia warunków oproc. wynosi 1,25%   

Alior Bank

Rachunek Lokacyjny

2,00%

rachunek lokacyjny służy do gromadzenia środków i nadwyżek finansowych, pochodzących wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej; promocyjne oprocentowanie środków obowiązuje na Rachunku Lokacyjnym otwartym przez posiadacza iKonta Biznes, w okresie 3 miesięcy - od 1 dnia roboczego miesiąca następującego po otwarciu Rachunku Lokacyjnego do ostatniego dnia kalendarzowego trzeciego miesiąca po jego otwarciu; po okresie promocyjnym oproc. wynosi 1,30%

3

Bank Pocztowy

Konto Oszczędnościowe

1,50%

nie wymaga posiadania rachunku podstawowego

4

BPS

Rachunek Lokacyjny

1,10%

posiadanie podstawowego rachunku firmowego;

5

Deutsche Bank

Konto db Oszczędna Firma

1,00%

oprocentowanie dla klientów nieposiadających Rachunku dbNet Biznes 0,75%

Źródło: Bankier.pl, stan na 05.07.2018 r.
* oprocentowanie progresywne, dany próg dotyczy całej kwoty na rachunku

Podium zamyka Konto Oszczędnościowe od Banku Pocztowego. Przedsiębiorcy jest oferowana stawka 1,50 proc., której uzyskanie nie jest obwarowane dodatkowymi obostrzeniami.  

Najlepsze konta oszczędnościowe wynoszącej 100 000 zł

Oprocentowanie w przypadku lokowania wyższych kwot ulega obniżeniu zarówno przy depozytach terminowych jaki i kontach lokacyjnych. Przedsiębiorca, który posiada 100 tys. zł na rachunku oszczędnościowym uzyska maksymalnie 2 proc. w skali roku.

Najwyższe oprocentowanie ponownie oferuje Nest Bank – 2 proc. na BIZnest Oszczędności. Kolejna pozycja, z nieco niższą stawką – 1,85 proc. – należy do Idea Banku w ramach Konta Zyskownego-Biznes. Przy czym nie można zapomnieć o warunkach dodatkowych, których spełnienia wymagają banki. Podstawowym z nich jest posiadanie rachunku firmowego.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla firm dla kwoty 100 000 zł

Lp.

Bank

Konto

Oproc.

Warunki

1

Nest Bank

BIZnest Oszczędności

2,00%

posiadanie podstawowego rachunku firmowego;

oprocentowanie stałe 2,00% w okresie promocji obejmuje 2 pełne miesiące, od trzeciego miesiąca oproc. wynosi WIBOR 3M - 0,50%

2

Idea Bank

Konto Zyskowne - Biznes *

1,85%

standardowe oprocentowa1,85% nie w kolejnym miesiącu do założenia może być podwyższone do %. w przypadku spełnienia warunków:

- posiadanie konta Firma To Ja/ Konto Branżowe

- dokonania przelewu do ZUS / US,

- dokonania wpływu na podstawowy rachunek firmowy prowadzony w banku w formie wpłaty gotówkowej lub przelewu (w tym wpłaty we wpłatomacie) na łączną kwotę nie niższą niż 2000 zł;

w przypadku niespełnienia warunków oproc. wynosi  1,20%      

3

Bank Pocztowy

Konto Oszczędnościowe

1,50%

nie wymaga posiadania rachunku podstawowego

4

Alior Bank

Rachunek Lokacyjny

1,40%

rachunek lokacyjny służy do gromadzenia środków i nadwyżek finansowych, pochodzących wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej; promocyjne oprocentowanie środków obowiązuje na Rachunku Lokacyjnym otwartym przez posiadacza iKonta Biznes, w okresie 3 miesięcy - od 1 dnia roboczego miesiąca następującego po otwarciu Rachunku Lokacyjnego do ostatniego dnia kalendarzowego trzeciego miesiąca po jego otwarciu; po okresie promocyjnym oproc. wynosi 0,70%

5

BPS

Rachunek Lokacyjny

1,10%

posiadanie podstawowego rachunku firmowego

PKO BP

Rachunek Lokacyjny Korzyść

1,10%

posiadanie podstawowego rachunku firmowego

Źródło: Bankier.pl, stan na 05.07.2018 r.
* oprocentowanie progresywne, dany próg dotyczy całej kwoty ulokowanej na rachunku

Trzecie miejsce, podobnie jak w przypadku lokowania oszczędności w wysokości 10 tys. zł, należy do Banku Pocztowego. Na koncie Oszczędnościowym można uzyskać 1,5 proc., przy czym bank nie wymaga od przedsiębiorcy posiadania rachunku firmowego. 

Poza podium znalazły się Alior Bank z ofertą Rachunku lokacyjnego oprocentowanego w wysokości 1,40 proc., BSP oraz PKO BP ze stawkami 1,10 proc. Jednak i tu przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania bieżącego konta firmowego.

Konta lokacyjne są oprocentowane nieco niżej niż najlepsze standardowe lokaty terminowe. Jednak należy podkreślić, że ich stawki mimo wszystko są wyższe niż większość depozytów, które oprocentowane są poniżej 1 proc. Ponadto zmiany w stawkach rachunków oszczędnościowych są znacznie rzadsze niż w przypadku lokat. Jednak największa przewaga, jaką mają konta lokacyjne nad lokatami, w obecnej sytuacji rynkowej, to swobodny dostęp do pieniędzy, jaki gwarantują. Przedsiębiorca, jeśli posiada nadwyżkę, może ją bezpiecznie ulokować, jednak nie wiąże się to z jej zamrożeniem na określony czas.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj