REKLAMA

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

2022-06-29 09:30
publikacja
2022-06-29 09:30
Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań
Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań
fot. LDprod / / Shutterstock

Niska opłata za prowadzenie, korzystanie z karty debetowej czy wypłaty gotówki to zdecydowane atuty przemawiające za daną ofertą konta osobistego. Obecnie klienci oczekują jednak od banków czegoś więcej – nowoczesnych rozwiązań, które usprawnią codzienne korzystanie z ROR-u. Sprawdziliśmy, na co mogą liczyć klienci, poszukujący pełnego pakietu – niewygórowanych opłat i szeregu usług dodatkowych.

Konta osobiste to produkty, które są coraz bardziej obudowywane dodatkowymi usługami. Jeszcze kilka lat temu nikt nie oczekiwał od swojego banku pełnego wachlarza płatności mobilnych, możliwości założenia rachunku przez aplikację mobilną prosto z kanapy czy dokonywania wypłat z bankomatu bez użycia tradycyjnej karty plastikowej. Obecnie takie usługi oferuje coraz więcej banków. Na jaką ofertę mogą liczyć klienci, dla których tego typu rozwiązania są priorytetem przy wyborze konta?

Jak powstał ranking?

Kolejność w tabeli jest uzależniona od liczby punktów uzyskanych przez poszczególne banki. Analiza rankingu obejmuje osiem parametrów, które dotyczą zarówno opłat, jak i dostępnych usług. Należą do nich:

  • opłata za prowadzenie rachunku – jeden punkt, jeśli jest możliwe uniknięcie obciążenia po spełnieniu dodatkowych warunków lub konto jest darmowe,
  • opłata za użytkowanie karty – punktacja analogiczna do stosowanej przy opłacie za prowadzenie  rachunku,
  • opłata za wypłatę w sklepie (cashback) – 1 punkt, jeśli bank nie pobiera opłaty za skorzystanie z tej usługi,
  • opłata za wypłatę z bankomatu za pomocą Blika – punkt przysługuje, jeśli usługa jest darmowa,
  • możliwość założenia konta na tzw. selfie – 1 punkt za udostępnienie przez bank takiej usługi w aplikacji mobilnej,
  • usługa Autopay – 1 punkt, jeśli klienci banku mogą korzystać z usługi w aplikacji mobilnej,
  • usługa typu saver – 1 punkt za udostępnienie klientom usługi wspierającej regularne oszczędzanie przez odkładanie tzw. końcówek transakcji na konto oszczędnościowe,
  • płatności mobilne – na konto banku zapisywany jest punkt, jeśli oferuje on min. 3 różne płatności mobilne spośród najpopularniejszych na rynku (Apple Pay, Google Pay, Blik, Fitbit Pay oraz Garmin Pay).

Do rankingu zostały włączone flagowe rachunki banków, z których mogą skorzystać klienci bez względu na wiek. Oznacza to, że analiza nie objęła m.in. tzw. kont dla młodych, ale również propozycji przygotowanych z myślą o beneficjentach programu rządowego „Rodzina 500 +” czy rachunków typu VIP. Poszczególne typy rachunków mogły się znaleźć w rankingu tylko raz.

Rachunki dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań - czerwiec 2022 r.

Lp.

Bank

Konto

Punkty

Opłaty:

A) Czy konto może być darmowe?

B) Czy karta może być darmowa?

C) Darmowy cashback

D) Darmowe wypłaty BLIK 

Nowoczesne rozwiązania:

E) Możliwość założenia konta na selfie

F) Dostępna usługa Autopay

G) Dostępna usługa typu saver

H) Dostępne min. 3 rodzaje płatności mobilnych 

A

B

C

D

E

F

G

H

1.

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

7

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

Bank Pocztowy

Konto w Porządku

7

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

TAK

Getin Noble Bank

Konto Proste Zasady

7

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

7

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

TAK

TAK

mBank

eKonto osobiste

7

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

7

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

2.

Bank Millennium

Millennium 360 °

6

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

NIE

TAK

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

6

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

PKO Bank Polski

PKO Konto za Zero

6

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

3.

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

5

TAK

TAK

NIE

NIE

TAK

TAK

NIE

TAK

Citi Handlowy

CitiKonto

5

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

NIE

NIE

TAK

Nest Bank

Nest Konto

5

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

NIE

NIE

TAK

4.

BNP Paribas Bank Polska

Konto Otwarte na Ciebie

4

TAK

TAK

NIE

NIE

TAK

NIE

NIE

TAK

5.

Aion Bank

Rachunek bankowy (Plan Light)

3

TAK

TAK

NIE

NIE

TAK

NIE

NIE

NIE

BOŚ Bank

EKOkonto bez Kosztów

3

TAK

TAK

NIE

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

Inteligo

Konto Inteligo

3

TAK

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

TAK

6.

PlusBank

Konto PLUS

2

TAK

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

Toyota Bank

Moto Konto

2

TAK

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie tabel opłat i prowizji oraz stron internetowych banków, stan na 21 czerwca 2022 r.

Na pierwszym miejscu „ex aequo” znalazło się sześć banków:  – Alior Bank, Bank Pocztowy, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank oraz Santander Bank Polska. Wszystkie z wymienionych marek bankowych uzyskały 7 punktów na 8 możliwych.

Konto Jakże Osobiste Alior Banku to rachunek z opłatami warunkowymi za prowadzenie i obsługę karty. Można ich uniknąć, zapewniając wpływy na konto i aktywnie korzystając z karty debetowej. Elementem oferty jest również darmowy cashback w sklepie oraz wypłaty z bankomatów obcych za pomocą Blika. Klienci banku mogą korzystać z Autopay a do ich wyboru są wszystkie podstawowe płatności mobilne. Konto Jakże Osobiste można otworzyć przez aplikację mobilną.

Na pierwszym miejscu znalazło się także Konto w Porządku Banku Pocztowego. Choć w cenniku widnieje opłata za korzystanie z konta, to w praktyce nie obowiązuje ona dla posiadaczy karty płatniczej  – Bank rezygnuje z tego obciążenia pod warunkiem posiadania karty debetowej. Z kolei opłata za korzystanie z karty może być zniesiona pod warunkiem dokonywania nią płatności miesięcznych na określoną, niewygórowaną, kwotę. Do dyspozycji klientów są darmowe wypłaty Blikiem i cashback, a także takie usługi jak Autopay, Mechanizm Regularnego Oszczędzania (tzw. saver) czy płatności Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay oraz oczywiście Blik.

Bardzo dobrym wynikiem może się również pochwalić Getin Noble Bank i Konto Proste Zasady. Bank pobiera opłatę za prowadzenie i korzystanie z karty. Aby uzyskać zwolnienie z obu obciążeń, wystarczy spełnienie jednego warunku dotyczącego liczby transakcji zrealizowanych miesięcznie. Bank może dopisać sobie punkty za opłaty za cashback i wypłaty Blikiem, płatności mobilne, usługę typu saver (Skarbonka) czy możliwość założenia konta na tzw. selfie. Do maksymalnego wyniku zabrakło jednak bankowi dostępu do usługi Autopay.

Kolejnym bankiem wśród liderów jest ING Bank Śląski. Konto z Lwem Direct to darmowy rachunek z możliwością obniżenia opłaty za kartę do 0 zł. Warunkiem jest dokonywanie nią płatności. Bank nie pobiera również opłaty za wypłaty cashback. Należy jednak liczyć się z dodatkową opłatą w przypadku wypłat Blikiem z bankomatów obcych.

Wśród najlepszych znalazło się również eKonto osobiste od mBanku. Pierwsze cztery punkty przypadły bankowi za opłaty – eKonto osobiste to rachunek bez opłat za prowadzenie, cashback i wypłatę gotówki Blikiem ze wszystkich maszyn w Polsce. Opłata za kartę jest warunkowa i bank z niej rezygnuje w zamian za płatności kartą na określoną kwotę. Klientom banku łatwiej o generowanie oszczędności poprzez rachunek Moje cele. Do ich dyspozycji są wszystkie podstawowe płatności mobilne, a konto można założyć na selfie. Podobnie jak w Getin Noble Banku punkt nie został przyznany za brak usługi Autopay.

Ostatni na liście zwycięzców jest Santander Bank Polska i Konto Jakie Chcę. Brak opłat za wypłaty Blik to jedna z zalet tego rachunku. Opłaty za korzystanie z konta i karty mogą zostać zniesione pod warunkiem dokonania wpływu na konto i płatności kartą lub Blikiem. Pozostając przy Bliku warto wspomnieć, że klienci mogą korzystać z niego oraz pozostałych czterech rodzajów płatności mobilnych objętych analizą. Usługi banku obejmują również Autopay, możliwość regularnego oszczędzania za pomocą odpowiedniego mechanizmu oraz opcję założenia konto na tzw. selfie.

Na drugim miejscu znalazły się trzy banki, którym udało się uzyskać 6 punktów. Mowa o koncie Millennium 360° od Banku Millennium, Koncie dla Ciebie od Credit Agricole oraz PKO Koncie za Zero z oferty PKO Banku Polskiego. Każdy z banków stracił po jednym punkcie za opłaty i dodatkowe usługi. Bank Millennium nie ma darmowych wypłat Blikiem i usługi typu saver, natomiast Credit Agricole i PKO Bank Polski bezpłatnego cashbacku oraz usługi Autopay.

TOP3 uzupełniają kolejne trzy instytucje. 5 punktów uzyskali Bank Pekao, Citi Handlowy oraz Nest Bank. Cennik Konta Przekorzystnego nie przewiduje darmowych wypłat Blikiem i w sklepach za pomocą karty (cashback). W Banku nie ma również usługi typu saver. Citi Handlowy najwięcej stracił na braku usług takich jak Autopay i konto do regularnego oszczędzania. Brak również darmowych wypłat BLIK bez ograniczeń. Nest Bank to jedyny z banków na trzecim miejscu, który zgarnął maksymalną liczbę punktów za opłaty. Wśród badanych usług dostępne są tylko płatności mobilne.

Monika Dekrewicz

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki