REKLAMA

Najdłużej emeryturę pobierają artyści, najkrócej przedsiębiorcy

2019-03-12 07:28
publikacja
2019-03-12 07:28

Z opublikowanych przez ZUS danych wynika, że najdłużej świadczenia emerytalne pobierają artyści, aktorzy, tancerze czy śpiewacy, a najkrócej przedsiębiorcy - podkreśla wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

fot. Eduard Korniyenko / / Reuters

Gazeta podała, że z danych ZUS pokazujących, kto i jak długo korzysta z emerytury wynika, że średnia dla ogółu wynosi nieco 18 lat.

Jak podkreślono, występują duże rozbieżności pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi. "Najdłużej na emeryturze żyją artyści - przeciętnie 25 lat" - czytamy.

"Bycie aktorem tancerzem, czy śpiewakiem operowym wymaga reżimu zdrowotnego. Nie ma mowy by funkcjonować w zawodzie i sobie kolokwialnie mówiąc, pozwalać" - komentuje ten wynik cytowany w gazecie aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich Paweł Królikowski. Z kolei demograf z SGH Zofia Lewandowska-Szweda podkreśla, "że istotne znaczenie ma to, że dziś część tej grupy zawodowej ma prawo do wcześniejszych emerytur".

"Na przykład tancerze, ekwilibryści, czy kaskaderzy mogą zacząć pobierać świadczenia już w wieku 40 (kobiety) lub 45( mężczyźni) lat. To tłumaczy też dlaczego kolejnymi grupami zawodowymi najdłużej pobierającymi emeryturę są nauczyciele oraz górnicy" - podkreśla "DGP". Jak dodaje, dane ZUS pokazują, że nauczyciele żyją na emeryturze przeciętnie 24 lata i 9 miesięcy, natomiast górnicy - o rok krócej.

"Ponadto nauczyciele zazwyczaj mają wyższe wykształcenie. A korelacja między nim, a stanem zdrowia jest potwierdzona naukowo. Takie osoby wiedzą, że należy się badać, mają wyższą świadomość zdrowotną" - podkreśla cytowana w gazecie Zofia Lewandowska-Szweda.

Jak podaje gazeta, grupą zawodową, której ZUS najkrócej wypłaca świadczenia emerytalne - średnio przez zaledwie 15 lat - są przedsiębiorcy. "Między innymi dlatego, że nie mają prawa do wcześniejszych emerytur. Ale wpływ na to ma także tryb pracy i związany z nią stres" - zauważa cytowana w gazecie dr hab. Wiktoria Wróblewska z SGH.

"DGP" podkreśla też, "że inne zawody, których przedstawiciele świadczenia pobierają relatywnie krótko, to kolejarze(18 lat i 9 miesięcy), a także księża (19 lat i miesiąc)". (PAP)

autor: Edyta Roś

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (7)

dodaj komentarz
search
To i tak dluzej niz zyja konie w janowie podlaski po procesie naprawczym dobrej zmiany
mlody_123
Artykuł zapewne nie uwzględnia danych MSWiA - stąd są wypłacane emerytury wszystkim mundurowym.
andregru
"Na przykład tancerze, ekwilibryści, czy kaskaderzy mogą zacząć pobierać świadczenia już w wieku 40 (kobiety) lub 45( mężczyźni) lat " i jak ma być dobrze w tym kraju . Jednym mówi się aby się przekwalifikowali i prawowali jak najdłużej a inni na emerytury . Gdzie tu równość ?
r4k
Na pewno artyści?
A nie mundurowi którzy jeszcze niedawno mogli przejść na emeryturę po 15 latach pracy, czyli np w wieku 35 lat.
oorim
przecież statystyka mówi jasno prawda? mundurowi są w medianie, bo chociaż pełnić służby nie mogą po pewnym czasie (jako zaawansowani wiekiem) to jednak dorabiają albo pracują w innych sektorach gospodarki.... nie są takimi pasożytami jak sądzisz...
r4k odpowiada oorim
Może i dorabiają, ale emeryturę biorą
specjalnie_zarejestrowany2
Kolejny sukces bolszewików.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki