Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

Łódź ponownie znalazła się na czele rankingu najbardziej zakorkowanych miast w Polsce - wskazano w opublikowanym w środę corocznym raporcie TomTom Traffic Index. W Europie kierowcy najwięcej czasu w korkach spędzają w Moskwie, a na świecie w indyjskim Bengaluru.

(fot. Dawid Lasocinski / FORUM)

Łódź, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji raportu o najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, pozostała liderem krajowego zestawienia obejmującego 2019 r. Autorzy opracowania wskazali, że poziom zakorkowania w tym mieście w ciągu roku wzrósł o 3 proc., co oznacza, że kierowcy jeżdżący po łódzkich ulicach mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 47 proc. w porównaniu do standardowego natężenia drogowego.

W polskim rankingu obejmującym 12 miast, za Łodzią uplasowały się kolejno: Kraków (45 proc.), Poznań (44 proc.), Warszawa (40 proc.), Wrocław (39 proc.), Bydgoszcz (34 proc.), Trójmiasto (33 proc.), Szczecin (30 proc.), Lublin (27 proc.) oraz Białystok (26 proc.). Według opublikowanych danych, w 2019 r. natężenie ruchu wzrosło we wszystkich polskich miastach w stosunku do poprzedniego roku, najbardziej w Krakowie i Poznaniu - o 5 proc.

W zestawieniu wskazano, że w Łodzi najbardziej zakorkowane są: ul. Zachodnia, al. Śmigłego-Rydza, al. Piłsudskiego i al. Włókniarzy; w Warszawie - ul. Wawelska, al. Wilanowska, ul. Dolina Służewiecka, al. Witosa; w Krakowie - ul. Zakopiańska, Powstańców Wielkopolskich, Marii Konopnickiej Jerzego Turowicza, a w Poznaniu - ul. Roosevelta, Królowej Jadwigi, Jana Pawła II i Bałtycka.

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie otwiera Moskwa (59 proc. czasu więcej) przed Stambułem (55 proc.) i Kijowem (53 proc.). Z kolei na świecie miano najbardziej zakorkowanego miasta na świecie w 2019 r. przypadło Bengaluru. Kierowcy tej indyjskiej metropolii spędzają w korkach średnio 71 proc. dodatkowego czasu. Kolejne miejsca w światowym rankingu zajęły: Manila (Filipiny, 71 proc.), Bogota (Kolumbia, 68 proc.), Bombaj (Indie, 65 proc.).

Specjalizująca się m.in. w produkcji urządzeń nawigacyjnych firma TomTom w opublikowanym raporcie zestawiła dane z 2019 r. dotyczące sytuacji drogowej w 416 miastach z 57 krajów.

autor: Bartłomiej Pawlak

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 8 silvio_gesell

Najbardziej wyludniające się miasto w Polsce jest najbardziej zakorkowane. Populacja spada -> realne stopy procentowe są ujemne -> najlepszą lokatą kapitału są pustostany w centrum -> miasto się dezurbanizuje -> ludzie dojeżdżają z przedmieści do pracy.

! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 szeregowy_forumowicz

Pustostan lepszą lokata kapitału od jakiejkolwiek lokaty w banku? NIe wiesz o czym piszesz, wracaj do szkoły niedouczony grafomanie.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz

Mój pełnostan drożeje 10% rocznie. Pustostan więcej, bo nie ma kosztów dzieci.

! Odpowiedz
1 13 wizytator

Teraz już wiadomo z jakich miast nie kupować używanych samochodów.

! Odpowiedz
30 12 potiomkin

Poszerzyła się ta Europa, skoro są w niej Kijów, Moskwa i Stambuł. Dlaczego nie Bagdad albo Ałma-Ata?

! Odpowiedz
5 11 kryzysio

Albo TelAviv?

! Odpowiedz
2 5 dziki_losos

> w Warszawie - ul. Wawelska

Na Wawelskiej zawsze jest korek. Godziny szczytu - korek. Sobota rano, korek. Sobota, 21:00 - korek! Niedziela o 23? Trochę mniejszy korek, ale też się stoi. Chyba światła + skrzyżowanie 4-stronne będące pseudo-rondem nie pomagają.

! Odpowiedz
8 11 kryzysio

Buspas przyczyną, od 22 września 2009. Pamiętam ten dzień, gdy Warszawa stanęła w korku-gigancie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne