REKLAMA

Nabór na granty zakończony po minucie. Będzie postępowanie kontrolne

2020-08-25 14:44
publikacja
2020-08-25 14:44
Nabór na granty zakończony po minucie. Będzie postępowanie kontrolne
Nabór na granty zakończony po minucie. Będzie postępowanie kontrolne
fot. Grabowski Foto / / Shutterstock

Postępowanie kontrolne wyjaśni okoliczności przeprowadzenia naboru wniosków na granty dla przedsiębiorców w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej – poinformował we wtorek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Do jego zakończenia nie będzie wypłat grantów.

Nabór w konkursie "Grant na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorstw z województwa wielkopolskiego" w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej rozpoczął się i zakończył w poniedziałek rano. Do dyspozycji było ok. 95 mln zł, przedsiębiorcy złożyli wnioski na przeszło 1,7 mld zł. O grant można było aplikować przez Internet od godz. 9.00. Nabór zakończył się w ciągu minuty.

O uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi decydowały ułamki sekund; pierwszy wniosek serwer generatora zarejestrował o godzinie 9:00:00.017267. Złożono ponad 50 tys. wniosków, zakwalifikowanych zostało ponad 3 tys. podmiotów.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak poinformował we wtorek, że wobec zgłaszanych wątpliwości i protestów dotyczących procedury przeprowadzenia przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (WARP) naboru wniosków na wsparcie grantowe podjął decyzję o uruchomieniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego postępowania kontrolnego.

"Jego zadaniem będzie sprawdzenie przebiegu procesu zgłaszania/przyjmowania wniosków przez system informatyczny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potencjalny udział narzędzi wspomagających, tzw. botów i ich faktycznej roli w ułożeniu listy potencjalnych beneficjentów, a także procesu startu przyjmowania zgłoszeń" – poinformował Marek Woźniak.

Jak podkreślił, do czasu wyjaśnienia wątpliwości nie będą dokonywane jakiekolwiek wypłaty środków finansowych z puli grantowej. Nadal prowadzona będzie procedura weryfikacji dokumentów tych, którzy znaleźli się na liście grantobiorców.

"Do zespołu kontrolnego zamierzam pozyskać niezależnych specjalistów z dziedziny informatyki, niezwiązanych ze strukturami WARP i Urzędu Marszałkowskiego. Mam nadzieję, że uda się w sposób wiarygodny zweryfikować to postępowanie. Jeśli w opinii państwa podczas naboru zaistniały nieprawidłowości, które mogłyby i powinny być wyjaśnione w ramach planowanego audytu, proszę o przesyłanie przedmiotowych informacji w formie e-maila na adres [email protected]" – napisał marszałek.

Jak dodał, jeśli ktokolwiek ma wiedzę na temat nieuczciwego postępowania osób zaangażowanych w nabór, prosi o informację lub zgłoszenie tego właściwym organom ścigania.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował we wtorek, że o w sprawie naboru wniosków zawiadomi Najwyższą Izbę Kontroli, Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuraturę.

"Jeśli 95 mln zł rozchodzi się w mniej niż minutę, a wielu przedsiębiorców pozostaje bez wsparcia, to należy mieć wątpliwości. Te wątpliwości mam dziś nie tylko ja, ale każdy przedsiębiorca, który zaledwie kilka sekund po godz. 9:00 usłyszał, że za późno na złożenie wniosku, a w tym samym momencie jedna z kancelarii informuje, że wszystkie wnioski ich klientów zakwalifikowały się do otrzymania grantów" – poinformował wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Również przewodniczący Nowoczesnej, poseł Adam Szłapka skierował interpelację do wicepremier Jadwigi Emilewicz oraz pismo do marszałka Woźniaka ws. możliwych nieprawidłowości przy naborze wniosków o grant w projekcie Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa. Jak napisał, "pojawiły się głosy, że zwycięzcami okazali się tylko ci, którzy podczas naboru skorzystali z oferty specjalnych aplikacji elektronicznych lub botów oferowanych przez niektóre kancelarie prawne i firmy zajmujące się pozyskiwaniem środków unijnych".

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego informował w poniedziałek. że nabór wniosków o grant w projekcie Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa został zakończony z powodu wyczerpania alokacji o godzinie 09:01:04.971690. Pierwszy wniosek serwer generatora zarejestrował o godzinie 9:00:00.017267.

Projekt Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa skierowany jest do przedsiębiorców, których sytuacja pogorszyła się w związku z COVID-19. Realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
scalak12
Gratulacje .... co trzeba mieć w głowie, żeby pisać bota który wytnie wszystkich konkurentów. Rozumiem, że idea była taka, że bierzemy wszystko. Jesteśmy sami na świecie, na wyspie i nikt się tym nie zainsteresuje, że robimy jawny wałek. Wszyscy przejdą obok jeszcze poklepią po plecach i powiedzą jacy obrotni, jacy Gratulacje .... co trzeba mieć w głowie, żeby pisać bota który wytnie wszystkich konkurentów. Rozumiem, że idea była taka, że bierzemy wszystko. Jesteśmy sami na świecie, na wyspie i nikt się tym nie zainsteresuje, że robimy jawny wałek. Wszyscy przejdą obok jeszcze poklepią po plecach i powiedzą jacy obrotni, jacy mądrzy, jakie robią świetne interesy.
1as
Psy wieszają, ale po kasę się pozabijali myszkami :)
clex
nie po minucie ale po 2 sekundach. Kliknąłem w 3 sekundzie i już wszystkie fundusze były zarezerwowane.
comedyhut
Nie mogę się zgodzić. Mój wniosek został zarejestrowany o 9:00:14. Mam standardowy internet z kablówki UPC, a do złożenia wniosku użyłem myszki, palca i klawisza F5 do odświeżania strony. Udało się, chociaż nikomu więcej z moich znajomych to nie wyszło. Czy zatem jestem szybszy od botów?
masekrut555
Dlatego państwo nie powinno dawać kasy firmom, firmy źle zarządzane mają upadać. Dawanie grantów kończy się tym że wszyscy znajomi i rodziny polityków dostają granty a pracodawca z klasy średniej już nie.
specjalnie_zarejstrowany1
Nie tylko w Polsce ale na calym swiecie przez ta tendencje beda powstawac firmy ktore wlasnie sie tym zajmuja - pobieraniem grantow. To tak naprawde moze byc bardzo lukratywny biznes przy powiekszajacej sie inflacji. Pobierasz granta 100 tys i lokujesz w jakies aktywo ktore rosnie np. kontrakt na wywoz smieci (taki abstrakcyjny przyklad) Nie tylko w Polsce ale na calym swiecie przez ta tendencje beda powstawac firmy ktore wlasnie sie tym zajmuja - pobieraniem grantow. To tak naprawde moze byc bardzo lukratywny biznes przy powiekszajacej sie inflacji. Pobierasz granta 100 tys i lokujesz w jakies aktywo ktore rosnie np. kontrakt na wywoz smieci (taki abstrakcyjny przyklad) Za pol roku przychodzi do Ciebie urzednik i pyta co z tym grantem to pokazujesz mu ze wobec inflacji i rosnacych cen wywozu smieci - spozytkowales go, masz wiecej bo np moze tak byc ze kontrakt na wywoz smieci bedzie juz warty 150 tys. Takze firma jak najbardziej generuje dochod. Taka firma zaplaci byt moze VAT "Value added TAX" czyli "podatek od dodanej wartosci" No i zaczniemy zyc w absurdalnej rzeczywistosci ze firmy ktore tak naprawde nic nie wnosza, nie tworza nie generuja zadnej wartosci dla spoleczenosci ani w sumie dla nikogo (oprocz samych siebie) beda zarabiac na tym pokracznym systemie. Oczywiscie te pieniadze beda pochodzic z kieszeni zwyklego szarego zjadacza chleba ktory bedzie mial smieci do wyrzucenia.
meryt odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
specjalnie_zarejstrowany1 "na calym swiecie przez ta tendencje beda powstawac firmy ktore wlasnie sie tym zajmuja - pobieraniem grantow... Pobierasz granta 100 tys i lokujesz w jakies aktywo ktore rosnie np. kontrakt na wywoz smieci"

Pomarzyć o takim dochodzie możesz. Ale nie masz doświadczenia z grantami w UE.
specjalnie_zarejstrowany1 "na calym swiecie przez ta tendencje beda powstawac firmy ktore wlasnie sie tym zajmuja - pobieraniem grantow... Pobierasz granta 100 tys i lokujesz w jakies aktywo ktore rosnie np. kontrakt na wywoz smieci"

Pomarzyć o takim dochodzie możesz. Ale nie masz doświadczenia z grantami w UE. Nie przejdzie.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki