REKLAMA

Nabici w mBank zbierają pokrzywdzonych

Michał Kisiel2012-02-01 12:08analityk Bankier.pl
publikacja
2012-02-01 12:08
31 stycznia opublikowano ogłoszenie Sądu Okręgowego w Łodzi, w którym poinformowano o wszczęciu postępowania grupowego przeciwko spółkom BRE Banku obsługującymi klientów detalicznych. Sprawa dotyczy klientów tzw. starego portfela, którzy zaciągnęli w mBanku i Multibanku kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich w latach 2005-2006.


Od momentu publikacji ogłoszenia chętni do dołączenia do pozwu mają dwa miesiące, aby przystąpić do grupy ponad 900 klientów domagających się m.in. zwrotu nadpłaconych rat. Kością niezgody są niektóre zapisy umowy kredytowej. Pozywający banki grupy BRE wskazują, że kredytodawca podnosił oprocentowanie kredytu w momencie, gdy wzrastał wskaźnik LIBOR CHF 3M, ale nie obniżał go w wystarczającym stopniu, gdy indeks ten spadał.

Ewentualne korzystne dla pozywających rozstrzygnięcie sprawy oznaczałoby przekształcenie kredytów na oparte o sztywną marżę powiększoną o wskaźnik LIBOR. Multibank i mBank zaproponowały w styczniu klientom przejście na taki system obliczania oprocentowania, oferując marżę na poziomie 2,5-2,7%. Część klientów starego portfela podpisała aneksy zmieniające sposób naliczania odsetek. Klienci tacy mogą również dołączyć do pozwu na tym etapie, aczkolwiek reprezentująca pozywających kancelaria Wierzbowski Eversheds zastrzega, że konieczna będzie w takim przypadku analiza zawartej umowy.

Michał Kisiel, Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~ASD
NIE TRZEBA BYLO BRAC KASY TYLKO CZYTAC UMOWY !
~lol
ja obstawiam, że 95% "nabitych" nie czytało w ogóle umowy przy jej podpisywaniu. Rozumiem, że może to być trudne, ale jak ja podpisuje umowę na połowę życia to najpierw dobrze sprawdzam co podpisuję (konsultacje z prawnikiem zalecane nawet jeśli kosztują)
~Krzysiek
Zachciało się kredytu we frankach to są i skutki uboczne :P.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki