REKLAMA

Na stadionie Legii będą nieodpłatne miejsca dla weteranów misji zagranicznych

2016-08-04 17:48
publikacja
2016-08-04 17:48

Piłkarski klub Legia Warszawa wydzieli pulę bezpłatnych miejsc na swoim stadionie dla weteranów wojskowych misji zagranicznych. To szczególne wyróżnienie i oddanie hołdu tym wszystkim, którzy służyli poza granicami kraju - powiedział wiceszef MON Bartosz Kownacki.

fot. Krystian Maj / / FORUM

O inicjatywie, której nadano nazwę Trybuna Weterana, poinformowali wiceprezes warszawskiej Legii Jakub Szumielewicz i wiceszef MON Bartosz Kownacki na spotkaniu w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie.

"Chcemy wykonać symboliczny gest w postaci otwarcia Trybuny Weterana, czyli nieodpłatnych dedykowanych miejsc, które zawsze będą otwarte dla weteranów polskiego wojska" - powiedział Szumielewicz. "Niezależnie od tego, ilu ludzi będzie chciało przyjść, na jaki mecz, zawsze te miejsca dla nich będą" - dodał.

"To jest szczególne wyróżnienie i oddanie hołdu w szczególności tym wszystkim, którzy służyli poza granicami kraju" - skomentował Kownacki.

Wiceminister mówił, że Legię i żołnierzy łączy nie tylko wojskowa przeszłość klubu, lecz także budowanie marki Polski i rozsławianie jej dobrego imienia poza granicami kraju. Dodał, że ogłoszona w czwartek inicjatywa jest korzystna dla obu stron. "To jest powód do dumy dla Legii, że może taką trybunę utworzyć, i powód do dumy dla żołnierzy, że zostali w ten sposób uhonorowani" - powiedział Kownacki.

"Mamy tradycję wojskową zapisaną w naszym kodzie DNA" - podkreślił z kolei Szumielewicz. "Nie jesteśmy zwykłym klubem piłkarskim, który walczy o trofea, ale jesteśmy wielką organizacją społeczną, która musi wykorzystywać potencjał, który zaszyty jest w nazwie +Legia Warszawa+ do tego, żeby wspierać ludzi" - wyjaśnił.

Wydzielenie miejsc dla weteranów to - jak powiedział Szumielewicz - dowód uznania ze strony całej społeczności klubu, a nie tylko jego zarządu. "To jest jedyne, co my jako klub możemy zrobić, a my po prostu chcemy oddawać cześć ludziom, którzy potrafili oddać swoje zdrowie na rzecz Polski. To jest symboliczny gest z naszej strony, który ma dowodzić tego, że nie są to puste słowa, ale prawdziwa wdzięczność" - powiedział wiceprezes Legii.

Szumielewicz powiedział PAP, że miejsca dla weteranów będą wydzielone na trybunie wschodniej stadionu przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie. Bilety będzie można otrzymać za pośrednictwem Centrum Weterana.

Z okazji stulecia klubu przedstawiciele Legii Warszawa przekazali w czwartek do sali tradycji Centrum Weterana pamiątkową koszulkę. Ma ona numer 100, a w miejscu, gdzie zwykle znajdują się nazwiska zawodników, widnieje napis "WETERAN".

Jak powiedział PAP dyrektor Centrum Weterana ppłk Leszek Stępień współpraca kierowanej prze niego instytucji z warszawską Legią rozpoczęła się w ubiegłym roku. Klub przekazał część dochodów z biletów z jednej z meczów na pomoc poszkodowanym weteranom i rodzinom poległych. Z kolei Centrum pomagało Legii w szukaniu informacji o jej historii.

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy innych służb mundurowych. W 2011 r. została uchwalona ustawa weteranach działań poza granicami państwa, która przewiduje uhonorowanie weteranów oraz pomoc dla weteranów poszkodowanych, czyli tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali, służąc za granicą. Ustawa m.in. ustanowiła Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony 29 maja. Przyznała też weteranom m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną. (PAP)

ral/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Ryszard
przy całym szacunku dla polskiego żołnierza czy oni bronili Polski czy brali udział w agresji na inne państwa

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki