REKLAMA

Na rynku ropy wciąż za mało surowca, choć OPEC+ zwiększył wydobycie [Analiza]

2021-07-27 18:48
publikacja
2021-07-27 18:48
Na rynku ropy wciąż za mało surowca, choć OPEC+ zwiększył wydobycie [Analiza]
Na rynku ropy wciąż za mało surowca, choć OPEC+ zwiększył wydobycie [Analiza]
fot. Kokhanchikov / / Shutterstock

W 2021 r. podaż ropy naftowej nie będzie nadążać za rosnącym popytem, nawet pomimo podpisania umowy o zwiększeniu produkcji o 400 tys. b/d przez OPEC+ - prognozują analitycy. Od początku roku notowania surowca poszły w górę niemal 50 proc. i prawdopodobieństwo kontynuacji tego trendu jest wysokie.

"Globalny popyt nadal wydaje się dynamicznie odradzać, więc rynek ropy powinien w nadchodzących miesiącach w dalszym ciągu funkcjonować przy deficycie podaży, pomimo podwyżek produkcji, które mają zostać wprowadzone przez OPEC+” - ocenił w wypowiedzi dla Bloomberga Eugen Weinberg z Commerzbanku.

Według analityków Citi światowy rynek ropy pozostanie w „głębokim deficycie”, przekraczającym 3 mln baryłek dziennie do trzeciego kwartału tego roku. Analitycy Morgan Stanley szacują, że światowe dzienne zapotrzebowanie na ropę wzrośnie o 3 mln baryłek w okresie od przełomu maja i czerwca do grudnia tego roku, przy niewielkim wzroście dostaw surowca od innych producentów niż OPEC+.

Goldman Sachs ostrzegł, że ceny ropy będą się wahać i podniósł prognozy cen surowca do 80 USD za baryłkę.

Te opinie analitycy wygłosili już po tym, jak w poprzednią niedzielę, 18 lipca, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy spoza OPEC osiągnęli porozumienie o zwiększeniu od sierpnia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie. Dzień po tej decyzji, na fali wyprzedaży ryzykownych aktywów, która doprowadziła do silnych spadków na rynkach akcji, ropa potaniała o ok. 7 proc. i po raz pierwszy od ponad miesiąca cena baryłki obydwu gatunków, Brent i WTI, spadła poniżej 70 USD.

"W najbliższym czasie może wystąpić pewna zmienność, a ceny poniżej 70 USD za baryłkę nie utrzymały się długo. Ostatnio widzieliśmy, jak nastroje związane z ucieczką od ryzyka umocniły się na całym świecie” - powiedział agencji Reutera Howie Lee, ekonomista z Oversea-Chinese Banking Corp., powołując się na bardzo duże zużycie ropy.

OPEC+ REAGUJE NA ROSNĄCY POPYT

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową przewiduje, że światowy popyt na ropę wzrośnie o 6,6 proc. w 2021 r. Według OPEC+ popyt na ropę w drugim półroczu będzie o 5 mln b/d wyższy niż w pierwszym. OPEC+ spodziewa się, że światowy popyt na ropę wróci do poziomu sprzed pandemii, do około 100 mln b/d, wraz ze wzrostem popytu w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Indiach.

Kiedy koronawirus uderzył w globalną gospodarkę wiosną zeszłego roku, zbijając także notowania ropy naftowej (przejściowo kontrakty na WTI miały nawet ujemną wycenę, kiedy ze względu na spadek popytu w USA wyczerpało się miejsce w magazynach do przechowywania surowca), OPEC+ uzgodnił, że obetnie produkcję o 9,7 mln baryłek dziennie. Uchwalono również, że cięcia w produkcji będą stopniowo zmniejszane. W 2021 roku produkcja miała być obniżona do 5,8 mln/b dziennie i ten stan planowano miał utrzymać się do kwietnia 2022 roku.

W poprzednią niedzielę OPEC lekko skorygował te plany. Organizacja skorygowała także przydziały produkcji od maja 2022 r., kiedy zostaną całkowicie wycofane obniżki podjęte w zeszłym roku w związku z pandemią koronawirusa. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich produkcja wyjściowa, od której będą obliczane cięcia, wzrośnie do 3,5 mln baryłek dziennie od maja 2022 r. z dzisiejszych 3,168 mln.

W Arabii Saudyjskiej i Rosji wyjściowe poziomy produkcji wzrosną do 11,5 mln baryłek dziennie z obecnych 11 mln. Irak i Kuwejt odnotują wzrost swoich kwot o 150 tys. b/d.

Saudyjski minister energetyki książę Abdulaziz bin Salman powiedział, że Nigeria i Algieria będą mogły również zmienić swoje kwoty bazowe. Książę Abdulaziz dodał, że OPEC+ dostosuje swoją politykę, jeśli irańska ropa powróci na rynek, gdy kraj ten osiągnie porozumienie ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego. Szacuje się, że po osiągnięciu porozumienia i zniesieniu zachodnich sankcji, Iran będzie w stanie zwiększyć globalną podaż o około 1,5 mln b/d.

OPEC poinformował, że produkcja kartelu w czerwcu wzrosła o 590 tys. b/d do 26,03 mln baryłek dziennie. Sojusznikami OPEC w ramach OPEC+ są takie kraje jak Rosja, Azerbejdżan, Bahrajn, Brunei, Kazachstan, Malezję, Meksyk, Oman, Sudan Południowy i Sudan. Kraje OPEC+ odpowiadają za ponad 40 proc. wydobycia ropy naftowej na świecie.

Przeciwwagą dla zwiększonej produkcji jest wysoki popyt, wynikający na przykład z trwającego w USA sezonu urlopowego, kiedy tradycyjnie zapotrzebowanie na ropę jest wyższe.

Analitycy RBC informowali, że wskaźniki wysokiej częstotliwości pokazały, że rezerwacje w restauracjach na weekend w Stanach Zjednoczonych, największym światowym konsumencie ropy naftowej, były na poziomie sprzed pandemii, podczas gdy loty krajowe były na najwyższym poziomie od początku pandemii.

„Rynki ropy będą w najbliższym czasie w dużej mierze niestabilne. Trwa lato po otwarciu gospodarki i przewidujemy, że spadki zapasów ropy w USA będą nadal wspierać wzrost cen surowca na rynkach. Nawet przy wzroście dostaw ropy z OPEC+ w II połowie roku zapasy ropy będą się wyczerpywać” – powiedział Michael Tran, analityk w RBC Capital Markets.

„Wyprzedaż z ostatniego poniedziałku była w dużej mierze spowodowana obawami skoncentrowanymi na wariancie Delta koronawirusa i otoczeniu makro, a nie ponownym przemyśleniem perspektyw dla fundamentów na rynku ropy” – dodał.

Od początku roku notowania gatunku WTI podrożały niemal 50 proc., a Brent poszedł w górę ponad 40 proc. Na początku miesiąca cen baryłki WTI przekraczała 76 USD, a Brent wyceniany był powyżej 77 USD za baryłkę. Były to najwyższe notowania od trzech lat.

TRUDNE RELACJE WEWNĄTRZ KARTELU

Dodatkowym elementem, który zwiększa niepewność odnośnie przyszłych cen surowca, są wyjątkowo silne tarcia między członkami kartelu OPEC+. W ostatnich tygodniach sprzyjały one wzrostom cen, ze względu na brak porozumienia dotyczącego zwiększenia produkcji, ale nie wiadomo, co przyniesie przyszłość.

Porozumienie blokowały Zjednoczone Emiraty Arabskie, twierdząc, że poprą przedłużenie paktu tylko, gdy nastąpią korekty ich własnych kwot, które, jak twierdzi kraj, są nieadekwatne. Obecnie dla ZEA przewidziane jest dostarczanie na rynki 3,2 mln baryłek ropy dziennie, a chcą one korekty tego limitu do ok. 3,8 mln b/d. W wyniku braku porozumienia doszło do rzadkiej sytuacji, w której przedstawiciele rządów ZEA i Arabii Saudyjskiej wzajemnie krytykowali się za pośrednictwem mediów. Napięcia między dwoma państwami Zatoki Perskiej pojawiły się w grudniu zeszłego roku, kiedy ZEA zagroziły swoim odejściem z OPEC+ wobec nieporozumień w negocjacjach.

Faktyczny władca ZEA książę Mohammed bin Zayed utrzymywał w przeszłości dobre stosunki z saudyjskim następcą tronu księciem Mohammedem bin Salmanem. Ale w ocenie wielu ekspertów relacje pogorszyły się w ostatnich miesiącach, bo Abu Zabi stara się prowadzić niezależną od Arabii Saudyjskiej politykę zagraniczną w regionie.

Tegoroczny apel Arabii Saudyjskiej, by zagraniczne firmy przeniosły swoje regionalne siedziby do Rijadu, również postrzegano jako bezpośrednie zagrożenie dla Dubaju. A gdy w piątek wieczorem, przed zawarciem porozumienia, impas OPEC nasilił się, Arabia Saudyjska postanowiła ograniczyć podróżowanie swoich obywateli do ZEA.

Analitycy podkreślają, że tego typu otwarta wymiana zdań między przedstawicielami państw członkowskich OPEC+ jest rzadka, a fakt, że konflikt wyszedł poza salę negocjacyjną świadczy o tym, że sytuacja między producentami ropy z Bliskiego Wschodu jest nadal napięta.

„Narastające różnice zdań na temat polityki zagranicznej, gospodarczej i bezpieczeństwa między Rijadem a Abu Zabi, a także samej polityki naftowej, skomplikują przyszłe dyskusje w ramach OPEC+” – powiedziała analityczka Amrita Sen z Energy Aspects Ltd.

Krzysztof Krześnicki (PAP Biznes)

kkr/ tj/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki