REKLAMA
SPRAWDŹ

Na rynku ropy trwa "gra w pokera"

2015-01-16 08:21
publikacja
2015-01-16 08:21
Na rynku ropy trwa "gra w pokera"
Na rynku ropy trwa "gra w pokera"
fot. iStock / Thinkstock / / Thinkstock

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną. Na rynkach paliw rozgrywana jest "gra w pokera" - oceniają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 46,42 USD, po zwyżce o 17 centów.

Rynek ropy: trwa "gra w pokera" (fot. iStock / Thinkstock)

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 15 centów do 48,42 USD za baryłkę.

"Na globalnych rynkach ropy mamy +grę w pokera+" - mówi Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

OPEC, który dostarcza na światowe rynki paliw niemal 40 proc. ropy, pompował w grudniu 2014 r. 30,2 mln baryłek ropy dziennie. Limit kartelu wynosi 30 mln b/d.

Eksporterzy ropy z OPEC utrzymali ten limit bez zmian podczas listopadowego posiedzenia kartelu pomimo faktu, że na rynkach jest nadpodaż surowca.

OPEC podał w raporcie w czwartek, że popyt na ropę z kartelu w 2015 r. wyniesie średnio 28,8 mln baryłek dziennie, najniżej od 12 lat.

Produkcja ropy w USA wzrosła tymczasem w ub. tygodniu do 9,19 mln b/d, najwyżej od kiedy rozpoczęto publikację danych na ten temat w styczniu 1983 r.

Zapasy ropy w USA wzrosły zaś w ub. tygodniu o 5,39 mln baryłek do 387,8 mln baryłek - wynika z najnowszego raportu Departamentu Energii USA (DoE).

W czwartek ropa WTI na NYMEX staniała o 2,23 USD do 46,25 USD za baryłkę.

W tym tygodniu surowiec w USA staniał o 4 proc. (PAP)

aj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~BartekN
Ale ciekawe czasy nastały ... ropa chyba już nigdy nie zawita na poziomy 80USD ,raczje cena utrzyma się w okoli ach 50 USD albo i niżej jak wszystko wskazuje. OPEC czuje pismo nosem ,że albo zarobi teraz ostatkiem sił kasę albo technologie alternatywne to tradycyjnych silników spalinowych wkrótce wyprą nasze diesel'e czy Ale ciekawe czasy nastały ... ropa chyba już nigdy nie zawita na poziomy 80USD ,raczje cena utrzyma się w okoli ach 50 USD albo i niżej jak wszystko wskazuje. OPEC czuje pismo nosem ,że albo zarobi teraz ostatkiem sił kasę albo technologie alternatywne to tradycyjnych silników spalinowych wkrótce wyprą nasze diesel'e czy benzyniaki , przemysł tworzyw sztucznych póki co nie ma jeszcze alternatywy ale to też pewnie kwestia czasu ... cna idzie w dół w wszyscy jak jeden mąż pompują ropę na rynek w rekordowych ilościach. Już nie ma komu tej ropy sprzedać ,milony baryłek stoją po magazynach wypchanych na maxa w nadziei za poprawę sytuacji ...jeśli te magazynu będą już na 100% zapełnione zobaczycie coś czego nikt z nas się nigdy nie spodziewał ...znam rynek ,pracuje w tym lata i czekam na nieuniknione.
~eepe
jankesom tania ropa hyba niewiele szkodzi :) "Amerykański resort handlu wydał holendersko-brytyjskiemu koncernowi Royal Dutch Shell zgodę na eksport ropy wydobywanej na terenie USA. Shell, jako pierwszy z działających globalnie koncernów paliwowych, dostał zgodę władz Stanów Zjednoczonych na eksport ropy "
~maral
"Na globalnych rynkach ropy mamy "grę w pokera" - nie ma to jak rzeczowa, konkretna wypowiedź specjalisty z połączona z głęboką analizą sytuacjiPół słowa wyrwane z kontekstu niewiadomo jakiego i mamy cały artykuł w portalu ekonomicznymżenada
~syberyjski_szaman_pl
franki poleciały w ropę czyli jest pokój silniki rakietowe sprzedane odpalamy, kosmonauci żarcie dostaną na stacji będzie dobrze.
~adf
b/d to brak danych a nie barylek/dziennie, nie tworz skrotow redaktorzyno
~Marek
Typowy polak zabral glos, wszedzie da redaktorzyny, palanty I debile... Niestety to cogle jeszcze polska rzeczywistosc - zmoczona sowietyzmem... Kazdy chlop czy robotnik wszystko wiedzial I wszystko powiedzial, opisujac swoj wlasny zalosny poziom...pzdr.
~koniec
ropa już dalej nie będzie spadać

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki