REKLAMA

Na rynkach ropy dawno nie było takiego tygodnia. Ceny drastycznie spadły

2022-08-05 07:41
publikacja
2022-08-05 07:41
Na rynkach ropy dawno nie było takiego tygodnia. Ceny drastycznie spadły
Na rynkach ropy dawno nie było takiego tygodnia. Ceny drastycznie spadły
fot. ded pixto / / Shutterstock

Ceny ropy w USA są poniżej 89 USD za baryłkę, a notowania tego surowca spadły w tym tygodniu o prawie 10 proc. w reakcji na coraz więcej sygnałów z globalnej gospodarki, że spowolnienie gospodarcze wpływa na spadek popytu - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 89,02 USD, wyżej 0,49 proc., ale w tym tygodniu staniała do tej pory o ok. 10 proc., do najniższego poziomu od 6 miesięcy.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 94,38 USD za baryłkę, w górę o 0,28 proc.

Oficjalne dane z USA pokazały, że w Stanach Zjednoczonych rosną zapasy paliw.

Kliknij w wykres, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wzrosły w USA o 4,47 mln baryłek - wynika ze środowych danych Departamentu Energii (DoE) USA.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 163 tys. baryłek, czyli o 0,07 proc. do 225,3 mln baryłek.

Obecnie średnia 4-tygodniowa zużycia benzyny w USA jest o ponad 1 mln baryłek dziennie niższa niż sezonowa norma z czasów sprzed Covid - wynika z danych DoE.

"Rynek wciąż boryka się z pogarszającym się obrazem popytu na paliwa w USA, do tego spada nacisk na zdolności produkcyjne amerykańskich rafinerii" - mówi Stepohen Innes, partner zarządzający SPI Asset Management.

Przejście na znacznie bardziej restrykcyjną politykę monetarną w wielu krajach na świecie wzbudza tymczasem obawy wśród inwestorów, że wzrost gospodarczy w czołowych gospodarkach spowolni, zagrażając perspektywom zużycia energii. W czwartek Bank Anglii podwyższył koszt pieniądza o 50 pb. i dodatkowo ostrzegł, że Wielką Brytanię czeka ponad rok recesji.

Po gwałtownych wzrostach cen ropy w pierwszych 5 miesiącach tego roku zwyżki notowań przeszły w spadki, a te pogłębiły się jeszcze w sierpniu, po spadkach już w czerwcu i lipcu.

Jednak doświadczeni analitycy rynków paliwowych wskazują, że nadal są mocne argumenty za tym, aby ceny skoczyły do 100 USD za baryłkę w przyszłym roku.

Paul Sankey, "weteran" w branży paliwowej, ocenia, że na starcie przyszłego roku ropa Brent może kosztować 100 USD/b.

"Nie sądzę jednak, żebyśmy z biegiem czasu osiągnęli znacznie powyżej 150 USD za baryłkę, bo elastyczny popyt i efekt mocnego kursu USD utrzymają cenę ropy poniżej tego poziomu" - powiedział Sankey w Bloomberg TV.

Sankey powstrzymuje się przed określeniem ceny ropy w krótkiej perspektywie, ale zauważa, że analitycy techniczni wskazują na 80 USD za baryłkę.(PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jenak
Lemingi, jedźcie do Niemca. Tam ceny są niezawyżone.

Umysłowa padaka.
jenak
Myśleli, że wojenka potrwa ultrakrótko. Te horrendalne ceny miały być pierwotnie dla leminga. A tu Putek profituje na całego. No to jazda wsteczny bieg.

bha
Pozory trzeba stwarzać na rynku jeszcze, na razie, do czasu, a i tak ropa jest nadal droższa o około 30 % jak rok temu!!!!!!. Niestety
wojtek2u
rynek ropy wprowadził prawdziwe sankcje na raszystów, a nie tak jak unia - pozorowane
ministerprawdy
Ceny ropy mocno poleciały. A co z cenami benzyny ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wojtek2u
ty tak od siebie czy ruskim płatnym trollem jesteś?
lipsk
Ceny ropy spadły bo to narzędzie polityczne w USA. Wybory do kongresu w listopadzie to FED i administracja USA robią wszystko by wyborca zagłosował prawidłowo na obecnie rządzących demokratów. A cena paliwa to w USA namber one dla tubylców. Tak ze po wyborach w USA zobaczymy dopiero ile ropa jest warta.
szprotkafinansjery
Na szczęście prawdziwi Polacy patrioci, katolicy, nie dali się nabrać na przedwyborcze sztuczki Demokratów i z dumą płacą za paliwo tyle, ile realnie jest warte, nadstawiając drugi półdu... policzek!
pagodzik
Warto przy tej okazji wyjasniac jaka to cena w zlotych za litr, bo na stacjach zwykle placimy zlotowkami za litry.

Dzisiejsze ceny to okolo 2.93 zlote za litr ropy.
10 czerwca 3.58
18 marca 3.08
21 lutego 2.56
17 grudnia 21 2.02
8 marca 21 1.77
maj 2018 1.92

Zatem cena benzyny (bez VAT) obecnie powinna
Warto przy tej okazji wyjasniac jaka to cena w zlotych za litr, bo na stacjach zwykle placimy zlotowkami za litry.

Dzisiejsze ceny to okolo 2.93 zlote za litr ropy.
10 czerwca 3.58
18 marca 3.08
21 lutego 2.56
17 grudnia 21 2.02
8 marca 21 1.77
maj 2018 1.92

Zatem cena benzyny (bez VAT) obecnie powinna byc o okolo 60 groszy nizsza niz w czerwcu o okolo 40 groszy wyzsza niz przed specjalna operacja wojskowa i o jakies 1.20 groszy wyzsza niz w marcu 2021 roku.

W marcu 21 litr PB95 kosztowal okolo 5.30. Czyli teraz powinien kosztowac okolo 6.50, a biorac pod uwage obnizke VAT, to nawet 5.70...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki