

Najwięcej osób zapytanych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH deklaruje, że środki z programu "Rodzina 500+" przeznacza na podstawowe potrzeby. 45,3 proc. badanych wydaje pieniądze na edukację i kształcenie dzieci.
W ramach badania "Sytuacja na rynku Consumer Finance" sprawdzono ponownie, co Polacy kupują za świadczenie wychowawcze. 51,2 proc. respondentów wskazało, że dodatkowe pieniądze przeznaczają na żywność i ubiór, niewiele mniej, bo 45,3 proc., na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci. W obu przypadkach zwiększył się udział osób deklarujących takie wydatki.


Ponadto Polacy w porównaniu z 2016 wydają więcej na hobby i rozrywkę, a mniej osób otrzymane pieniądze przeznacza na zwiększenie oszczędności. – Prawie 5 proc. ankietowanych deklaruje wykorzystanie środków z 500+ do zwiększenia swojej zdolności i zaciągnięcia dodatkowej pożyczki. Warto jednak zauważyć, że w ubiegłym roku takiego celu ich wydatkowania nie wskazywał żaden z nich – stwierdza Agnieszka Kozioł, Manager ds. Projektów i Analiz KPF.
Dodatkowo podczas badania ankietowani zostali poproszeni o ocenę programu. 45,4 proc. respondentów wyraziło pozytywną opinię, a 40,2 proc. negatywną.

Poradnik
10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową
Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
– Zaskakującym jest jednak fakt, że w grupach gospodarstw domowych o niskich dochodach zdecydowanie wyższy odsetek gospodarstw wydaje się być niezadowolony ze świadczenia. Wśród tych dysponujących dochodami do 1000 zł na osobę, aż 23 proc. badanych deklaruje, że świadczenie jest zbyt niskie, aby ocenić je pozytywnie, podczas gdy w grupie respondentów bardziej zamożnych odsetek ten jest na poziomie 2 proc. – komentuje dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda, współpracującego z KPF przy badaniu.
Weronika Szkwarek
