REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

NWZ Orbisu zdecyduje o skupie do 28,38 proc. akcji własnych

2019-10-16 09:18
publikacja
2019-10-16 09:18

Zarząd Orbisu zdecydował o zwołaniu NWZ w celu ustanowienia programu nabycia do 28,38 proc. akcji własnych w celu umorzenia i utworzenia kapitału rezerwowego w wysokości 850 mln zł - wynika z projektu uchwały na NWZ zwołanego na 12 listopada. Propozycja jest alternatywą do proponowanego przez Accor upoważnienia zarządu do wypłaty zaliczki na poczet dywidendy.

fot. / / Orbis

Proponowany okres upoważnienia zarządu do skupu wynosi dwa lata od daty przyjęcia programu.

Cena nabycia akcji miałaby być nie niższa niż 65 zł i nie wyższa niż 150 zł za sztukę.

Zarząd wnioskuje w tym celu o zasilenie kapitału rezerwowego kwotą w wysokości 850 mln zł z kapitału zapasowego (ze środków tego kapitału pochodzących z zysku, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy).

Jak podano w komunikacie Orbisu, zdaniem zarządu, po sprzedaży całej hotelowej działalności serwisowej (tzw. light asset business) za łączną kwotę 1,218 mld zł netto, z czego 579,6 mln zł netto należne bezpośrednio spółce, co ma nastąpić 31 października 2019 r., spółka będzie dysponowała nadwyżką finansową.

"Mając na względzie racjonalną gospodarkę finansową emitenta i jego grupy oraz możliwe do realizacji w krótkim i średnim terminie cele inwestycyjne związane z częścią nieruchomościową, zarząd emitenta proponuje akcjonariuszom upoważnienie zarządu do przeprowadzenia skupu akcji własnych spółki w celu umorzenia w maksymalnej liczbie 13.076.923, stanowiących łącznie nie więcej niż 28,38 proc. kapitału zakładowego emitenta" - podał Orbis.

"W opinii zarządu emitenta, proponowany poziom programu nabycia akcji własnych nie powinien mieć negatywnego wpływu na rozwój części nieruchomościowej, realizowanej poprzez różne procesy inwestycyjne: rozwój organiczny, nabywanie i modernizacje istniejących budynków oraz budowę nowych obiektów" - dodano w komunikacie.

Jak podano, propozycja zarządu stanowi alternatywę do propozycji dystrybucji przez spółkę środków do akcjonariuszy, zgłoszonej we wrześniu przez większościowego akcjonariusza, Accor, w której akcjonariusz zażądał od Orbisu dodania do porządku obrad NWZ, które odbędzie się 18 października, punktu w sprawie podjęcia uchwały umożliwiającej zarządowi wypłatę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy i utworzeniu w tym celu kapitału rezerwowego w kwocie 850 mln zł.

W opinii zarządu Orbisu, nabycie akcji własnych jest efektywną i atrakcyjną metodą dystrybucji zysku do akcjonariuszy.

"W przyszłości zarząd emitenta nie wyklucza dystrybucji zysku do akcjonariuszy w inny sposób, w tym poprzez wypłatę zaliczki na dywidendę, wypłatę dywidendy, itp., z tym, że obecnie zarząd emitenta nie prowadzi działań w tym kierunku" - podał Orbis.(PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki