REKLAMA

NIL: zaszczepiono niespełna połowę lekarzy

2021-03-04 13:09
publikacja
2021-03-04 13:09
fot. Adam Gruz / KPRM

Zaszczepiono dotąd 46 proc. lekarzy wykonujących zawód i 40 proc. pracujących dentystów – podała izba lekarska, powołując się na dane z resortu zdrowia. Liczba niezaszczepionych medyków może być powodem braku ciągłości w opiece i leczeniu pacjentów – alarmuje lekarski samorząd.

Naczelna Izba Lekarska opublikowała w czwartek informację na temat liczby zaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów, jaką otrzymała od Ministerstwa Zdrowia, w odpowiedzi na pismo prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyji.

Dane MZ pokazują, że zaszczepiono 64 804 lekarzy, czyli – jak podaje NIL – 46 proc. wykonujących zawód.

W woj. dolnośląskim zaszczepiono 5890 lekarzy, w woj. kujawsko-pomorskim - 3323, w lubelskim – 3306, woj. lubuskim – 1220, w woj. łódzkim – 5352, w Małopolsce – 4408, na Mazowszu – 11 780, w woj. opolskim – 1089, na Podkarpaciu – 2880, w woj. podlaskim - 2792, w woj. pomorskim - 4392, w woj. śląskim – 6273, w woj. świętokrzyskim – 2019, na Warmii i Mazurach – 2025, w Wielkopolsce – 5743, zaś w woj. zachodniopomorskim – 2312.

Jeśli chodzi o dentystów, to dane upublicznione przez izbę pokazują, że zaszczepiono 15 392 lekarzy-dentystów, czyli 40 proc. wykonujących zawód.

W woj. dolnośląskim zaszczepiono 1410 dentystów, w woj. kujawsko-pomorskim - 593, w lubelskim – 826, woj. lubuskim – 353, w woj. łódzkim – 1218 ,a w Małopolsce – 1164. Na Mazowszu zaszczepiono 2674 dentystów, w woj. opolskim – 279, na Podkarpaciu – 716, w woj. podlaskim -588, w woj. pomorskim - 1041, w woj. śląskim – 1517, w woj. świętokrzyskim – 467, na Warmii i Mazurach – 414, w Wielkopolsce – 1459, zaś w woj. zachodniopomorskim – 673.

Izba przypomina, że wielokrotnie krytykowała fakt wstrzymania szczepień dla personelu medycznego samorząd lekarski, podkreślając, że wyszczepienie osób wykonujących zawody medyczne oraz osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej jest niezbędnym warunkiem zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa”- wskazała izba lekarska.

"Jeszcze na początku lutego tego roku Minister Zdrowia zapewniał, że już 90 proc. lekarzy zostało zaszczepionych i apelował do powrotu do regularnych wizyt lekarskich. Poniższe dane pokazują jednak, że przekazywane dotychczasowo przez resort informacje były przeszacowane i wprowadzały w błąd opinię publiczną" – podała izba.

Jej zdaniem, "tego typu niejasności przeszkadzają w odpowiednim rozplanowaniu pracy w podmiotach leczniczych czy też w kształceniu młodych lekarzy".

"Przykładem może być decyzja w sprawie najbliższego terminu części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalistycznego – czy w obliczu upublicznionych danych egzaminy ustne powinny się odbyć?" – pytana izba.

Samorząd lekarski podnosi, że obawia się, iż poprzednie zapewnienia o wysokiej wyszczepialności wśród lekarzy mogły być pierwszym krokiem w kierunku odebrania osobom walczącym z pandemią COVID-19 dodatku 100 proc.

"Nie wspominając już, że zasady wypłacania lekarzom dodatku covidowego są nieprecyzyjne i różnie interpretowane, przez co za taką samą pracę jednym lekarzom dodatek jest wpłacany, podczas gdy innym nie" – podaje lekarski samorząd.

"Należy podkreślić, że liczba wciąż niezaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów może być powodem braku ciągłości w opiece i leczeniu pacjentów, w szczególności, że nie wiadomo kiedy ani gdzie będą szczepieni. W opinii samorządu lekarskiego szczepienia personelu medycznego powinny być jak najszybciej przywrócone w celu ograniczenia emisji wirusa, a tym samym przestojów w opiece medycznej" – zaznaczono. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
tre
Tylko tylu lekarzy i dentystów zgłosiło się do szczepienia.
jpelerj
Pewnie ci z POZ nie czuli parcia na szczepienie, bo mogą dalej migać się teleporadami. Warto byłoby podać odsetek nieszczepionych ze szpitali i POZów
recox
Bo to było 90% z chętnych ;D, rząd stosuje takie półprawdy po to żeby
Ursula von der Leyen mogła pokazać na jako przykład że się da :) a tu jednak lekarze też nie chcą się szczepić
zenonn
"W związku z tym, że szczepionki mRNA stanowią bardzo poważne zagrożenie dla życia i zdrowia Polaków - Fundacja zażądała od Premiera RP, Ministra Zdrowia a także w dniu 9 lutego 2021r od Posłów i Senatorów RP o „Pilne” Zawieszenie Rządowego Programu Szczepień na Covid 19."
http://fundacja-tesli.manifo.com/
and00 odpowiada zenonn
Hahaha
Zażądała, dobrze że nie rozkazała...
Skąd się takie leszcze biorą?
secundus
hahaha, brawa lekarze, jeszcze tylko zechciejcie wydawac zaświadczenia antykagańcowe, oprócz tego powinni wprost napisać, że rząd kłamał! no ale to pap......

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki