REKLAMA

NIK stwierdziła nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu (aktl.)

2015-12-08 11:30
publikacja
2015-12-08 11:30

# dochodzi treść oświadczenia Ministerstwa Skarbu Państwa #

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła nieprawidłowości przy prywatyzacji czterech spółek, w tym Ciechu - wynika z raportu NIK "Prywatyzacja wybranych spółek Skarbu Państwa".

NIK przeprowadziła badania kontrolne obejmujące 15 największych transakcji prywatyzacyjnych, o łącznej wartości 13,3 mld zł, przeprowadzonych przez Ministra Skarbu Państwa w latach 2012-2014.

Z ustaleń kontroli wynika, że działania prywatyzacyjne realizowane przez MSP były zgodne misją i celami strategicznymi. Na 15 kontrolowanych projektów prywatyzacyjnych, nieprawidłowości nie stwierdzono w 11 transakcjach.

"Determinacja MSP w dążeniu do zawarcia transakcji prywatyzacyjnych spowodowała sprzedaż akcji czterech spółek (za łączną kwotę 1.020,9 mln zł) po cenach nie oddających ich faktycznej wartości" - napisano.

Z raportu wynika, że istotne nieprawidłowości NIK stwierdziła w procesie sprzedaży 85 proc. akcji Kopalni Węgla Brunatnego Konin i Adamów, sprzedaży 85 proc. udziałów spółki Meble Emilia, sprzedaży 86,92 proc. akcji Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław i sprzedaży na GPW 37,9 proc. akcji Ciechu w trybie odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży.

W ocenie NIK podczas prywatyzacji spółki Ciech w odpowiedzi na wezwanie KI Chemistry Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa. Początkowo KI Chemistry oferował 29,5 zł za akcję, potem cena została podwyższona do 31 zł za papier.

"Spółka Ciech została zrestrukturyzowana z udziałem Skarbu Państwa i znajdowała się w początkowym etapie dyskontowania dodatnich wyników. Cena proponowana w wezwaniu była niższa od bieżących notowań Ciech i nie uwzględniała premii za przejęcie kontroli nad spółką. Kurs akcji Ciech znajdował się od 13 września 2011 r. w trendzie rosnącym (wzrost w ciągu 2,5 roku z 10,83 zł do 31 zł, tj. o niemal 200 proc.) i nic nie wskazywało na zakończenie lub zmianę tego trendu. Większość analityków rynkowych stwierdzała, że cena proponowana w wezwaniu jest niesatysfakcjonująca. Według wyjaśnień Ministra Skarbu Państwa decyzja odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży akcji Ciech została podyktowana tym, że wcześniejsze próby sprzedaży tych akcji były nieskuteczne oraz brakiem innej perspektywy na szybkie wyjście z akcjonariatu spółki" - napisano w komunikacie NIK.

W ocenie NIK nierzetelne były działania MSP dotyczące analizy wezwania do sprzedaży akcji Ciech.

"Doradca finansowy stwierdził, że różnice pomiędzy wersjami jego opracowań z 28 i 29 maja 2014 r. zostały zdeterminowane rozmową z przedstawicielami MSP i uwagami do poprzedniej wersji wyceny. W ocenie NIK działanie MSP zmierzało do wskazania przez doradcę niższej wyceny akcji Ciech, co miało uzasadnić pozytywną odpowiedź Ministra Skarbu na wezwanie" - podała NIK.

NIK zauważa także, że podczas sprzedaży akcji spółki mógł wystąpić konflikt interesów. W związku z wezwaniem do sprzedaży MSP podpisało umowę na doradztwo finansowe z ING Securities, a udziałowcem Ciechu z 8,65 proc. akcji był OFE ING. NIK zauważa, że OFE ING nie tylko nie odpowiedział na wezwanie do sprzedaży, ale dokupił akcje Ciechu, zwiększając swój pakiet akcji do 9,48 proc.

NIK podała, że w przypadku pozostałych skontrolowanych transakcji, m.in. sprzedaży giełdowej akcji PGE, ZE Pątnów-Adamów, PHN, ZA Tarnów-Mościce i Energi, a także umorzenia akcji właścicielskich Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, dalszej sprzedaży akcji PKO Banku Polskiego, odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży akcji BGŻ i umowy sprzedaży akcji Siarkopolu kontrolerzy nie stwierdzili poważniejszych nieprawidłowości.

Resort skarbu w przesłanym we wtorek oświadczeniu podał, że minister skarbu już na początku swojego urzędowania zapowiedział gruntowną weryfikację podjętych wcześniej działań prywatyzacyjnych, nie tylko zbycia czterech spółek opisanych w raporcie NIK.

"Analiza transakcji sprzedaży akcji spółek Skarbu Państwa z ostatnich lat pozwoli na rzetelną ocenę tych procesów i finalnych decyzji. Podejmowane przez Ministra Skarbu Państwa działania są przejawem troski o przejrzystość wszystkich procesów oraz działań rynkowych podejmowanych przez MSP" - podało MSP.

"Niezależnie od działań MSP prywatyzacja Ciechu jest przedmiotem śledztwa prowadzonego przez prokuraturę. Wszelkie działania wyjaśniające sprawę będą podejmowane w porozumieniu i współpracy z odpowiednimi organami ścigania oraz nadzorującymi rynek finansowy" - dodano.(PAP)

pel/ ana/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~michał
związki polityki z biznesem prowokują do spiskowych teorii. Jakoś tak się dzieje, że współczesne dziennikarstwo lubi sensację, to oczywiście generuje profit dla nazwiska. Szkoda tylko, że przy okazji szarga się nazwisko najwybitniejszego polskiego biznesmena Jana Kulczyka. Nie wypada, to dalece związki polityki z biznesem prowokują do spiskowych teorii. Jakoś tak się dzieje, że współczesne dziennikarstwo lubi sensację, to oczywiście generuje profit dla nazwiska. Szkoda tylko, że przy okazji szarga się nazwisko najwybitniejszego polskiego biznesmena Jana Kulczyka. Nie wypada, to dalece niestosowne.
~Wojtas
zgadzam się z "michal" - niestety, zazdrość i tyle - szukanie na siłę sensacji
Śp dr JAn Kulczyk to wielki wizjoner i człowiek, który miał marzenia, talent do zdobywania szczytów tego świata - no cóż - jak widać w Polsce osiągniecie czegokolwiek wiąże się z linczem i zawiścią.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki