NIK: 83 proc. cudzoziemców pracuje na Podkarpaciu nielegalnie

Wyłudzanie wiz, praca bez zezwoleń i ubezpieczenia. Kontrola przeprowadzona na Podkarpaciu przez NIK nie pozostawia złudzeń - obcokrajowcy byli zatrudniani z naruszeniem praw pracowniczych, bez zaświadczeń, bez minimalnego wynagrodzenia oraz właściwej umowy.

NIK: 83 proc. cudzoziemców pracuje na Podkarpaciu nielegalnie
NIK: 83 proc. cudzoziemców pracuje na Podkarpaciu nielegalnie (fot. Marcin Szkodzinski / FORUM)

Kontrola NIK trwała od 2013 roku do pierwszej połowy 2015 roku, w tym czasie sprawdzono 1 478 zezwoleń na prace obcokrajowców, które wydano na Podkarpaciu. Z raportu wynika, że 83 proc. zatrudnionych cudzoziemców nie podjęło legalnej pracy. Ponadto, osoby, które znalazły zajęcie na terenie Polski spotkały się z zaniżaniem wynagrodzeń, niewypłaceniem ekwiwalentów za niewykorzystany urlop, zastępowaniem umów o pracę umowami cywilnoprawnymi, a także pracą bez zaświadczeń lekarskich i szkoleń BHP.

Jak wynika z raportu, wina nie leży jedynie po stronie polskich pracodawców. Okazuje się, że w wyniku niewystarczających prawnych regulacji dotyczących pozyskiwania pracowników spoza granic, obcokrajowcy wykorzystywali obowiązujące przepisy do wyłudzania wiz i umożliwiania przyjazdu do strefy Schengen w celach innych niż podjęcie pracy. W ocenie NIK obecny system działała na szkodę interesów gospodarczych Polski i Unii Europejskiej.

Wyniki raportu obrazuje poniższy przykład przedstawiony przez Najwyższą Izbę Kontroli: 

- Podczas kontroli w Powiatowym Urzędzie Pracy w Przemyślu, NIK przeanalizowała 13 podmiotów (właścicielami byli obywatele Ukrainy), które w latach 2013 - czerwiec 2015 r. złożyły najwięcej - łącznie 2298 - oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Z informacji uzyskanych z ZUS wynikało tymczasem, że do ubezpieczenia społecznego zgłoszono 159 cudzoziemców, tj. niecałe 7 proc. Z kolei z informacji Urzędu Skarbowego wynikało że siedem z tych podmiotów w latach 2013 - 2014 w ogóle nie uzyskało przychodów. Inny z podmiotów w latach 2013 - 2014 zarejestrował 213 oświadczeń, na podstawie których granicę Polski przekroczyły 183 osoby, ale podmiot ten nie zatrudnił żadnego cudzoziemca - czytamy w analizie. 

Raport pokazuje, że zarówno straż graniczna, państwowe urzędy pracy, jak i wojewodowie, nie byli w stanie skutecznie weryfikować wniosków o wydanie zgody na zatrudnienie cudzoziemców. Zdaniem NIK, aby zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości, należałoby  w przepisach prawa określić minimalne warunki, z których musiałby się wywiązać rejestrujący oświadczenie w przypadku zatrudnienia cudzoziemca. Wymagania te powinny dotyczyć takich elementów jak: ustalenie kwoty minimalnego wynagrodzenia cudzoziemca czy informowanie Straży Granicznej o zatrudnieniu cudzoziemca, by odpowiednie służby mogły przeprowadzić kontrole. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~UKR

nie obcokrajowcow a UKRAINCOW, po co to tak w bawelne obwijac.

! Odpowiedz
0 0 ~aaa

no bo ram najbardziej chrzescijajski lud i pomaga charytatywnie

! Odpowiedz
0 2 ~nnn

Z tego artykulu wynika tylko to, ze kontrola sie odbyla, ale proceder trwa dalej, poniewaz poprzednim wladzom i obecnym wcale sie nie spieszy, zeby wprowadzic ostrzejsze przepisy. Polskie wladze kochaja upaincow wiec nic nie zostanie wdrozone, przeciez byloby to dzialanie na szkode przekretow ukrow i polskich cwaniaczkow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~lkjlkj

no bo porzecież po to oni są, po to się ich sprowadza. mają za zadanie oszukać państwo, fiskusa, i nas, podatników którzy płacą podatki uczciwie.

! Odpowiedz
0 11 ~Obserwator

Tak oczywiście, straż graniczna będzie czekać na zgłoszenia. To tak jakby policjant czekał że przestępca zgłosi mu że będzie popełniał przestępstwo. Rocznie miliony kosztują wszelkie służby, a okazuje się że to darmozjady. Ciekawe czy rzeczywista wartość ukróconych przestępstw jest większa od przejadanych przez te służby pieniędzy. Oczywiście służby powiedzą że większa. Ale jak to można niezależnie sprawdzić ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~lol

Ale zdjęcie nie jest z podkarpacia.

! Odpowiedz
5 15 ~rydzerz_torunski

zagłebie pisu. krynica uczciwosci i moralnosci.

! Odpowiedz
1 10 ~aaa

podkarpacie, podkarpacie, wcale mnie to niedziwi bo podatków za wynajem tez nie placą i nik ich za to nieściga

! Odpowiedz
6 8 ~antykomuch

nielegalna praca to taka związana z kryminałem (kradzież, morderstwo, pobicie...) a to że jakiegoś przygłupa z urzędu muszę prosić o pozwolenie to patologia

! Odpowiedz
0 2 ~zz

Po co jest prawo wie każdy, kto nie jest przygłupem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.