REKLAMA

NBP upamiętnia na monecie gen. Józefa Hallera

2016-11-08 13:20
publikacja
2016-11-08 13:20

Narodowy Bank Polski wyemitował monety upamiętniające generała Józefa Hallera. Srebrna 10-złotówka i złota 100-złotówka pojawiły się w ramach serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

Barbara Jaroszek z NBP wyjaśnia, że monety poświęcone generałowi Hallerowi to druga z serii czterech planowanych emisji. Pierwsza przypominała Józefa Piłsudskiego, za rok upamiętniony zostanie Roman Dmowski, a w 2018 roku bank wyemituje monetę z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego.

fot. / / NBP

Rewers monety złotej przedstawia portret generała Józefa Hallera, w mundurze i czapce wojskowej. Awers to wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej w tle rozchodzącej się płaszczyzny. Na rewersie monety srebrnej umieszczono portret generała, a na tle stylizowanej flagi Polski jego imię i nazwisko. Awers to ponownie wizerunek orła (znany z godła RP) oraz stylizowana flaga Polski.

Monety można kupić w oddziałach okręgowych NBP, na stronie internetowej nbp.pl i w sklepach numizmatycznych. Cena srebrnej 10-złotówki wynosi 130 złotych, a złotą 100-złotówkę można kupić za 1650 złotych.

IAR/Arkadiusz Augustyniak/dw/NBP

Źródło:Bankier24
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~xyz
Wszystkim plującym na Francję przypominam, że to Francja uzbroiła Błękitną Armię, bez której II Rzeczpospolita:

1) NIE odzyskałaby dostępu do morza w lutym 1920 r.
2) przegrałaby bitwę warszawską w sierpniu 1920 roku i mielibyśmy Polską SRR

Koniec.
~Karwowski
Kto tę monetę projektował? Denna.
~j23 odpowiada ~Karwowski
Kto inny projektował srebro, kto inny złoto.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki