REKLAMA

NBP rozpoczął skup obligacji

2020-03-19 11:18, akt.2020-03-19 13:59
publikacja
2020-03-19 11:18
aktualizacja
2020-03-19 13:59

NBP zaoferował do odkupu w ramach przetargu bezwarunkowego zakupu obligacje skarbowe  za 10 mld zł. Udało się kupić papiery za 2,66 mld zł.

fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Aukcja NBP rozpoczęła się o 11.00 i potrwa do 12.30. Rozliczenie transakcji ma nastąpić 23 marca o godz. 10.30. 

NBP od czwartku będzie skupować polskie obligacje w ramach operacji strukturalnych - powiedział w środę w trakcie konferencji prezes NBP, Adam Glapiński. Dodał, że skup obligacji i operacje repo będą mocno się rozwijać w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Reklama

Rząd przedstawił w środę pakiet pomocowy, który obejmować będzie 5 obszarów o wartości 212 mld zł. W skład pakietu wchodzi gotówkowy komponent rządowy o wartości 66 mld zł, płynnościowy komponent rządowy o wartości 74,5 mld zł, pakiet płynnościowy NBP o wartości 70 mld zł.

W poniedziałek wieczorem zarząd NBP zadeklarował w ramach wsparcia dla gospodarki: przeprowadzanie operacji repo (pierwsza z nich odbyła się w poniedziałek), wdrożenie także na dużą skalę zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, co ma zmienić długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym.

NBP wprowadzi także kredyt wekslowy dla banków, który - podobnie jak program TLTRO wprowadzony przez EBC - będzie umożliwiać refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom sektora niefinansowego. 

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (22)

dodaj komentarz
henk54
A czy to nie jest złamanie prawa w Polsce? Bo pamiętam że bank centralny miał zakaz bezpośredniego skupu obligacji.
forresty
Pierwsze QE w dziejach po ktorych rentownosci wzrosły. FED i BOJ patrzą z podziwem i kiwają głowami z uznaniem.
Rece opadają. GLapiński skończy jako sprawca katastrofy finansowej w srodku Europy. Oni niczego nei potrafią. Są w ciemnej d..pe z prognozami, stopami, interwencjami. Od 3mc Glapie wszystko się w rękach rozpada. Szkoda
Pierwsze QE w dziejach po ktorych rentownosci wzrosły. FED i BOJ patrzą z podziwem i kiwają głowami z uznaniem.
Rece opadają. GLapiński skończy jako sprawca katastrofy finansowej w srodku Europy. Oni niczego nei potrafią. Są w ciemnej d..pe z prognozami, stopami, interwencjami. Od 3mc Glapie wszystko się w rękach rozpada. Szkoda tylko ze obywatele płacą za to własnymi oszczędnościami. To zaczyna wyglądac jak Turcja na chwilę przed kryzysem finansowym w 2018
anty12
Bylem dzis w sklepie, patrze na ceny sera i pytamsie czy znowy zdrozal. Odpowaida ze chyba tak :D Na to ja do niej ze wychodzi na to ze co tydzien drozeje. Przytaklela. Polska wstala z kolan AD 2020,a Glapa mowi ze bedzei dobrze.
trooper
NBP skupuje obligacje od zagranicznych inwestorów, a ci biorą kasiorę i wysyłają za granicę (sprzedają PLN) stąd taka zwała na złotówce dzisiaj (EUR/PLN i USD/PLN i CHF/PLN). Frankowcy podziękują
1a2b
Frankowicze to nie są jakieś pieszczochy specjalnej troski. Mieli wystarczająco dużo czasu żeby załatwić te sprawy. A oni najczęściej radośnie zakładają, że ich zobowiązania będzie płacił kto inny.
forresty odpowiada 1a2b
Tak a twoich to rozumiem nikt nie spłaca jeśłi takowe posiadasz?
1a2b
Widać jak inwestorzy przerabiają złotówki z obligacji na waluty obce.
trooper
baranki z NBP myśleli, że ta kaska zostanie w kraju. To się przeliczyli.
wielblad13 odpowiada trooper
nic się nie przeliczyli! każdy kto dziś wycofa kapitały pozostawi w naszym kraju część dewiz! bo kurs się osłabił... za puste pieniądze z powietrza pozwalamy wycofać się ze strata... niech złoty jeszcze się osłabi to będziemy bardziej zarobieni :) a gdy wróci spokój to kurs sie umocni bo nikt w UE nie pozwoli nam na taka przewagę nic się nie przeliczyli! każdy kto dziś wycofa kapitały pozostawi w naszym kraju część dewiz! bo kurs się osłabił... za puste pieniądze z powietrza pozwalamy wycofać się ze strata... niech złoty jeszcze się osłabi to będziemy bardziej zarobieni :) a gdy wróci spokój to kurs sie umocni bo nikt w UE nie pozwoli nam na taka przewagę konkurencyjną ;)
antek10
śpieszta się bo zaraz inflacja 10% w tej republice Banasiowej.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki