NBP od 30 marca będzie uczestnikiem rynku Treasury BondSpot

Narodowy Bank Polski od 30 marca będzie uczestnikiem rynku Treasury BondSpot Poland - wynika z obowiązującego od najbliższego poniedziałku regulaminu tego rynku.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

NBP nie podał na jakich zasadach będzie obecny na rynku BondSpot polskich obligacji skarbowych.

Do tej pory NBP nie przedstawił żadnych szczegółowych założeń programu skupu polskich obligacji skarbowych, w tym jego docelowej i miesięcznej skali. NBP nie poinformował także jak długo chce prowadzić program skupu i pod jakimi warunkami mógłby się on zakończyć.

Zarząd NBP podjął w marcu decyzję, że bank będzie prowadził operacje zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, które zmienią długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym oraz przyczynią się do utrzymania płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych.

W marcu NBP przeprowadził 3 operacje skupu polskich SPW - wszystkie odbyły się w formie aukcji typu outright. NBP zebrał z rynku papiery za ok. 19 mld zł, wyłącznie papiery stałokuponowe.

Szczególną uwagę uczestników rynku przykuła aukcja z 26 marca, gdy NBP kupił papiery za 10,7 mld zł (poprzednie aukcje opiewały na 2,7 mld i 5,6 mld zł), z czego papiery DS0726 za 5 mld zł i DS1029 również za 5 mld zł.

Już po zakończeniu aukcji NBP, Ministerstwo Finansów poinformowało, że zawarło tego samego dnia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę w sprawie przyznania BGK prawa zakupu obligacji skarbowych serii DS0726 i DS1029 poza przetargiem.

Na rynku pojawiły się w związku z tym spekulacje, że MF wyemitowało papiery obu ww. serii, które objął BGK, a ostatecznie zostały one odkupione przez NBP.

Resort finansów i BGK nie udzieliły komentarza w sprawie.

Konstytucja RP zakazuje monetyzacji długu publicznego: art. 220 ustawy zasadniczej mówi, że ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował w połowie marca, że skup obligacji będzie się mocno rozwijać w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Członek RPP Jerzy Żyżyński powiedział w ubiegłym tygodniu PAP Biznes, że skala skupu polskich obligacji przez NBP może w sumie wynieść kilkadziesiąt miliardów złotych, a program skupu trwać będzie do końca 2020 r. lub dłużej. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 0 silvio_gesell

Bank centralny skupuje obligacje, bo to jest aktywo warte więcej niż złoto.

! Odpowiedz
5 19 marianpazdzioch

Nikt nie chce śmiecia polskich obligacji, musi je skupować za puste, wydrukowane złotówki NBP.

! Odpowiedz
107 37 rimet1

Od zgodności czegoś z konstytucją jest Trybunał Konstytucyjny, a nie bankier.pl

! Odpowiedz
2 38 killgore

A może lepiej, żeby takie sprawy ostatecznie rozstrzygały autorytety prawnicze, jak choćby komunistyczny prokurator tow. Piotrowicz?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 34 marxs

"Rząd zabierze pieniądze odkładane przez pracowników. Sfinansuje tym lekarzy i emerytów.Z pieniędzy odkładanych przez pracowników na wypłaty w razie bankructwa firm rząd chce opłacić staże lekarzy i pielęgniarek oraz pensje młodocianych. Zabierze 2,6 mld zł.Przez dwa lata rząd wyda 4,6 mld zł ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) na cele niezgodne z ich przeznaczeniem. Ze składek odkładanych na pensje w razie bankructwa firm sfinansuje świadczenia przedemerytalne, wynagrodzenia młodocianych oraz staże i specjalizacje pracowników medycznych. Najwięcej pieniędzy – 2,24 mld zł pochłonie ostatni z wymienionych wydatków."-gazetaprawna.pl ,27.08.2018

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 71 marxs

czyli juz 2 lata temu ostrzegano politycznych i gospodarczych kretynów i kretynki wiadomej mafii czym się zakończy kradzież kasy z FGŚP teraz nie ma nic to glapa ze swoimi blond dziewczętami drukuje z pustego powietrza bezwartościową złotówkę w systemie 4-brygadowym gdyby PISty nie rozwalili i nie okradły wszystkich funduszy celowych w których za PO było kilkadziesiąt mld zł to dziś nie potrzeba byłoby drukować złotówkowego śmiecia z powietrza i okradać ludzi i firmy inflacyjnym podatkiem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 87 pluto85md

Prawnicy beda sie na tym zastanawiac czy konstytucja zlamana czy nie. Nie mniej dodruk nieograniczony konczy sie Wenezuela w kazdym przypadku. Dzis z poklaskiem spoleczenstwa sie to odbywa bo niby sytuacja wyjatkowa.

! Odpowiedz
68 19 gumball

Ale ty mądry! Jak Salomona gacie. Ciekawe co zarząd FEDu na twoje mądrości? Lub senat USA? Albo rada EBC?

! Odpowiedz
10 46 marxs odpowiada gumball

znasz przysłowie o wojewodzie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,22% 4,1178
2020-05-26 06:24:00
EUR/PLN 0,00% 4,4947
2020-05-26 06:24:00
EUR/USD 0,24% 1,0918
2020-05-26 06:24:00
CHF/PLN -0,05% 4,2423
2020-05-26 06:24:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil