REKLAMA

NASA: towarowa rakieta Antares wystartowała z zaopatrzeniem dla ISS

2016-10-18 03:00
publikacja
2016-10-18 03:00

Towarowa rakieta Antares, należąca do prywatnej firmy Orbital ATK, wystartowała w poniedziałek wieczorem (czasu miejscowego) z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowała agencja kosmiczna NASA.

fot. NASA / / FORUM

Rakieta, napędzana przez nowe wyprodukowane w Rosji silniki, wystartowała z bazy NASA na Wallops Island, położonej u wybrzeży stanu Wirginia.

Rakieta transportuje kapsułę towarową Cygnus z ważącym 2400 kg ładunkiem dla załogi stacji. Kapsuła ma przez kilka dni krążyć na orbicie okołoziemskiej i przycumować do stacji dopiero w niedzielę. Wcześniej bowiem, w piątek, do stacji ma przycumować rosyjski pojazd Sojuz z trzema nowymi członkami załogi stacji. Sojuz ma wystartować z kosmodromu Bajkonur, w Kazachstanie, w środę.

Był to pierwszy start Antaresa od 2 lat. W październiku 2014 r. rakieta tego typu eksplodowała kilka sekund po starcie, niszcząc wyrzutnię i cały ładunek. Przyczyną awarii były starego typu niesprawne silniki, również pochodzące z Rosji.

Orbital ATK rozpoczął po tym niepowodzeniu prace przy rekonstrukcji rakiety i wyposażeniu jej w nowe silniki. Przez ten czas wysłała na ISS dwie kapsuły Cygnus, korzystając z rakiet nośnych Atlas.

Ostatnia misja ma kluczowe znaczenie dla NASA, coraz bardziej zależnej od prywatnych firm, po wycofaniu w 2011 r. z eksploatacji promów kosmicznych.

Poniedziałkowy start miał tym większe znaczenie, że 1 września eksplodowała na wyrzutni rakieta Falcon 9, należąca do firmy SpaceX miliardera Elona Muska. Zniszczony został wówczas izraelski satelita telekomunikacyjny o wartości 200 mln dolarów.

Stacja ISS, której budowa pochłonęła dotychczas 200 mld dolarów, krąży po orbicie na wysokości ok. 400 km nad Ziemią. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~plutarch
" Rakieta, napędzana przez nowe wyprodukowane w Rosji silniki, wystartowała z bazy NASA na Wallops Island, położonej u wybrzeży stanu Wirginia " NIEMOŻLIWE toż wszyscy piszą , ze tam w ROSJI TYLKO WALONKI , SAMOGON I SŁONINA .

Niech redakcja sprostuje te bzdury
~isis
ISS to terroryści? www.jeep.keep.pl

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki