REKLAMA

NASA planuje budowę kosmicznej drukarni

2016-02-23 16:31
publikacja
2016-02-23 16:31

NASA zamierza zbudować na orbicie kosmiczną drukarnię. Produkowane w niej materiały mogą przyczynić się do rozwoju ludzkości, a przy okazji oszczędzić sporo pieniędzy.

/ fot. Nasa / Zuma Press

Obecnie, gdy coś większego trzeba zbudować na orbicie, to wysyła się to w małych, składanych częściach, tak by weszły one do ładowni statku kosmicznego. Potem, już w kosmosie, wszystko trzeba rozprostować i złożyć w jedną całość. Naukowcy mówią, że to kosmiczne origami jest bardzo kosztowne. Duże drukarki 3D mogłyby ten problem rozwiązać.

Naszym celem jest drukowanie większych struktur, nawet statków kosmicznych, bezpośrednio na orbicie, tłumaczy BBC sponsorowany przez NASA wynalazca Andrew Rush i dodaje, że taki druk byłby tańszy niż wożenie na orbitę poszczególnych elementów.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej eksperymentalna drukarka 3D już wyprodukowała kilka części. Za parę dni na Stację leci kolejna, ulepszona drukarka; jest na niej nazwa współpracującej z NASA firmy - Made in Space.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ R.Motriuk/mcm/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Adam
A ciekawe skąd będą brać materiał do drukowania bo raczej go nie wytworzą na orbicie z próżni, co za różnica czy wyniosą na orbitę 10 ton gotowych części czy 10 ton składników do drukarki, ach ci amerykanie :)
~Adam
Ale bystry komentarz :) chyba prościej przetransportować ciekłe składniki, z których można wydrukować wszystko (w tym coś ad hoc, gdy się zepsuje) niż bujać się w wymyślanie jak efektywnie złożyć i bezproblemowo rozłożyć coś w kosmosie? Nie psiocz na Amerykanów, bo akurat kasę to liczą dobrze.
~WydrukujeszNową
Ciekawe podejście do tematu i wiedza ;) Byś lepiej nie psuł na przyszłość swojej klawiatury ;)
~ass
ciekawe jak tam cokolwiek będą drukować, jak tam grawitacji nie ma - he he

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki