REKLAMA

Mosbacher: Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz w 2020 roku

2019-10-07 14:21, akt.2019-10-07 15:23
publikacja
2019-10-07 14:21
aktualizacja
2019-10-07 15:23

Przekonanie, że do końca roku uda się przeprowadzić procedury związane z objęciem Polski Programem Ruchu Bezwizowego - wyraziła w poniedziałek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. 2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz - dodała.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Biały Dom ogłosił w miniony piątek nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Jak wówczas podała ambasada USA w Polsce, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Według placówki procedury te potrwają kilka miesięcy.

Mosbacher powiedziała w poniedziałek dziennikarzom, że jest przekonana, iż procedurę tę uda się przeprowadzić do końca roku. Według ambasador USA jest to ostateczna data. "2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz" - podkreśliła.

Wyjaśniła, że obecnie muszą zostać przeprowadzone jedynie procedury administracyjne. "Kiedy to zostanie zakończone, sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego prześle notę doradczą do Kongresu Stanów Zjednoczonych mówiącą, że Polska spełniła wszystkie wymogi i może dołączyć do Programu Ruchu Bezwizowego" - powiedziała ambasador USA.

Mosbacher zapewniła, że po zniesieniu obowiązku wizowego osoby, które będą chciały podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni będą musiały jedynie wypełnić wniosek on-line. Po zatwierdzenia wniosku będzie on ważny przez dwa lata; po dwóch latach trzeba będzie ponownie złożyć wniosek. Ambasador zaznaczyła, że jeżeli ktoś będzie chciał wyjechać na dłużej do USA, na przykład na studia, będzie potrzebował wizy.

Mosbacher pytana co było najtrudniejsze w doprowadzeniu do nominowania Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, wskazała na obniżenie odsetka odmów do poziomu mniejszego niż 3 proc., czego wymaga amerykańskie prawo.

Wskazywała na uruchomioną przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce kampanię społeczną w tym zakresie. "Skontaktowaliśmy się firmami polskimi i amerykańskimi, uruchomiliśmy kampanię, prosiliśmy Polaków, by składali wnioski wizowe. Polacy bardzo dobrze współpracowali, było dużo skutecznych wniosków i udało nam się obniżyć ten odsetek poniżej 3 procent" - mówiła.

Zaznaczyła, że gdy Polska zostanie objęta Programem Ruchu Bezwizowego, to właściwie nie ma możliwości, że zostanie z niego usunięta. Według niej musiałoby się zdarzyć coś naprawdę negatywnego w stosunkach polsko-amerykańskich, by tak się stało.

Ambasada USA w Polsce przekazała w piątek, że dopełnione zostały warunki wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa, a odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 (biznes/turystyka) spadł do wymaganego poziomu. Placówka podała, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.

Ambasada poinformowała, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W jego ramach corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

Programem VWP objętych jest 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są państwa z naszego regionu, m.in. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Jakub Borowski

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (13)

dodaj komentarz
zenonn
DLACZEGO TO BABSKO ŁŻE? Ambasador USA łże jak bura suka i powinna być wywalona na zbity pysk. Polak przed szkoda i po szkodzi głupi. 447? Wynocha.

Wiza do USA będzie nadal niezbędna. Teraz jest opłata i wniosek na 10 lat za promesę
Potem będzie opłata i wniosek. Funkcjonariusz na lotnisku wpuści albo każe wrócić.
Bez
DLACZEGO TO BABSKO ŁŻE? Ambasador USA łże jak bura suka i powinna być wywalona na zbity pysk. Polak przed szkoda i po szkodzi głupi. 447? Wynocha.

Wiza do USA będzie nadal niezbędna. Teraz jest opłata i wniosek na 10 lat za promesę
Potem będzie opłata i wniosek. Funkcjonariusz na lotnisku wpuści albo każe wrócić.
Bez wiz to do UE, Brazylii, Nowej Zelandii itd
tristans
"Mosbacher: Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz w 2020 roku"
Polacy wyjeżdżają głównie za pracą, a nie po to aby oglądać miasta. Tym bardziej że za krajowe pensje zbyt dużo tej ameryki nie zwiedzą.
po_co
"Polacy wyjeżdżają głównie za pracą [...]'
Pracy jest w Polsce pod dostatkiem, nigdzie nie muszą wyjeżdżać i tak jak na całym świecie można tutaj zarabiać miliony albo grosze.

Mam wielu znajomych rozsianych po świecie i poza tymi którzy wyjechali do Japonii czy Australii nikt nie żyje jak pączek w maśle.
W UK
"Polacy wyjeżdżają głównie za pracą [...]'
Pracy jest w Polsce pod dostatkiem, nigdzie nie muszą wyjeżdżać i tak jak na całym świecie można tutaj zarabiać miliony albo grosze.

Mam wielu znajomych rozsianych po świecie i poza tymi którzy wyjechali do Japonii czy Australii nikt nie żyje jak pączek w maśle.
W UK są zazwyczaj pracownikami fizycznymi, a ich pensje niespecjalnie różnią się od naszych, zresztą w UK jest ogromny problem rozwarstwienia społecznego i wiele osób żyje za minimum. Owszem 6 funtów dla Polaka to 30 zł, ale w UK za pokój płaci się 60 funtów tygodniowo czyli mniej więcej 300 zł, a to u nas w kraju wystarczy na 40 metrowe mieszkanie komunalne.

Wiele osób które wyjechało z kraju wstydzi się przyznać do swojej prawdziwej sytuacji, a czasy gdy w Niemczech zarabiało się kilka razy więcej niż w Polsce już dawno minęły. Żyjąc i pracując za granicą nie odczuwa się gigantycznego skoku jakości życia.

Kolejny przykład to Szwecja czy Norwegia, wielu polaków żyje tam w dzielnicach zarezerwowanych dla imigrantów. Żyje im się dobrze i wygodnie ale tylko dlatego, że gdyby odpuścili to wrócili by z wilczym biletem do kraju, a to jest cholernie mobilizujący argument o którym bardzo często zapomina się przy analizie skutków emigracji.

W Polsce można siedzieć przy sklepie i żłopać piwsko, ale wyjeżdżając z kraju kumple i rodzina nie pomogą, na piwo trzeba zarobić bo z urzędu też ie skapnie - człowiek musi sobie radzić, a to w gruncie rzeczy jest bez znaczenia czy radzi sobie tutaj czy np. w USA.
johny11palcow
Wezcie wy sie ogarnijcie od 10 lat znosza rzad polski zbija piateczki z wladzami USA ale ludzie obywatele to juz jak psy bezdomne .
bolekilolek
coś mi się wydaje że to podpucha na wybory
anty12
I to kosztowalo Jude 4 lata klekania i oddania szytom pol Polski. I wszystko po co zeby szczerbaty plebs sie cieszyl, chociaz nawet nie stac ich na bilet.
ertom
Co z tego, skoro np. po wizycie w pięknym, bezpiecznym i gościnnym Iranie do kałbojów i tak nie można jechać bez wizy. Bo według nich Iran jest krajem terrorystycznym, chociaż to w USA można zrobić kulkę idąc spokojnie chodnikiem.

Powiązane: Wizy do USA dla Polaków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki