REKLAMA
ZGARNIJ NAGRODY! 10 pytań o inwestowanie od prof. Borowskiego

    Morawski: Zaczynają się przedbiegi do postepidemicznego ożywienia

    Ignacy Morawski2021-02-04 06:57główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
    publikacja
    2021-02-04 06:57

    Wyniki dużych firm po obu stronach Atlantyku sugerują, że w gospodarkach rozwiniętych zaczyna się ożywienie inwestycyjne, napędzane w dużej mierze nakładami na cyfryzację i automatyzację. Potwierdzają to też wstępne dane makroekonomiczne. Powoli zaczynają się przedbiegi do postepidemicznego ożywienia.

    Morawski: Zaczynają się przedbiegi do postepidemicznego ożywienia
    Morawski: Zaczynają się przedbiegi do postepidemicznego ożywienia
    / Shutterstock

    Wgląd w wyniki firm stanowią ciekawy i ważny punkt wyjścia do analizy sytuacji gospodarczej. Dziś pokazuję, jakie wnioski wynikają z doskonałych wyników firm Alphabet i Siemens. Są to zupełnie inne przedsiębiorstwa, ale łączą je ważna cecha – absorbują wydatki rozwojowe firm, w tym w dużej mierze wydatki związane z cyfryzacją.

    Przychody firmy Alphabet, czyli właściciela Google’a, wzrosły w minionym kwartale o 24,5 proc. rok do roku, najszybciej od 10 kwartałów, na fali ożywienia popytu na reklamę cyfrową. Te dane są o tyle ciekawe, że wydatki reklamowe są papierkiem lakmusowym wydatków rozwojowych firm. Wprawdzie nie należą do kategorii inwestycji (są kosztem bieżącym firm), ale w długim okresie nakłady na reklamę i inwestycje są mocno skorelowane. W końcu firmy reklamują się wtedy, gdy chcą się rozwijać i czują popyt – wtedy też inwestują.

    Reklama

    Jak pokazuję na wykresie, dynamika przychodów Alphabetu i dynamika ogólnych inwestycji w krajach G7 podążały w ostatnich kilku latach równolegle (oczywiście średni wzrost przychodów Alphabet jest dużo wyższy niż średni wzrost inwestycji, bo jest to firma szybko rosnąca, ale chodzi tutaj o samo cykliczne zachowanie). Ważne jest, że spółka informuje o szerokim wzroście zainteresowania reklamą cyfrową nawet wśród sektorów mocno dotkniętych przez epidemię – jak hotelarstwo czy turystyka.

    Wzrost wydatków rozwojowych firm potwierdzają twarde dane makroekonomiczne z USA. Wstępne szacunki PKB tego kraju za czwarty kwartał pokazują, że nakłady inwestycyjne były już na plusie w ujęciu rok do roku, a nakłady firm na sprzęt cyfrowy wzrosły aż o 18 proc. rdr.

    Ciekawe wnioski wypływają też z analizy przychodów niemieckiego Siemensa, które były w minionym kwartale dużo wyższe od oczekiwań. Przychody giganta produkującego maszyny i urządzenia dla przemysłu wzrosły o 7 proc. rok do roku (w ujęciu porównywalnym), po czterech kwartałach spadków. Firma podniosła też istotnie perspektywy na 2021 r.

    Co ważne z punktu widzenia makroekonomicznego, Siemens informuje, że jednym ze źródeł wzrostu jej obrotów są rosnące wydatki przedsiębiorstw na automatyzację i cyfryzację. Mocny popyt pochodzi w dużej mierze z Niemiec i Chin, a więc krajów o bardzo silnym sektorze przemysłowym.

    Te trzy zestawy informacji – wyniki Alphabetu i Siemensa oraz dane makroekonomiczne o inwestycjach z USA – to może być kolejny z wielu sygnałów, że już początek roku 2021 w gospodarkach rozwiniętych będzie lepszy od oczekiwań. Ale to tylko trzy kropki dużego obrazka. Czekajmy na kolejne dane.

    fot. / / Puls Biznesu

    Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

    Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

    Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
    Źródło:
    Ignacy Morawski
    Ignacy Morawski
    główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

    Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

    Tematy
    Ile pożyczki na raty możesz uzyskać?
    Ile pożyczki na raty możesz uzyskać?

    Komentarze (8)

    dodaj komentarz
    drzaraza
    Wkrótce zacznie się wymiana barterowa bo nikt nie będzie chciał czegoś co nawet nie nadaje się na papier toaletowy. I to nas cofnie do epoki kamienia łupanego następnie znów odkryjemy złoto , srebro , muszelki , szklane paciorki oraz koraliki.
    qwertas
    Ile podatku w Polsce odprowadzi Google z tych wydatków na reklamę cyfrową? 0% Super, co? Fajnie, że firma zarabiająca miliony jeśli nie miliardy w Polsce nie odprowadza w niej podatków od dochodów z reklam.
    glos_rozsadku
    trochę dziwnie to brzmi: "Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych.", a te studia w mediolanie to pewnie erasmus roczny, więc ja bym się tym nie chwalił.
    qwertas
    Niekoniecznie, wg Linkedin (info wpisane przez autora, ale jednak) ukończył mgr studia z ekonomii w Mediolanie. Także pudło!
    jpelerj
    Dajcie już Morawskiemu jakieś stanowisko czy umowę, bo IMHO zasługuje się aż furczy. Dawno takich dyrdymałow nie czytałem.
    bankster-kreator
    Pan Morawski do zwolnienia. Takich bredni nie napisałby nawet student pierwszego semestru ekonomii.
    marxs
    brednie i pobożne życzenia bo jak można wyjść z kryzysu który tak na dobre ledwo się zaczął prawdziwy kryzys dopiero będzie bo to nie kowidek jest jego źródłem tylko SYSTEM długu,kredytu ,pustego bez wartości pieniądza produkowanego z pustego powietrza,uspołecznianie strat i prywatyzacja zysków i podatki w wysokości 70-80 % od brednie i pobożne życzenia bo jak można wyjść z kryzysu który tak na dobre ledwo się zaczął prawdziwy kryzys dopiero będzie bo to nie kowidek jest jego źródłem tylko SYSTEM długu,kredytu ,pustego bez wartości pieniądza produkowanego z pustego powietrza,uspołecznianie strat i prywatyzacja zysków i podatki w wysokości 70-80 % od dochodów do tego jeszcze katastrofa klimatyczna i wyczerpane zasoby praktycznie wszystkiego
    W tym SYSTEMIE Panie Morawski nie ma mowy o wyjściu z kryzysu może być tylko gorzej i będzie nie tyle gorzej ale tragicznie
    ps.może już dość tych waszych kłamstw i propagandy
    loool
    Cudownie, odkryto nową ekonomie, masowy dodruk i zadłużanie państw powoduje dobrobyt i rozwój. Praca juz niepotrzebna , wystarczy rozdawać kase i pobudzić konsumpcję.

    Powiązane: Cyfryzacja

    Polecane

    Najnowsze

    Popularne

    Ważne linki