REKLAMA

Morawiecki zapowiada podniesienie kwoty wolnej od podatku

2018-04-16 20:17, akt.2018-04-17 09:46
publikacja
2018-04-16 20:17
aktualizacja
2018-04-17 09:46

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek dalsze podniesienie w 2018 r. kwoty wolnej od podatku. Poinformował również, że zapowiedziana obniżka podatku CIT do 9 proc. obejmie 90 proc. firm, a koszt programu wyprawek szkolnych oszacował na ok. 1,4 mld zł.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Morawiecki pytany o kwotę wolną od podatku powiedział, że co roku konsekwentnie jest ona podnoszona. "Nasi poprzednicy podnieśli ją o dwa złote, a my (...) w ciągu półtorej roku zrobiliśmy tę kwotę do 8 tys. zł dla tych najbiedniejszych, najbardziej potrzebujących" - powiedział premier.

Według szefa rządu, "jeśli ktoś zarabia 120-140 tys. zł rocznie, to kwota wolna od podatku w wysokości 8 tys. zł, daje takiej osobie kilkanaście złotych więcej miesięcznie".

"Czy dla takiej osoby jest potrzebne (...) 15 złotych miesięcznie? Czy bardziej potrzebne są te pieniądze dla tych najbardziej potrzebujących, którzy zarabiają tysiąc złotych miesięcznie, dwa tysiące złotych miesięcznie?" - pytał premier. Dodał, że dla takich właśnie osób, rząd podnosi co roku kwotę wolną od podatku.

"W tym roku również podniesiemy (kwotę wolną)" - zapowiedział Morawiecki.

Odpowiadając na pytanie, czy rząd pracuje nad obniżką np. VAT-u, powiedział, że nie podwyższając VAT-u, rząd zwiększył o 30 mld zł środki, które wpływają do budżetu. Dzięki temu, jak wyjaśnił, można sfinansować różnego rodzaju programy społeczne. Wyjaśnił, że jednym z programów, które rząd chce sfinansować z tego uszczelnienia podatkowego jest program emerytura matczyna.

"Jeśli jakaś pani, mama, babcia urodziła czwórkę dzieci lub więcej, to często nie uzbierała na minimalną emeryturę. My będziemy dokładać do tej minimalnej emerytury, dlatego że te panie wykonały gigantyczny wysiłek, pracę, wychowały dzieci" - tłumaczył szef rządu.

"Chcemy docenić te panie i będziemy rok po roku tak zmieniać nasz system podatkowy, żeby stać nas było na to, żeby to było bezpieczne, żeby w budżecie starczyło pieniędzy, ale żeby zawsze ci słabsi, którzy potrzebują więcej pomocy państwa, ci którzy rozwijają działalność gospodarczą, żeby oni mieli niższe podatki, a ci, którzy są już (...) w dużo lepszym stanie finansowym, żeby oni płacili trochę więcej" - mówił premier.

Premier był również pytany o projekty zapowiedziane w trakcie sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Morawiecki zapewnił, że wszystkie propozycje, które przedstawia rząd są dokładnie policzone. "Chcemy, żeby te środki były zabezpieczone w budżecie tego roku i kolejnego" - mówił.

Pytany o koszty zapowiedzianych programów, szef rządu odpowiedział: "Np. wyprawka to jest ok. 1,4 mld zł, szacujemy, że mała działalność gospodarcza i ulga w ZUS to ok. 500 mln zł, w przypadku podatku CIT, obniżki z 15 na 9 (proc.) to może być też ok. 500 do 600 mln zł; program Dostępność plus jest rozpisany na kilka budżetów, w tym budżet UE, i jest rozpisany na wiele lat, bo on dotyczy np. dostosowania budynków administracji publicznej, wind w nowo budowanych budynkach mieszkalnych, po to, żeby seniorom było łatwiej (...) - na ten program wydajemy 23 mld".

Zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego niższy podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorców mógłby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. - ocenił we wtorek wiceminister finansów Paweł Gruza.

Dodał, że jest to rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy "zorganizowali się w formie osoby prawnej, spółki z o.o, spółki akcyjnej".

Odnosząc się do zapowiedzi obniżki ZUS dla mikro i małych firm, Gruza wskazał, że konieczność płacenia dla nich stawki w wysokości 1250 zł miesięcznie może być trudne. "To taka bezwzględna danina, która niezależnie od tego czy się zarobi, czy się nie zarobi, musi być płacona. Często jest to niesprawiedliwe, wychodzimy naprzeciw, próbujemy to zracjonalizować" - mówił.

Szef rządu podkreślił, że obniżka podatku CIT obejmie "90 proc. wszystkich firm". "Jest 460 tys. firm, które płacą CIT z tego 420 tys. będzie objęta tą obniżką, a więc jest to bardzo dobra wiadomość dla ogromnej liczby firm, które płacą CIT" - mówił.

"Filozofia działania naszych poprzedników była taka, że tych silnych zostawiano w spokoju, a tych małych często gnębiono, a my chcemy odwrotnie - dla tych małych dajemy obniżkę CIT, dajemy niższy ZUS, a od tych dużych udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską podatek, który w końcu zaczną płacić" - podkreślił szef rządu.

Wyjaśnił, że te firmy, które płacą podatek CIT, odpowiadają za 60 proc. zatrudnienia i za 77 proc. inwestycji. Morawiecki zaznaczył także, że rząd dla tych najmniejszych firm, ma "znaczącą reformę płacenia za ZUS".

autor: Marcin Musiał, Mateusz Roszak

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (30)

dodaj komentarz
niepelnosprawny_org
do ilu planujecie odniesc kwote wolną? to zalezy jednak od interpretacji US...
montyp
Mówią co innego, robią dokładnie przeciwnie - to norma w judemokracji.
Poprzez żydofiskalizm, zydosądownictwo, zamordyzm i inwigilacje 24/7 wyniszczają i depopulują Polaków i polskie firm. W to miejsce wstawiają chazarskich ukrów i żydow. Podmiana trwa, masy spią.
rekin1986
Nie zapomnę słów mojego pierwszego szefa gdy chodziłem jeszcze do zawodówki i miałem u niego praktyki to zawsze mawiał

Nie ma gorszej rzeczy w życiu gdy przyjdzie zmiana z parobka na pana gdy dasz kurze grzędę ta Ci powie , że jeszcze wyżej siędę

Szlachta na zagrodzie równa wojewodzie a co wolno
Nie zapomnę słów mojego pierwszego szefa gdy chodziłem jeszcze do zawodówki i miałem u niego praktyki to zawsze mawiał

Nie ma gorszej rzeczy w życiu gdy przyjdzie zmiana z parobka na pana gdy dasz kurze grzędę ta Ci powie , że jeszcze wyżej siędę

Szlachta na zagrodzie równa wojewodzie a co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie

Dano ludziom trochę swobody i się dzisiaj czują jak psy spuszczone ze smyczy
Najpierw daj im swobodny wyjazd za granicę
Potem dołóż im prawo własności do nieruchomości
Daj możliwość korzystania z usług bankowych
Zrezygnuj z egzaminów wstępnych na studia by sprawdzić czy dana osoba się nadaje i bierz wszystkich jak leci a jak przychodzi do testów psychologicznych to całkowita porażka

Rozdano ludziom majątki warte nie rzadko miliony zł za 1 wypłatę plus taksa notarialna i dzisiaj wszyscy ważniacy a kto chce dzisiaj sobie kupić mieszkanie to na kredyt z hipoteką na 30 lub 40 lat z trzykrotnym przepłaceniem nieruchomości
thefratris
Przepraszam, ale nie rozumiem, trzeba zabrać ludziom wolność i zakładać kołchozy?
rekin1986 odpowiada thefratris
Nie trzeba im zabierać wolności tylko trzeba im uzmysłowić , że trzeba mierzyć siły na zamiary oraz , że określony poziom wymaga adekwatnych pieniędzy jak ktoś kto ma 3 tys netto wypłaty oczekuje równego traktowania jak ten co ma 10 tys to niech zapomni

Zarabiać to jedno wydawać z głową to drugie by cośkolwiek
Nie trzeba im zabierać wolności tylko trzeba im uzmysłowić , że trzeba mierzyć siły na zamiary oraz , że określony poziom wymaga adekwatnych pieniędzy jak ktoś kto ma 3 tys netto wypłaty oczekuje równego traktowania jak ten co ma 10 tys to niech zapomni

Zarabiać to jedno wydawać z głową to drugie by cośkolwiek z wypłaty zostało to trzecie a budować portfel oszczędnościowo inwestycyjny z tego co zostanie to czwarte

Zabawa w 4 x kredyt to niewolnictwo gorsze niż feudalna pańszczyzna
Kredyt na dom samochód na życie bywa że i na dziecko a potem płacz do końca swoich dni

Ile u mnie w okolicy zostało ostatnio wystawionych nieruchomości na licytacje komornicze to nie sposób zliczyć od kredytów na 200 tys skończywszy na kredytach za 2 mln zł kto przy zdrowych zmysłach bierze kredyt na nieruchomość mieszkalną za 2 mln zł chyba nie szary robotnik
dadar123
Nie dajcie się tym ściemniaczom z PiS, podniesienie kwoty wolnej obiecywali przed wyborami do sejmu i senatu. Teraz przed samorządówką robią to samo. PiS to jedno wielkie kłamstwo
janusz26904029
Spokojnie, tak podniosą, jak poprzednio. Czyli większości zabiorą :)
fakpejsy
Jak sie dajecie to tak macie!
thefratris
Niestety w Polsce mamy nadal ten problem i Pan Premier to bardzo dobrze wykorzystuje:
Jak ktoś dużo zarabia, to znaczy, że złodziej i mu się nic nie należy nawet 15zł.
nostsherlock
Co za problem podnieść kwotę wolną dla WSZYSTKICH? Zaczyna się nowy festiwal obietnic przed wyborami samorządowymi

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki