Morawiecki: Przedsiębiorcy za ewentualne błędy będą upominani, a nie karani

Kodeks postępowania administracyjnego, wpisany w kolejny pakiet ułatwień dla firm, przewiduje, że za ewentualne błędy przedsiębiorcy będą upominani a nie karani wysoką grzywną - mówił w środę wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Przedsiębiorcy za ewentualne błędy będą upominani, a nie karani
Morawiecki: Przedsiębiorcy za ewentualne błędy będą upominani, a nie karani (fot. Krystian Maj / FORUM)

Morawiecki tłumaczył dziennikarzom, że kolejny pakiet, nad którym Rada Ministrów będzie obradować już na najbliższym posiedzeniu, dotyczy usprawnień w zakresie Kodeksu postępowania administracyjnego i tzw. pakietu wierzycielskiego. "Czyli tydzień po tygodniu, tak jak zapowiadaliśmy w Rzeszowie podczas prezentowania konstytucji dla biznesu, pokazujemy kolejne ułatwienia - w tym przypadku pakiet, który ma usprawnić obrót gospodarczy (...), pakiet wierzycielski, ale również w szczególności zmniejszyć zatory płatnicze. Wiadomo, że dla wielu przedsiębiorców to jest poważny problem" - podkreślił wicepremier.

"W przypadku Kodeksu postępowania administracyjnego staramy się uprościć procedurę w taki sposób, żeby z jednej strony ona była bardziej czytelna, dostępna dla przedsiębiorców, a z drugiej strony np. zastosować jednocześnie też tzw. zasadę proporcjonalności" - mówił Morawiecki. "Czyli w przypadku jakichkolwiek błędów, jak chociażby nawet pewnych niezgodności z prawem pt. wycięcie drzewa na własnej działce do niedawna niektórzy rekordziści otrzymywali karę stokilkadziesiąt tysięcy złotych za jedno wycięte drzewo. My chcemy od tego zupełnie odejść i chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, żeby za ewentualne błędy było upomnienie, albo jakiś dialog, faktyczny dialog pomiędzy urzędnikami a przedsiębiorcami" - dodał wicepremier.

Rząd zajmie się na najbliższym posiedzeniu ułatwieniami dla przedsiębiorców. Głównym celem pakietu wierzycielskiego jest poprawa bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i nowe narzędzia dla wierzycieli. Natomiast nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego ma usprawnić postępowania administracyjne i sądowo-administracyjne i skrócić czas ich trwania, a także przyczynić się do bardziej partnerskiego podejścia administracji do obywateli. Proponuje się np. wykorzystanie metod polubownego rozstrzygania sporów i koncyliacyjnego trybu załatwiania spraw poprzez mediację i umowę administracyjną.

W środę rano rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że w związku z wypadkiem w kopalni w Polkowicach i nagłym wyjazdem premier Beaty Szydło na Dolny Śląsk wyznaczone na środę posiedzenie rządu zostało odwołane. Jego nowy termin zostanie podany wkrótce - napisał później na Twitterze. (PAP)

zab/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~uchachanykraj

"ewentualne błędy przedsiębiorcy będą upominani a nie karani"
Dzieki ci dobry człowieku
Po rewocle zawisniesz na krawacie z ferajna
Bandyci ciężko pracujacy w sejmie, obca agentura, nepotyzm nie odpowiadaja za bełkot prawny?
Wszyscy interpretatorzy prawa powinni być skróceni o głowe. Wszyscy prawnicy parlamentarni pozbawieni prawa wykonywania zawodu.
Miliony bandytów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Marcel

Jakoś im wszystkim nie wierzę! Trotyl też podrzucą.

! Odpowiedz
2 12 ~md71

Skończy się tym, że ci od milionowych zwrotów VATu będą upominani, a przysłowiowa 'babcia od pietruszki' pójdzie siedzieć, bo nie będzie miała na opłacenie kary.

! Odpowiedz
1 1 ~AntyPolityk

Upraszczasz. Co do tych którzy wyłudzają VAT - to uszczelnia się ten system - już w tym roku kilka mld zł będzie więcej dzięki tym działaniom - choć nadal za mało w stosunku do średniej Unijnej...no ale nie od razu Rzym zbudowano.

! Odpowiedz
2 2 ~Jasko

Kodeks postępowania administracyjnego, wpisany w kolejny pakiet ułatwień dla firm, przewiduje, że za ewentualne błędy przedsiębiorcy będą upominani a nie karani wysoką grzywną - mówił w środę wicepremier Mateusz Morawiecki.
A czy do tej pory było inaczej?

! Odpowiedz
2 4 ~Szarlej

Będzie jak kiedyś, jak cię złapali w skradzionym aucie to mówiłeś policji że się chciałeś tylko przejechać, więc nie było przestępstwa. Widać że PiS robi wszystko co chce tłuszcza.
Potem będzie kwik i bieganie po sądach, ale co zrobić.....

! Odpowiedz
0 2 ~zez odpowiada ~Szarlej

tak jest cały czas mój drogi:
Art. 289. § 1. Kto zabiera w celu krótkotrwałego użycia cudzy pojazd mechaniczny,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

! Odpowiedz
1 1 ~AntyPolityk

Drogie dziecko, wiedz - że było inaczej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne