REKLAMA

Morawiecki: Opodatkowanie części FIZ może dać 200-300 mln zł wpływów w '17

2016-11-10 11:16
publikacja
2016-11-10 11:16

Opodatkowanie funduszy inwestycyjnych zamkniętych, pomagających w optymalizacji podatkowej, może przynieść 200-300 mln zł wpływów do budżetu w 2017 roku - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Projekt ustawy o opodatkowaniu zamkniętych funduszy inwestycyjnych (FIZ) trafił niedawno pod obrady Sejmu. Zakłada on nałożenie podatku na wszystkie fundusze zamknięte, co, w ocenie uczestników rynku, mogłoby poważnie zakłócić funkcjonowanie funduszy i spowodować przeniesienie dużej części aktywów inwestorów za granicę.

Według pierwotnej wersji projektu, opodatkowanie funduszy miało przynieść wpływy do budżetu w wysokości 2-2,5 mld zł.

W toku prac przedstawiciele wnioskodawców zapowiedzieli jednak zgłoszenie poprawki, która rozróżni fundusze inwestujące na rynku kapitałowym od funduszy, których głównym celem jest optymalizacja podatkowa.

"Zasilenie do budżetu może wynieść 200-300 mln zł, to będzie ten rząd wielkości" - powiedział PAP wicepremier, dodając, że to zasilenie nastąpi już od 2017 r.

Wicepremier uważa, że fundusze inwestycyjne zamknięte w większości stanowią pozytywny element rozwoju rynku kapitałowego i inwestycyjnego.

"Pewna część tych funduszy była używana jako schematy optymalizacyjne do unikania podatków. Chcielibyśmy zmniejszyć możliwości uciekania z podatkami poprzez te fundusze. To była propozycja senacka. Natomiast w (wersji - PAP) zaproponowanej przez MF, poprawki zdecydowanie łagodzą jakikolwiek negatywny wpływ na rozwój funduszy inwestycyjnych zamkniętych, które stanowią rzeczywiste wehikuły inwestycyjne" - powiedział Morawiecki.

Na pytanie PAP, w jaki sposób mają być rozróżniane fundusze "optymalizacyjne" od "korzystnych", Morawiecki powiedział: "Wstawiliśmy tam pewne zabezpieczenia, które powodują, że będziemy mogli rozróżnić pomiędzy tymi, którzy tworzą długofalowy dostęp do produktów inwestycyjnych zamkniętych dla swoich klientów, od tych, którzy tworzą tylko dla jednego klienta, który wkłada swoje aktywa w ten fundusz, aby unikać opodatkowania".

Na pytanie o to, jakie ostatecznie zmiany ustawowe czekają fundusze "korzystne" powiedział: "Prawie żadnych zmian".

Dodał, że według szacunków fundusze "spekulacyjne", wykorzystywane do unikania opodatkowania, stanowią nie więcej niż 20 proc. wszystkich funduszy zamkniętych w Polsce. (PAP)

nik/ kuc/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~szybki
PO mnie wkur... zabierając mi połowę przyszłej emerytury z offe ale PIS wprowadzając co chwile nowe podatki wkur.. mnie bardzij
~poldek
Dlatego wpadając w macki POPiS zostaliśmy skazani na wybór mniejszego zła. Po II kadencji PiS wydawał się mniejszym złem, ale wszystko to się okazało fikcją.
~niepelnosprawny_org
za niedługo bedzie oodatkowanie powietrza chyba? mogą ci inwestorzy co pan premier głośno zapowiadał nieco sie dołożyc np. taka sumę, a jednak zawsze dostają duze ulgi...
~Oz
Następny będzie pewnie kataster.
~ksiądz
PiS = mafia! PiS = dyktatura! PiS = zło! Kaczyński = Hitler! PiS = faszyzm!
~vacek
Pazerne łapy już trzyma podniesione.
~Chipek
Co to za komunistyczno-ekonomiczna miernota. Za tak wielkie pieniądze na posadzie super-ministra to średnio inteligentny gimnazjalista za 3000zł/m mógłby wyszukiwać i ogłaszać gdzie i co opodatkować. A gdzie rozwój gospodarki? Można śmiało zacytować słowa B. Clintona "Ekonomia głupcze!!!"
~zez
każdy ma prawo krytykować każdego ale porównywać kogoś w rządzie do gimnazjalisty jestsamo w sobie żenujące. A dodawanie do tego Clintona, który wprowdził NAFTA która doprowadziła do zubożenia amerykańskiej klasy średniej to żenada do drugiej potęgi :)
~Zainteresowany
Igor30,
Czy na pewno jest możliwość zarządzania funduszu przez TFI zarejestrowane w PL? masz jakieś potwierdzone info?
~Igor30
Poczytaj ustawę o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu AFI (nowy projekt, transgraniczność, paszporty).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki