REKLAMA

Moda na drony. Polska wyrasta na potęgę

2014-10-06 06:16
publikacja
2014-10-06 06:16

Dostarczy przesyłkę, namierzy podatkowego przestępcę, nakręci hollywoodzki hit – mowa o dronie, czyli bezzałogowym statku latającym, który jest wykorzystywany w coraz to nowszych dziedzinach. Popularność dronów rośnie, a wraz z nią perspektywy producentów, wśród których Polska wyrasta na potentata. Rynek bezzałogowców jest już dziś wart miliardy euro.

Do niedawna bezzałogowe, zdalnie sterowane statki latające, czyli drony kojarzone były przede wszystkim z armią. Nie narażając życia pilotów, prowadziły działania wywiadowcze, transportowały broń, służyły do zarządzania polem walki. Ale obecnie ich zastosowanie staje się coraz bardziej zróżnicowane, bardzo często komercyjne. Skąd taka popularność tych niewielkich statków powietrznych?

fot. / / FORUM

Między innymi stąd, że możliwości wykorzystania dronów są praktycznie nieograniczone, a do tego cena ich zakupu i eksploatacji jest niezwykle atrakcyjna. Drony są kilkukrotnie tańsze niż śmigłowce, niewielkie i „zwinne”, mogą przebywać w powietrzu nawet kilkanaście godzin i nie wymagają pilotowania przez tradycyjną załogę. Nie dziwi więc fakt, że polski biznes już jakiś czas temu z powodzeniem zainteresował się produkcją bezpilotowców.

Moda na drona

Lista zastosowań drona wydaje się nie mieć końca i, jak wspomniano, nie ogranicza się tylko do pola walki. Bezzałogowce wykorzystywane są przez wielkie koncerny, instytucje państwowe, prywatnych biznesmenów, a nawet hobbystów czy … nowożeńców (patrz: ślubne klipy wideo).

Jak podały w ubiegłym tygodniu media, niemiecka firma Deutsche Post DHL uruchomi wkrótce projekt pilotażowy, w ramach którego leki i inne pilnie potrzebne towary na wyspę Juist na Morzu Północnym transportował będzie Dron Kurierski.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wielkie korporacje, jak Google i Facebook, także zapowiedziały, że wkrótce wybudują własne bezpilotowce. W przypadku Facebooka ma to być ogromny dron wielkości Boeinga 747. Jego zadaniem będzie rozsyłanie internetu znad granicy chmur, dzięki czemu ograniczony zostanie wpływ warunków atmosferycznych na jakość i dostępność usług.

fot. / / FORUM

Również rządy i instytucje państwowe znalazły sposób na efektywne i efektowne wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych. W Argentynie drony posłużą wykrywaniu przestępstw podatkowych. W jaki sposób? Powszechnym zjawiskiem w tym kraju stało się ostatnio rejestrowanie majątków jako pustej ziemi, gdy w rzeczywistości znajdują się na niej  ogromne luksusowe posiadłości. Dron bez problemu wykryje i sfotografuje takie majątki, a ich właściciele za swoje oszustwa podatkowe słono zapłacą.

Polskie instytucje także nie pozostają w tyle w kwestii wykorzystania bezzałogowców. Radny Dąbrowy Górniczej zaproponował zakup drona, który miałby wspierać miejscową policję w ściganiu miłośników szaleńczej jazdy samochodami terenowymi i quadami.

W chorwackich górach trwają poszukiwania polskiego archeologa. To właśnie bezzałogowe samoloty z kamerami termowizyjnymi i noktowizorami od kilku dni stanowią największe wsparcie dla ratowników.

Moda na drony dotarła także do Hollywood. Federalna Administracja Lotnictwa wydała zgodę na wykorzystanie na terenie Stanów Zjednoczonych bezpilotowców podczas kręcenia produkcji filmowych. Współczesnemu światu filmu i fotografii bez dronów bardzo ciężko byłoby się dzisiaj obejść. Bezpilotowce nagrywają weselne relacje, fotografują posiadłość ministra Radosława Sikorskiego.

Dron cywilny – ile kosztuje?

Bezzałogowe statki powietrzne w wersji mini dostępne są już także dla przeciętnego Kowalskiego. Do czego mogą się nam przydać? Jak twierdzi Ewa Lewandowska z serwisu drony.net, ograniczeniem dla wykorzystania bezpilotowców jest jedynie wyobraźnia użytkowników.

Na razie amatorzy i hobbyści mogą wykorzystać nieskomplikowane bezzałgowce jako gadżety, zabawki, którymi posterują w przestworzach, zrobią zdjęcie i nakręcą film, wykorzystają jako GPS, ale kto wie, czy przed dronami nie otwiera się równie świetlana przyszłość, co niegdyś przed smartfonami.

Przykładowe ceny dronów cywilnych – wybrane modele

Model

Cena

Sklep

Quadrocopter Ladybug 2.4GHz

169,00 zł

miejskiesporty.pl

165,01 zł

sliwki-sklep.pl

152,99 zł

fantastyczne-zakupy.pl

Quadcopter Mini Pet

185,00 zł

roboteka.pl

170,00 zł

sklep.rc-lipol.pl

MiniQuadrocopter Galaxy Visitor 2 bez kamery

360,00 zł

drony.net

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Najprostszy dron jest w zasięgu portfela każdego amatora. Najtańszy MiniQuadrocopter kosztuje nawet niespełna 200 zł. Za bardziej skomplikowane zabawki zapłacimy zdecydowanie więcej, nawet 25 tys. zł. Pierwszą siecią telefoniczną, która oferowała klientom dron, był Play. Obecnie w tej sieci w ramach odpowiedniego abonamentu (np. FORMUŁA Europa UNLIMITED) ParrotAR.Drone 2.0 Elite Edition można kupić już za 1 zł.

Zobacz, jak Polska wyrasta na potęgę w produkcji dronów »

Polska produkcja dronów

Według szacunków Komisji Europejskiej za 10 lat drony cywilne mogą stanowić nawet 10 procent światowego rynku lotniczego, to jest równowartość około 15 mld euro. Dlatego też do gry tak chętnie włączyli się polscy naukowcy i producenci bezzałogowców. Polska, obok Stanów Zjednoczonych i Izraela, jest obecnie jednym z trzech głównych ośrodków projektujących i produkujących drony.

Dr Bogusław Szlachetko z Politechniki Wrocławskiej przyznaje w rozmowie z Bankier.pl, że jeżeli weźmiemy pod uwagę zaawansowane technologie stosowane w dronach, to Polska ma bardzo wysoką pozycję. – Warto też dodać, że obecnie w Europie konkurujemy z Francją, Niemcami i Szwajcarią - dodaje.

fot. / / FORUMWedług raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego z lipca 2013 roku, na polskim rynku funkcjonowało 60 firm związanych z różnymi gałęziami lotnictwa bezzałogowego. 40 z nich stanowiły małe i  średnie firmy usługowe, zajmujące się głównie wykonywaniem lotów w celach fotograficznych, filmowych i fotogrametrycznych. Wśród pozostałych dominowały jednostki badawcze i prywatne przedsiębiorstwa projektujące i produkujące drony.

W Polsce na rynku produkcji bezzałogowych statków powietrznych, przeznaczonych głównie dla lotnictwa wojskowego, dominuje podwarszawski producent – firma WB Electronics. Zaopatruje ona polską armię w innowacyjną elektronikę wojskową, oprogramowania i nowoczesne systemy łączności, a od jakiegoś czasu także w drony. Według szacunków firmy w 2013 roku przychody ze sprzedaży miały wzrosnąć o ponad 60 mln zł i osiągnąć pułap nawet 200 mln zł. Duża w tym zasługa rosnącej sprzedaży bezpilotowców, w szczególności sztandarowego projektu spółki FlyEye (bezpilotowca do bliskiego rozpoznania), których głównym nabywcą jest MON.

W grupie siła

W zeszłym tygodniu (23 września) 17 podmiotów naukowych i przemysłowych podpisało porozumienie w sprawie utworzenia Polskiej Platformy Technologicznej Systemów Bezzałogowych. Obok lidera przedsięwzięcia – WB Electronics do porozumienia przystąpili najwięksi gracze na rynku, m.in.  warszawska spółka radarowo-elektroniczna PIT-RADWAR, innowacyjny producent sensorów VIGO System, Instytut Lotnictwa i Politechnika Warszawska. Nowo powstała organizacja ma podbijać rynek bezzałogowych statków powietrznych i budować polską inteligentną specjalność gospodarczą.

Coraz więcej osób powtarza, że bezzałogowe statki powietrzne czeka świetlana przyszłość, zarówno w lotnictwie wojskowym, jak i cywilnym. Wiele wskazuje na to, że wkrótce drony będą nie tylko służyć na polu walki, ale i dostarczać nam przesyłki czy pizzę.

Jagoda Klonowska, Bankier.pl

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
~DRON
http://dronpol.pl/ - sklep z dronami. Dla każdego coś fajnego
~sdwwd
Jeżeli chodzi o taką typową zabawę z dronem, to tylko i wyłącznie mogę polecić produkty firmy Overmax. Co jak co, ale akurat ten model, który kupiłem - x-bee drone 2.1, jest bez najmniejszego zarzutu. Dobry stosunek jakości do ceny.
~Modelarz
Overmaxy, patrząc na rynek polski, to najgorze co można kupić. Nie ma żadnych części zamienych, nawet śmigła są bardo trudno dostępne. Juz lepiej kupić symę.
~luke
rewelacyjnego drona zbudowali FlyPixel na fb można zobaczyć https://www.facebook.com/Flypixelstudio
~droneclub
Zapraszam do udziału w ankiecie na ten temat: http://droneclub.pl/content/czy-ka%C5%BCdy-operator-drona-w-polsce-powinien-posiada%C4%87-licencje
~Huba
Ciekawe co nato terroryści ???
~Karol22
bardzo ciekawa strona o dronach http://drony.blog.pl - generalnie o konstrukcjach amatorskich i zabawkach, ale też i o poważniejszych zastosowaniach dronów.
~luca24
Na stronie www.xdrony.pl mają trochę dronów w dobrych cenach. Do tego fajne jest też tutaj, że można skorzystać z serwisu jakby się coś działo.
~TIMwal
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki