Moda na drony. Polska wyrasta na potęgę

Dostarczy przesyłkę, namierzy podatkowego przestępcę, nakręci hollywoodzki hit – mowa o dronie, czyli bezzałogowym statku latającym, który jest wykorzystywany w coraz to nowszych dziedzinach. Popularność dronów rośnie, a wraz z nią perspektywy producentów, wśród których Polska wyrasta na potentata. Rynek bezzałogowców jest już dziś wart miliardy euro.

Do niedawna bezzałogowe, zdalnie sterowane statki latające, czyli drony kojarzone były przede wszystkim z armią. Nie narażając życia pilotów, prowadziły działania wywiadowcze, transportowały broń, służyły do zarządzania polem walki. Ale obecnie ich zastosowanie staje się coraz bardziej zróżnicowane, bardzo często komercyjne. Skąd taka popularność tych niewielkich statków powietrznych?

(FORUM)

Między innymi stąd, że możliwości wykorzystania dronów są praktycznie nieograniczone, a do tego cena ich zakupu i eksploatacji jest niezwykle atrakcyjna. Drony są kilkukrotnie tańsze niż śmigłowce, niewielkie i „zwinne”, mogą przebywać w powietrzu nawet kilkanaście godzin i nie wymagają pilotowania przez tradycyjną załogę. Nie dziwi więc fakt, że polski biznes już jakiś czas temu z powodzeniem zainteresował się produkcją bezpilotowców.

Moda na drona

Lista zastosowań drona wydaje się nie mieć końca i, jak wspomniano, nie ogranicza się tylko do pola walki. Bezzałogowce wykorzystywane są przez wielkie koncerny, instytucje państwowe, prywatnych biznesmenów, a nawet hobbystów czy … nowożeńców (patrz: ślubne klipy wideo).

Jak podały w ubiegłym tygodniu media, niemiecka firma Deutsche Post DHL uruchomi wkrótce projekt pilotażowy, w ramach którego leki i inne pilnie potrzebne towary na wyspę Juist na Morzu Północnym transportował będzie Dron Kurierski.

Wielkie korporacje, jak Google i Facebook, także zapowiedziały, że wkrótce wybudują własne bezpilotowce. W przypadku Facebooka ma to być ogromny dron wielkości Boeinga 747. Jego zadaniem będzie rozsyłanie internetu znad granicy chmur, dzięki czemu ograniczony zostanie wpływ warunków atmosferycznych na jakość i dostępność usług.

(FORUM)

Również rządy i instytucje państwowe znalazły sposób na efektywne i efektowne wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych. W Argentynie drony posłużą wykrywaniu przestępstw podatkowych. W jaki sposób? Powszechnym zjawiskiem w tym kraju stało się ostatnio rejestrowanie majątków jako pustej ziemi, gdy w rzeczywistości znajdują się na niej  ogromne luksusowe posiadłości. Dron bez problemu wykryje i sfotografuje takie majątki, a ich właściciele za swoje oszustwa podatkowe słono zapłacą.

Polskie instytucje także nie pozostają w tyle w kwestii wykorzystania bezzałogowców. Radny Dąbrowy Górniczej zaproponował zakup drona, który miałby wspierać miejscową policję w ściganiu miłośników szaleńczej jazdy samochodami terenowymi i quadami.

W chorwackich górach trwają poszukiwania polskiego archeologa. To właśnie bezzałogowe samoloty z kamerami termowizyjnymi i noktowizorami od kilku dni stanowią największe wsparcie dla ratowników.

Moda na drony dotarła także do Hollywood. Federalna Administracja Lotnictwa wydała zgodę na wykorzystanie na terenie Stanów Zjednoczonych bezpilotowców podczas kręcenia produkcji filmowych. Współczesnemu światu filmu i fotografii bez dronów bardzo ciężko byłoby się dzisiaj obejść. Bezpilotowce nagrywają weselne relacje, fotografują posiadłość ministra Radosława Sikorskiego.

Dron cywilny – ile kosztuje?

Bezzałogowe statki powietrzne w wersji mini dostępne są już także dla przeciętnego Kowalskiego. Do czego mogą się nam przydać? Jak twierdzi Ewa Lewandowska z serwisu drony.net, ograniczeniem dla wykorzystania bezpilotowców jest jedynie wyobraźnia użytkowników.

Na razie amatorzy i hobbyści mogą wykorzystać nieskomplikowane bezzałgowce jako gadżety, zabawki, którymi posterują w przestworzach, zrobią zdjęcie i nakręcą film, wykorzystają jako GPS, ale kto wie, czy przed dronami nie otwiera się równie świetlana przyszłość, co niegdyś przed smartfonami.

Przykładowe ceny dronów cywilnych – wybrane modele

Model

Cena

Sklep

Quadrocopter Ladybug 2.4GHz

169,00 zł

miejskiesporty.pl

165,01 zł

sliwki-sklep.pl

152,99 zł

fantastyczne-zakupy.pl

Quadcopter Mini Pet

185,00 zł

roboteka.pl

170,00 zł

sklep.rc-lipol.pl

MiniQuadrocopter Galaxy Visitor 2 bez kamery

360,00 zł

drony.net

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Najprostszy dron jest w zasięgu portfela każdego amatora. Najtańszy MiniQuadrocopter kosztuje nawet niespełna 200 zł. Za bardziej skomplikowane zabawki zapłacimy zdecydowanie więcej, nawet 25 tys. zł. Pierwszą siecią telefoniczną, która oferowała klientom dron, był Play. Obecnie w tej sieci w ramach odpowiedniego abonamentu (np. FORMUŁA Europa UNLIMITED) ParrotAR.Drone 2.0 Elite Edition można kupić już za 1 zł.

Zobacz, jak Polska wyrasta na potęgę w produkcji dronów »

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~DRON

http://dronpol.pl/ - sklep z dronami. Dla każdego coś fajnego

! Odpowiedz
0 0 ~sdwwd

Jeżeli chodzi o taką typową zabawę z dronem, to tylko i wyłącznie mogę polecić produkty firmy Overmax. Co jak co, ale akurat ten model, który kupiłem - x-bee drone 2.1, jest bez najmniejszego zarzutu. Dobry stosunek jakości do ceny.

! Odpowiedz
0 0 ~Modelarz

Overmaxy, patrząc na rynek polski, to najgorze co można kupić. Nie ma żadnych części zamienych, nawet śmigła są bardo trudno dostępne. Juz lepiej kupić symę.

! Odpowiedz
2 0 ~luke

rewelacyjnego drona zbudowali FlyPixel na fb można zobaczyć https://www.facebook.com/Flypixelstudio

! Odpowiedz
0 0 ~droneclub

Zapraszam do udziału w ankiecie na ten temat: http://droneclub.pl/content/czy-ka%C5%BCdy-operator-drona-w-polsce-powinien-posiada%C4%87-licencje

! Odpowiedz
0 0 ~Huba

Ciekawe co nato terroryści ???

! Odpowiedz
1 0 ~Karol22

bardzo ciekawa strona o dronach http://drony.blog.pl - generalnie o konstrukcjach amatorskich i zabawkach, ale też i o poważniejszych zastosowaniach dronów.

! Odpowiedz
2 0 ~luca24

Na stronie www.xdrony.pl mają trochę dronów w dobrych cenach. Do tego fajne jest też tutaj, że można skorzystać z serwisu jakby się coś działo.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~TIMwal

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne