REKLAMA

Mocno spadła liczba zawieranych małżeństw

2020-10-15 12:58
publikacja
2020-10-15 12:58
fot. Emma Bauso / Pexels

Restrykcje związane z epidemią wpłynęły na duży spadek liczby zawartych małżeństw. Z danych GUS wynika, że w I półroczu 2020 zawarto ponad 37 tys. związków małżeńskich, o ok. 29 tys. mniej niż w tym samym okresie rok temu. Liczba zgonów w I półroczu spadła o ok. 700.

Z danych GUS o sytuacji demograficznej do czerwca 2020 r. wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach roku zawarto ponad 37 tys. związków małżeńskich, o ok. 29 tys. mniej niż w I półroczu 2019. Rozwiodło się prawie 23 tys. par małżeńskich, ok. 11 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W przypadku kolejnych niespełna 0,3 tys. małżeństw orzeczono separację – o ok. 0,4 tys. mniej.

Główny Urząd Statystyczny zauważył, że wpływ na spadek liczby zawieranych małżeństw, orzeczonych rozwodów i separacji miały m.in. ograniczenia i restrykcje wdrożone pod koniec marca w związku z COVID-19. Chodzi przede wszystkim o obostrzenia sanitarne dotyczące organizacji ślubów i wesel i ograniczoną działalność sądów, a tym samym odwoływanie spraw rozwodowych i o separacje.

Do czerwca tego roku zmarło ponad 208 tys. osób. W stosunku do I półrocza 2019 r. liczba zgonów zmniejszyła się o ok. 0,7 tys. Zarejestrowano ponad 177 tys. urodzeń żywych, o prawie 5 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

W konsekwencji przyrost naturalny (różnica między liczbą urodzeń żywych i liczbą zgonów) był ujemny i wyniósł -31,2 tys. "Współczynnik kształtował się na poziomie -1,6 promila. Oznacza to, że w I półroczu 2020 r., w wyniku ruchu naturalnego, na każde 10 tys. ludności kraju ubyło 16 osób. W miastach ubytek naturalny liczył -25,7 tys. (-2,2 promila), a na wsi – 5,5 tys. (-0,7 promila)" – poinformował GUS.

W końcu czerwca 2020 r. ludność Polski liczyła 38,354 mln osób. Liczba ludności w pierwszym półroczu zmniejszyła się o prawie 28 tys. osób.

Wpływ na ogólną liczbę ludności, oprócz ujemnego przyrostu naturalnego, miały migracje. Z danych z rejestru PESEL wynika, że liczba imigracji była wyższa od liczby emigracji. Na pobyt stały zameldowało się w Polsce ok. 5,6 tys. osób mających poprzednio stałe miejsce zamieszkania za granicą, a wyjazd na pobyt stały za granicę zgłosiło 2,8 tys. osób.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
antybolszewik
A te wszystkie cyferki i procenty policzyła dla Was Karolina Mózgowiec
adam.1983
Ach ten straszny wirus, taka wielka śmiertelność że aż trzeba ludzi zniewalać, ograniczać i odbierać im prawa do normalnego życia a ostatecznie okazuje się że wszystkich zgonów mamy o 700 mniej. Nie ma to jak manipulować faktami i przypisywać covidowi sporą cześć zgonów które itak by były, nagle się okazuje że Ach ten straszny wirus, taka wielka śmiertelność że aż trzeba ludzi zniewalać, ograniczać i odbierać im prawa do normalnego życia a ostatecznie okazuje się że wszystkich zgonów mamy o 700 mniej. Nie ma to jak manipulować faktami i przypisywać covidowi sporą cześć zgonów które itak by były, nagle się okazuje że zgonów mniej czyli pewnie nagle mniej ludzi zaczęło umierać na raka, serce, astmę, rozedmę itp. kosztem nowej grupy zgonów z którą rzekomo odpowiada covid.
drzaraza
Czy ja dobrze zrozumiałem, że małżeństwo zwiększa ryzyko śmierci, he, he.
1as
Ten Covid tak wystraszył ludziska, że boją się umierać!
rysiek58
problem demograficzny sięga dużo głębiej niż strefa ekonomicznego zaplecza. Przecież to w krajach najbiedniejszych rodzi się najwięcej dzieci. Należy wrócić do pracy u podstaw ideologicznych i rozmawiać dlaczego warto mieć dzieci.
plutarch
Raczej o odpowiedzialnym macierzyństwie i że ziemia nie utrzyma tylu konsumentów.
xiven
warto mieć dzieci żeby przedłużać agonie piramidy demograficznej ZUS zamieniając Polskę w drugie Indie?
jas2 odpowiada plutarch
"ziemia nie utrzyma tylu konsumentów."
Na Ziemi może spokojnie żyć w luksusie bilion ludzi i nawet nie zauważysz, że jest ich więcej.
samsza
Jeżeli ponad 60% populacji się śmiertelnie boi drugiego człowieka, to seksu też z tego nie będzie.
heldbaum
Wazne, ze dzieki 500 plus jest bum demograficzny, to sie liczy.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki