REKLAMA

Mniej rezerwacji w Zakopanem. Rajd Polski i pogoda ściągają turystów na Mazury

2021-06-19 09:32, akt.2021-06-19 17:23
publikacja
2021-06-19 09:32
aktualizacja
2021-06-19 17:23
Mniej rezerwacji w Zakopanem. Rajd Polski i pogoda ściągają turystów na Mazury
Mniej rezerwacji w Zakopanem. Rajd Polski i pogoda ściągają turystów na Mazury
fot. Kamil Wrzecionko / / FORUM

Obłożenie hoteli na Mazurach jest niezłe w ten weekend. Widać, że ludzie są spragnieni wypoczynku, sprzyja nam pogoda - powiedział PAP Tomasz Dowgiałło z Warmińsko-Mazurskiej Organizacji Turystycznej. Turystów i kibiców przyciąga też rozgrywany na Mazurach Rajd Polski.

Jak ocenił prezes grupy Anders Tomasz Dowgiałło, ten weekend zapowiada się całkiem dobrze, obłożenie hoteli według niego jest niezłe, natomiast gorzej jest w tygodniu.

"Ludzie są spragnieni wypoczynku, dodatkowo pogoda jest świetna. Liczymy, że dzięki takiej pogodzie uda nam się dobrze sprzedać terminy wakacyjne. Jeszcze 2-3 tygodnie temu inaczej to wyglądało. Była duża niepewność, co do funkcjonowania hoteli. Obecnie, kiedy wytyczne są w miarę jasne i pogoda jest słoneczna, odnotowujemy ruch"- powiedział Tomasz Dowgiałło.

Jak wskazał, hotelarze liczą, że Polacy będą wypoczywać w kraju. "Wciąż istnieje duża niepewność co do wyjazdów zagranicę. Z pewnością to nie będzie taki boom jak w zeszłym roku, ale na pewno Polacy w dużej części zdecydują się pozostać na wypoczynek w kraju. Patrzymy optymistycznie na te wakacje. Większa niepewność dotyczy jesieni"- wskazał Dowgiałło.

Kibiców ściąga na Mazury oprócz słonecznej pogody także impreza sportowa, jaką jest Rajd Polski.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski powiedział PAP, że gdy zapadała decyzja o organizacji rajdu, publiczności nie przewidywano. Jednak w związku z poluzowaniem obostrzeń na odcinkach specjalnych kibice mogą się pojawić.

"Odcinki specjalne mają po kilkanaście kilometrów długości. Zatem kibice mogą iść w miejsca ogólnodostępne, w miejsca widokowe i mogą stamtąd obserwować rajd. Na tor w Mikołajkach wpuszczamy 400-450 osób, które pierwsze się zgłoszą. Tor jest na wolnym powietrzu, ponadto można obserwować zmagania kierowców z oddali"- wskazał. Wyjaśnił, że organizatorzy spełnili wszystkie procedury bezpieczeństwa bez względu na to, czy rajd odbywa się z udziałem kibiców czy bez nich.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz podkreślił, że w weekend spodziewa się wielu turystów, ale na większy ruch branża hotelarska i firmy czarterujące żaglówki nastawione są w następny weekend, gdy po zakończeniu roku szkolnego na wypoczynek wyruszą całe rodziny. Jak dodał, na następny weekend 100 procent jednostek zostało wyczarterowanych.

Większość nadmorskich hoteli ma pełne obłożenie

Większość dostępnych miejsc hotelowych w nadmorskich hotelach jest zajętych w ten weekend. Największym powodzeniem cieszy się pas nadmorski i Półwysep Helski - poinformował PAP dyrektor biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Łukasz Magrian.

Trójmiasto i Półwysep Helski są jednym z głównych kierunków dla Polaków na spędzenie weekendu. Na popularnych portalach rezerwacyjnych jest kłopot ze znalezieniem korzystnej cenowo oferty na nocleg w Sopocie.

Turystom sprzyja upalna pogoda - stosunkowo najchłodniej jest na Helu - 22 stopnie Celsjusza; w Gdyni 28 st. C, a na Kaszubach 31 st. Celsjusza.

"Patrząc na warunki pogodowe i możliwości noclegowe hoteli, to można się spodziewać, że większość miejsc jest zajęta. Pogoda sprzyja wypoczynkowi nad morzem. Szczególnym powodzeniem cieszą się placówki w pasie nadmorskim i w Trójmieście. Zauważyliśmy, że w ostatnim czasie ludzie robią rezerwacje w ostatniej chwili, czyli w czwartek lub piątek i po prostu przyjeżdżają nad morze" - powiedział PAP w sobotę dyrektor biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Łukasz Magrian.

W popularnych sopockim Radisson Blu Hotel położonym nad samym morzem nie ma żadnych wolnych miejsc. W Sheratonie został jedynie jeden pokój. Wolny pokój można jeszcze znaleźć w Hotelu Sopot w Kamiennym Potoku.

Na serwisach noclegowych są pojedyncze wolne miejsca w prywatnych kwaterach. Cena za noc zaczyna się od ponad 200 złotych.

Wolne pokoje można znaleźć w Hotelu Hilton mieszczącym się na Targu Rybnym na Głównym Mieście w Gdańsku. Jednak do wynajęcia pozostały pokoje standardowe bez widoku na Motławę.

W leżącym nad plażą i przy kortach tenisowych w Gdyni - Hotelu Nadmorskim, nie ma już wolnych pokoi na cały weekend, ale nocleg możemy zarezerwować w mieszczącym się niedaleko Skweru Kościuszki Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.

Mniej rezerwacji weekendowych w Zakopanem

Obiekty turystyczne pod Tatrami odnotowują mniej rezerwacji na zbliżający się weekend niż tydzień temu. Większe obłożnie mają za to hotele o wyższym standardzie; mniej rezerwacji jest w popularnych kwaterach prywatnych – powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

„Na nadchodzący weekend spodziewamy się mniej gości niż w poprzedni. Przy rezerwacjach widać jednak podział społeczeństwa na bardziej i mniej zamożnych, ponieważ obiekty kategoryzowane, hotele, są bardziej zapełnione niż popularne kwatery prywatne. Reasumując bogatsi turyści korzystają z wypoczynku, a mniej zamożni z umiarem” – zauważa Wagner.

Jeżeli chodzi o rezerwacje wakacyjne to, tradycyjnie, sierpień cieszy się większym zainteresowaniem turystów.

„W lipcu jest jeszcze sporo wolnych miejsc zarówno w hotelach jaki w kwaterach prywatnych, natomiast sierpień sprzedaje się bardzo dobrze” – skwitował Wagner.

Sierpień od wielu lat cieszy się największą popularnością, jeżeli chodzi o wypoczynek pod Tatrami. Szczególnie oblegany jest termin w okolicach 15 sierpnia, czyli święta maryjnego. Wagner dodał, że przed pandemią wakacyjni goście rezerwowali pobyty pod Tatrami począwszy od stycznia, a najpóźniej w kwietniu hotele i pensjonaty w Zakopanem na wakacje były już zarezerwowane. W tym roku wakacyjne rezerwacje pod Tatrami zaczęły się z od drugiej połowy kwietnia.

W karkonoskich kurortach niemal pełne obłożenie hoteli w weekend

Słoneczna pogoda sprawiła, że wielu turystów zdecydowało się spędzić weekend w karkonoskich kurortach. W hotelach i pensjonatach jest niemal pełne obłożenie. Turyści z dużym wyprzedzeniem dokonują już rezerwacji na lipiec i sierpień.

Jarosław Pol z Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej powiedział PAP, że wielu turystów zdecydowało się na wyjazd na weekend do Karpacza. "W weekendy obserwujemy praktycznie pełne obłożenie. Sporo rezerwacji jest też w tygodniu. Od momentu, kiedy można korzystać z restauracji hotelowych sytuacja diametralnie się zmieniła. Poza tym, mamy teraz piękną pogodę, więc te dwa czynniki - poluzowanie gospodarki w zakresie gastronomii i pogoda spowodowały, że faktycznie turystów jest sporo" – mówił.

Zwrócił uwagę, że ruch turystyczny na pewno jeszcze się zwiększy w momencie, kiedy rozpoczną się wakacje. "Po rezerwacjach na lipiec i na sierpień widać, że ludzi będzie dużo. Trochę zmieniła się też sytuacja względem lat poprzednich, sprzed pandemii, kiedy przeważnie turyści dokonywali rezerwacji z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem. Teraz natomiast dokonują już rezerwacji nawet na sierpień. Ludzie planują z wyprzedzeniem albo obawiają się, że może brakować miejsc" – ocenił.

Pol, który jest też właścicielem Hotelu Karkonosze dodał, że goście przyjeżdżający do hotelu wypełniają tzw. ankietę covidową, w której zawarte są m.in. informacje o obowiązujących w obiekcie przepisach sanitarnych. "Do ankiety dodatkowo dołożyliśmy oświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19. Oświadczenie nie jest obowiązkowe, ale na razie nie mamy innej możliwości zweryfikowania tego. Muszę powiedzieć, że ludzie w ogóle nie mają z tym pytaniem problemów, a dotychczas awanturę zrobiły nam jedynie dwie osoby. Z ankiet wywnioskowaliśmy, że do naszego obiektu przyjeżdża ok. 50 proc. ludzi zaszczepionych" – powiedział.

"Nie wiem, ile obiektów taką metodę stosuje, ale w ramach naszej organizacji turystycznej korzystamy z takich oświadczeń. Zwłaszcza, że jest to w naszym interesie, gdyż osoby zaszczepione nie wliczają się do stanu" – dodał Pol.

W innym karkonoskim kurorcie, Szklarskiej Porębie obłożenie w hotelach też jest spore. "Trzeba jednak pamiętać, że hotele nie mogą jeszcze działać na pełnych obrotach. W ten weekend pogoda jest bardzo ładna, więc ludzi jest dosyć sporo, ale nie ma jeszcze takiego najazdu, jaki może być w wakacje. Formalnie wakacje się jeszcze nie rozpoczęły i głównie turyści, którzy mają do Szklarskiej Poręby bliżej, wybierają się na krótki wyjazd weekendowy bez planowania, ale z tego co się orientujemy jest bardzo duże zainteresowanie wakacjami" – poinformowano PAP w informacji turystycznej w Szklarskiej Porębie.

Rezerwacji sporo w Beskidach, ale to jeszcze nie są wakacje

Wielu turystów zamierza spędzić najbliższy weekend w beskidzkich kurortach. Rezerwacji w hotelach i pensjonatach jest sporo, ale nie tak dużo jak w wakacje – powiedziała PAP Karolina Wantulok z Wiślańskiej Organizacji Turystycznej.

„Sezon wakacyjny w Wiśle daje się odczuć po 10 lipca. W pierwszej kolejności Polacy rezerwują jednak miejsca nad morzem. Synoptycy zapowiadają, że pogoda będzie ładna, wiec liczymy, że sezon w tym roku rozpocznie się nieco wcześniej” – powiedział Karolina Wantulok.

Jak dodała, rezerwacji na najbliższe dni jest sporo, ale – jak się wyraziła – „to jeszcze nie jest tak jak w +długi weekend+. "To jeszcze nie są wakacje” - zaznaczyła.

Wśród turystów, którzy już przyjechali, widać, że osoby zaszczepione przeciw Covid-19 czują się swobodniej. „Sami mówią, że mniej się bali przyjechać. Gdyby nie szczepienie, pewnie nie odważyliby się wybrać" - wskazała. Dodała jednak, że to, czy ktoś jest zaszczepiony czy nie, nie robi większych różnic w rezerwacjach.

Szefowa informacji turystycznej w Szczyrku Sabina Bugaj przyznała, że w ostatnich dniach odbiera bardzo dużo telefonów od zainteresowanych przyjazdem. „Turyści pytają o noclegi i atrakcje, o imprezy. Dobra prognoza pogody powoduje, że wiele osób planuje przyjazd” – dodała.

Bugaj powiedziała, że w Szczyrku obłożenie największych hoteli jest spore, ale to wynika m.in. z imprez, które w weekend się odbędą. „Rozpoczyna się cykl konkursów w skokach narciarskich Lotos Cup. To ponad 200 zawodników wraz z ekipami. Jest duży zlot motocyklistów. Wszyscy śpią w Szczyrku” – powiedziała. (PAP)

autorzy: Marek Szafrański, Szymon Bafia, Agnieszka Libudzka, Krzysztof Wójcik, Agata Tomczyńska

ato/ kszy/ mrr/ szf/ pad/ szb/ drag/ ali/ ozk/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki