REKLAMA

Młode wilki biznesu

Grzegorz Marynowicz2011-04-27 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2011-04-27 06:00
Od 2005 roku przeszło 4 tys. młodych przedsiębiorców opuściło bramy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Zatrudniają kilka tysięcy osób i wypracowują przychody rzędu kilkuset milionów złotych. Goldenline.pl, Robocamp czy Chomikuj.pl to tylko niektóre przedsięwzięcia powstałe ze wsparciem inkubatorów przedsiębiorczości.

Pierwsze inkubatory wspierające startupy zaczęły powstawać w USA w latach 50., ale dopiero w latach 80. doszło do ekspansji tej formy pomocy osobom posiadającym pomysł na biznes. Po USA inkubacja biznesowa rozpowszechniła się w Anglii, a potem w całej Europie. Obecnie szacuje się, że na całym świecie istnieje około 5000 inkubatorów. W Polsce sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości istnieje od 2005 roku.
 
- Wszystko zaczęło się 11 lat temu, gdy marzenie stworzenia z Polski kraju nadzwyczaj przedsiębiorczego pobudziło nas do działania - mówi Dariusz Żuk, pomysłodawca i prezes Polski Przedsiębiorczej, w obrębie której działa AIP. - Wraz z Jackiem Aleksandrowiczem i Mariuszem Turskim - kolegami jeszcze z piaskownicy, stworzyli Studenckie Forum BCC. Już wtedy zabiegali o zmianę prawa, a jednym z sukcesów było obniżenie składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców. W końcu przyszedł czas na realizację większej idei. Trójka wizjonerów postanowiła powołać do życia w 2005 roku Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, by pomagać młodym ludziom, którzy chcą realizować swoje pasje, spełniać marzenia.

Zrealizuj swój pomysł


AIP to prężnie działająca inicjatywa mająca swoje oddziały w 40 miastach na terenie całego kraju. Dzięki inkubatorom swoje firmy prowadzi kilka tysięcy młodych przedsiębiorców. Mikrofirma, która rozpoczyna przygodę z biznesem pod skrzydłami inkubatorów może liczyć na darmowe prowadzenie księgowości, porady prawne, bardzo dobre warunki lokalowe, możliwość wynajmu powierzchni biurowych, dostęp do infrastruktury informatycznej, doradztwo w zakresie tzw. usług miękkich, możliwość wymiany doświadczeń z innymi firmami skupionymi w inkubatorze. Okres preinkubacji trwa maksymalnie 2 lata. Po tym okresie firma usamodzielnia się.

Myślisz o własnej firmie?

www.MamBiznes.pl

Ten portal dostarczy ci bezpłatnej, fachowej i kompleksowej wiedzy na temat zakładania i prowadzenia własnej firmy.


 
- Znieśliśmy ograniczenia wiekowe, które do tej pory uniemożliwiały przystąpienia do programu osobom po 30 roku życia – mówi Grzegorz Święch, prezes AIP.  eraz każdy będzie mógł rozpocząć działalność w jeden dzień, wypełniając jeden formularz, płacąc zaledwie 250 złotych. Podobne warunki zapewnia obecnie jedynie Nowa Zelandia, gdzie formalności obejmują również jedną procedurę i trwają dzień. W znajdującej się na drugim miejscu Australii należy przejść przez dwie procedury, a dokumenty o finalizacji przedsięwzięcia otrzymuje się po dwóch dniach – dodaje Świętoch.

Sukcesy podopiecznych


Dzięki AIP na polskim rynku samodzielnie funkcjonuje już 4 tys. przedsiębiorstw. Do najbardziej znanych firm należą: Goldenline, Photoblog, Highclass, Apeiron, Beds.pl, Chomikuj.pl, Space Technologies czy RoboCamp. Ich śladem podążają inni. Założona przez Jakuba Kurka firma Oklejgo.pl zajmuje się produkcją i sprzedażą naklejek na laptopy oraz dekoracyjnych elementów magnetycznych na lodówki. – Kilka  miesięcy zajęło nam opracowanie sposobu produkcji, zbudowanie sklepu internetowego i zebranie funduszy na start. Dzięki współpracy z AIP rozpoczęcie działalności było dużo prostsze – przyznaje właściciel firmy.

Paweł Jurczyk oraz Michał Marczak założyli firmę Qodo.pl, która zajmuje się tworzeniem fotokodów. Są to specjalne grafiki, w których są zakodowane informacje takie jak linki, dane osobowe lub komunikaty marketingowe. - Fotokod zastosowany w gazecie może w doskonały sposób uzupełnić jej realną postać atrakcyjną treścią multimedialną. Po zeskanowaniu czytelnik może uzyskać dostęp np. do forum dyskusyjnego, aby skomentować treść artykułu lub zapoznać się z blogiem autora lub przenieść się na stronę WWW produktu z którego reklamy kod odczytał - piszą na swojej stronie właściciele firmy.Sylwia Pełka w ramach AIP SGGW zajmuje się audytem energetycznym budynków. Zanim jednak powstała firma EuroCert, przedsiębiorcza kobieta musiała ukończyć studia podyplomowe w tej specjalizacji oraz zdać egzamin uprawniający do sporządzania certyfikatów energetycznych niezbędnych do odbioru budynków. Dziś zatrudnia już pracowników i nie żałuje decyzji o rozkręceniu biznesu w branży budowlanej.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych AIP

Na koniec 2010 roku w inkubatorach funkcjonowało 1431 firm, w których pracowało ponad 3000 osób. Najlepszymi wynikami może się pochwalić placówka warszawska. W ramach AIP SGH funkcjonują obecnie 124 firmy, a inkubator opuściło do tej pory 300 młodych przedsiębiorców. Przychody beneficjentów AIP SGH za 2010 rok to 5,97 mln zł.

Ambitne plany


Jednak AIP to nie tylko rozsiane po całej Polsce oddziały instytucji, ale także powstające kolejne inicjatywy wpierające polską przedsiębiorczość. Wystarczy wspomnieć działający w ramach fundacji fundusz zalążkowy AIP Seed Capital . Podmiot inwestuje w ciekawe pomysły biznesowe zgłoszone do AIP. Każdy pomysłodawca może otrzymać kapitał, który umożliwi mu rozpoczęcie własnej działalności. W zamian inwestor obejmuje adekwatną do zainwestowanej kwoty część udziałów w nowym przedsięwzięciu.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości co roku wybierają także najlepszy pomysł biznesowy w ramach „Konkursu na Biznesplany”. Od 2004 roku wpłynęło ponad 4000 zgłoszeń. Za zwycięski tegoroczny projekt, Avidata – Szymon Piłat otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł.

W ramach AIP Business Link fundacja AIP chce udostępnić nowoczesną i funkcjonalną powierzchnię biurową, która będzie służyła stworzeniu Centrów Przedsiębiorczości AIP. Znajdą się one w strategicznych punktach wszystkich największych miast Polski i liczyć będą po kilkaset metrów kwadratowych. Organizatorzy chcą w ten sposób zbudować społeczność osób oraz instytucji, które działają na rzecz innowacyjnej gospodarki. Każde centrum będzie oferowało miejsca pracy w ergonomicznie zaprojektowanej przestrzeni, nowoczesne sale konferencyjne i kameralne sale spotkań z zapleczem multimedialnym. Przedsiębiorcy otrzymają ponadto narzędzia do zarządzania firmą w ramach jednej platformy.


- Celem na 2011 rok jest rozwój największej w Europie sieci Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz unikalnego systemu testowania pomysłów na biznes zmierzającego do otwierania w inkubatorach ponad 10 000 nowych biznesów rocznie do 2020 roku – mówi prezes AIP.  Wszystkie inkubatory zostaną wzbogacone o nowe rozwiązania. Nowoczesne biura będą posiadać specjalne kapsuły ze sprzętem komputerowym do pracy dla firm, sale konferencyjne wyposażone w niezbędny sprzęt audiowizualny oraz wiele nowych funkcjonalności.

W ostatnim czasie AIP wprowadziły do swojej oferty pakiet dodatkowych korzyści Benefits4Business. Jest to zestaw usług wspomagających prowadzenie biznesu. \Wśród nich jest dostęp do m.in. hurtowni IT B2B umożliwiających wygodne prowadzenie e-handlu bez konieczności posiadania magazynu, modułów płatności on-line pozwalających na zawieranie transakcji przez internet, obsługi kurierskiej w atrakcyjnej cenie, hostingu czy wreszcie sal szkoleniowo-konferencyjnych. Przedsiębiorcy AIP w ramach pakietu dodatkowych korzyści od niedawna mają możliwość zakupienia abonamentu prywatnej opieki medycznej.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to miejsce, gdzie młodzi przedsiębiorcy mogą - minimalizując ryzyko - spróbować swoich sił w biznesie. Badania Eurobarometru potwierdzają, że blisko 50% młodych Polaków chce założyć własną firmę, co jest drugim wynikiem spośród wszystkich krajów. Inkubatory przedsiębiorczości wychodzą naprzeciw tym potrzebom. Warto jednak pamiętać, że dają wędkę - rybę trzeba złowić samodzielnie.

Grzegorz Marynowicz
Analityk Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

załącznikjpg
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”. Tel.: 504 256 447

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~xxx
otwierajcie sobie firmy za swoje pieniade
dlaczego podatnik ma placic za marzenia jakiegos gamonia ktory chce zostac biznesmenem?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki