Ministerstwo klimatu chce znakować produkty, by łatwiej było je segregować

2020-08-08 08:00
publikacja
2020-08-08 08:00
materiały dla mediów

Resort klimatu chce, by na opakowaniach produktów sprzedawanych w sklepach znalazła się jasna informacja, do którego z kontenerów należy wrzucić opakowanie bądź produkt, który się w nim znajduje – poinformował PAP wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który wyznacza standard segregacji odpadów w Polsce. Jego konsekwencją było zastosowanie pięciu pojemników na odpady: niebieskiego – na papier; zielonego – na szkło, żółtego – na metale i tworzywa sztuczne, brązowego – na bioodpady, np. resztki jedzenia, czarnego – na odpady zmieszane.

Wiceszef resortu klimatu przyznał, że często nie wiadomo, do którego z pojemników wrzucić konkretny odpad. Przykładem jest np. karton po mleku, który mimo iż z wierzchu jest pokryty tekturą, w środku ma także elementy plastikowe czy metalowe. Kartony po mleku trafiają często do niebieskiego pojemnika, a tymczasem powinny do żółtego. Takich przykładów jest wiele.

Ozdoba poinformował, że resort pracuje nad przepisami, by na opakowaniach produktów pojawiła się jasna informacja, do którego pojemnika opakowanie czy sam produkt powinien trafić.

Wiceminister dodał, że ministerstwo zastanawia się też nad wprowadzeniem narzędzia dla samorządów, które pozwoli w inny sposób zbierać odpady z zabudowy wielorodzinnej, czyli budynków mieszkalnych.

"Chodzi o ograniczenie odpowiedzialności zbiorowej, w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych" – powiedział.

Ozdoba wskazał, że planowane jest wprowadzenie przepisów, które umożliwiają indywidualne rozliczanie mieszkańców w budynkach wielolokalowych z obowiązku selektywnego zbierania odpadów. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (11)

dodaj komentarz
marcinn89
Przedziwne rzeczy się dzieją w tej Polszy i na całym świecie. Tydzień temu czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna tylko w jeden dzień zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi przez cały miesiąc na to harować (najlepiej Przedziwne rzeczy się dzieją w tej Polszy i na całym świecie. Tydzień temu czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna tylko w jeden dzień zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi przez cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i zobaczyć). Dziwne rzeczy się dzieją po tej burzy z wirusem i myślę że będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
marcinn89
Dziwaczne sytuacje się dzieją w tej Polszy i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w przeciągu jednego dnia zarobiła ok 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce Dziwaczne sytuacje się dzieją w tej Polszy i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w przeciągu jednego dnia zarobiła ok 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i poczytać). Dziwaczne rzeczy się dzieją po tej burzy z wirusem i jak na moje to będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
patrykowski978
Ostatnio na portalu Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, trochę smutne ale prawdziwe. Najlepiej poczytać w wyszukiwarce google,Ostatnio na portalu Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, trochę smutne ale prawdziwe. Najlepiej poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
jes
Ale automatów do zwrotu butelek przed sklepami jak nie było tak nie ma.
Działania pozorowane i bezkosztowe - wszystkie koszty poniesie producent.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antybolszewik
Nawet dobry pomysł. Niektóry plastik utwardzony ciężko odróżnić od szkła. Nawet ma podobne brzmienie. Papier foliowy od folii spożywczej. Opakowań biodegradowalnych od opakowań nieodzyskiwalnych (np kubki do kawy). Można by zakazać konglomeratów papierowo-foliowych bo to ciężko rozdzielić.
onlyv8engine
kolejny rejestr , kolejna bzdura, kolejna ściema aby ściągnąć kasę
karbinadel
Wiadomo, że naród nie jest zbyt bystry (na co wskazują wyniki wyborów), ale póki co szkło od plastiku i dykty odróżnić potrafi

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki