REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie walczyć z lichwiarzami

2016-07-18 14:06
publikacja
2016-07-18 14:06

Nowy przepis przewidujący do pięciu lat więzienia za udzielanie lichwiarskich pożyczek oraz propozycja przewidująca nagrywanie czynności notarialnych - to planowane zmiany w prawie, które w poniedziałek zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro / fot. Krystian Maj / FORUM

"Chcemy stworzyć normy prawne, które w sposób skuteczny będą pozwalały bronić bezpieczeństwa w tym bardzo ważnym obszarze, aby cwaniacy, przestępcy wykorzystujący niewiedzę, ufność i podeszły wiek Polaków nie mogli czynić im bezkarnie krzywdy" - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej poświęconej tematyce walki z lichwą.

Minister wskazał, że ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w tego typu sprawach kończy się albo odmową śledztwa, albo jego umorzeniem. "Ci ludzie pozostają sami ze swym problemem" - dodał minister. Według Ziobry skuteczną obroną bezpieczeństwa Polaków będą zmiany prawa.

W Kodeksie karnym ma się pojawić nowy zapis o odpowiedzialności karnej od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla tego, "kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne, niepozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, żąda od niej odsetek, wynagrodzenia lub jakiegokolwiek innego świadczenia pieniężnego z tytułu udzielenia świadczenia, o łącznej wartości przekraczającej równowartość należnych odsetek maksymalnych".

Oznacza to, że za przestępstwo uznane będzie żądanie spłaty pożyczki, której oprocentowanie - liczone łącznie z przewidzianymi w umowie karami, opłatami, prowizjami czy odsetkami za zwłokę - przekracza dopuszczalną wysokość odsetek, czyli stawkę odsetek maksymalnych wynoszącą w stosunku rocznym dwukrotność wysokości odsetek ustawowych. Obecnie - jak podało MS - jest to w sumie 10 proc.

Nowy przepis będzie miał zastosowanie do konsumentów. Wobec pożyczek udzielanych między przedsiębiorcami w dalszym ciągu będą miały zastosowanie dotychczasowe zasady.

W polskim prawie karnym lichwa już obecnie jest przestępstwem. Zgodnie z Kodeksem karnym do trzech lat więzienia grozi osobie, która "wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym".

Dotychczas jednak - jak wskazywali prawnicy - bardzo niewielu sprawców usłyszało wyrok skazujący w związku z tym czynem. Zdaniem ekspertów może to wynikać przede wszystkim z brzmienia obecnego przepisu, który opiera się na sformułowaniach ocennych - takich jak "przymusowe położenie" czy "niewspółmierność świadczeń" - co może powodować trudności interpretacyjne dla prokuratur i sądów, a w efekcie - niejednolite werdykty.

Zmiany w Prawie o notariacie

Kolejne z planowanych zmian mają pojawić się w Prawie o notariacie. Jak powiedziała towarzysząca Ziobrze na konferencji senator niezrzeszona Lidia Staroń, główną z tych zmian ma być wymóg nagrywania czynności notarialnych. Staroń, która przygotowała koncepcję zmian w tej ustawie. "Już nie będzie takich sytuacji, że notariusz nie odczytuje dokumentu, tylko mówi: proszę podpisać" - zaznaczyła.

Staroń pytana o szczegóły nagrywania czynności notarialnych powiedziała, że rozporządzenie ministra wskaże jakie mają być do tego używane urządzenia i w jaki sposób trzeba będzie dokonywać utrwaleń wizyt u notariusza.

Kolejne ze zmian Prawa o notariacie dotyczyć mają kwestii odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy - wydłużenia okresów, w których możliwa będzie taka odpowiedzialność oraz wprowadzenia rozwiązań pozwalających na "natychmiast wykonalne" zawieszenie notariusza.

Ziobro dodał, że jako prokurator generalny zlecił także analizę spraw dotyczących lichwy. "W oparciu o tę analizę są przygotowywane wytyczne prokuratora generalnego i one będą określać sposób postępowania prokuratur w tego rodzaju sytuacjach, kiedy dochodzi do jawnego wyzysku" - zaznaczył.

"Poprzednio prokurator generalny wydawał wytyczne m.in. w sprawach mowy nienawiści uznając to, jak widać, za problem dużo bardziej istotny i ważki niż masowe oszustwa, które rujnowały tysiące Polaków każdego roku i wobec których prokuratura była bezradna i nie wykazywała żadnego zaangażowania. To się zmienia również dzięki temu, że rząd ma wpływ na działanie prokuratury i doszło do połączenia urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego" - powiedział Ziobro.

RPO a nagrywaniem czynności notarialnych

W czerwcu RPO Adam Bodnar opowiedział się w liście do Krajowej Rady Notarialnej za nagrywaniem czynności notarialnych - aby lepiej chronić interesy stron, np. w sytuacji utraty mieszkania w wyniku zawierania niekorzystnych umów pożyczkowych.

Samorząd środowiska jest gotowy uczestniczyć w ewentualnych pracach nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi - mówiła wtedy PAP rzeczniczka KRN, notariusz Barbara Nintza. Dodawała, że sama propozycja nagrywania czynności notariuszy jest dość ogólna i wymagałaby doprecyzowania, m.in. co do tego, które czynności miałyby być nagrywane. Nintza podała, że toczy się kilka postępowań notarialnych sądów dyscyplinarnych wobec notariuszy co do spraw, które były przedmiotem pisma RPO. (PAP)

mja/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Dżejms
Zacznijmy od tego że lichwą jest pożyczanie kapitału na procent. Nie istotne jaki - procent od kapitału to lichwa. Trzeba przywrócić pierwotne znaczenie.
A co do obecnej sytuacji - jeden zapis wystarczy - RRSO nie może być większe od stopy lombardowej wliczając wszystkie dodatkowe opłaty włącznie z dowozem gotówki
Zacznijmy od tego że lichwą jest pożyczanie kapitału na procent. Nie istotne jaki - procent od kapitału to lichwa. Trzeba przywrócić pierwotne znaczenie.
A co do obecnej sytuacji - jeden zapis wystarczy - RRSO nie może być większe od stopy lombardowej wliczając wszystkie dodatkowe opłaty włącznie z dowozem gotówki helikopterem i rozwijaniem czerwonego dywanu. Amen.
Ale tak naprawdę należy wrócić do podstaw - pożyczkodawca zarabia wyłącznie na zysku z przedsięwzięcia. I tu procent może wynosić nawet i 80. Ale OD ZYSKU.
Skończyłoby się konsumowanie na kredyt. No chyba że kredyt nieoprocentowany od cioci.
~JA6969
No niesamowita informacja. A nie za to przypadkiem biorą kase?
~paravan
Credi Agricole, Provident i PKO BP zapewne będą niezadowolone z tego stanu rzeczy.
~endi
Kara od 3 miesięcy do 5 lat , czyli cwaniak buchnie kilka domów wartych miliony i pójdzie siedzieć przy dobrym sprawowaniu max na 2,5 roku ? uczciwa propozycja dla oszustów ...
~robertjak
panie ministrze a może czas zabrać się za providenta vivusa i tych podobnych co okradają całe społeczeństwo , na to nie ma się jaj co ?
~Marcin
W sensie chcesz, by ludzie pożyczali pieniądze w szarej strefie bez żadnej kontroli w nadziei na to, że prokurator z Wulki Dolnej będzie wiedział jak takiej osobie pomóc?
~PanKot
Niestety muszę Cię zmartwić, ale firmy pożyczkowe podlegają pod ustawę o kredycie konsumenckim i wysokość maksymalnych opłat jest określona w tej ustawie. Zastanawiające jest to jak takie firmy okradają ludzi, którzy nie korzystają z ich usług?
~Polak
A kiedy z bezrobotną patologią co wyłudza 500zł od państwa?
~miro
twój chłopak nie moze urodzic ci bachorka?, zagadaj do godzkiej, moze wam sie uda i tez dostaniesz 500+ :)
~młody odpowiada ~miro
Ej, Miro.. To, że nie każdy żyje tak jak Ty tylko po to żeby się rozmnażać i zaspokajać instynkt nie znaczy, że jest homoseksualistą :) Pr_ymityw z Ciebie :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki