REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju chce odłożenia w czasie opodatkowania spółek komandytowych

2020-09-24 13:14
publikacja
2020-09-24 13:14
fot. Moobin / Shutterstock

Ministerstwo Rozwoju chce rozważenia możliwość odłożenia w czasie opodatkowania spółek komandytowych - napisał resort w opinii do projektu ustawy.

W ubiegłym tygodniu resort finansów przesłał do konsultacji projekt noweli ustawy o CIT. Zmiany zaproponowane przez resort finansów polegają m.in na objęciu spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych reżimem podatku dochodowego od osób prawnych.

Nowela ma wejść w życie od nowego roku.

"Należy zwrócić uwagę, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów główną zaletą spółki komandytowej jest jej podatkowa prostota. Wypracowany zysk przez spółkę komandytową nie jest bezpośrednio obciążony podatkiem dochodowym. Podmiotami podatku dochodowego są bowiem odrębnie wszyscy wspólnicy, a opodatkowaniu podlega dochód uzyskiwany przez każdego ze wspólników z osobna. W przypadku, gdy wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne, to osiągane przez nią przychody z działalności spółki komandytowej traktowane są jak przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej" - napisano.

Resort rozwoju pisze, że proponowana zmiana spowoduje natomiast, że spółka komandytowa będzie opodatkowana podwójnie (na poziomie spółki oraz – przy wypłacie dywidendy wspólnikom– na poziomie wspólników). MR pisze, że zmiana ta dotknie głównie firmy rodzinne, które odeszły od indywidualnych działalności gospodarczych i często działają w formie spółek komandytowych.

"W związku z powyższym wydaje się, że – szczególnie w dobie kryzysu spowodowanego pandemią – warto rozważyć co najmniej dłuższe odłożenie w czasie wejścia w życie tak daleko idących, nowych rozwiązań" - napisano. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki