REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki szykuje ustawę o działalności gospodarczej. Biznes chwali regulację

2014-12-20 13:20
publikacja
2014-12-20 13:20
Ministerstwo Gospodarki szykuje ustawę o działalności gospodarczej. Biznes chwali regulację
Ministerstwo Gospodarki szykuje ustawę o działalności gospodarczej. Biznes chwali regulację
/ Thinkstock

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorców czy zasada, według której to, co nie jest zabronione, jest dozwolone. To główne założenia konsultowanego przez rząd projektu nowej ustawy o działalności gospodarczej.


(Thinkstock)

Nowa regulacja będzie odchudzona. Za jej przygotowanie odpowiada wiceminister gospodarki, Mariusz Haładyj, który zapewnia, że część przepisów znajdzie się w innych ustawach lub będzie sprowadzona do rangi rozporządzeń. Wiceszef resortu podkreśla, że nowa ustawa będzie kartą praw i gwarancji przedsiębiorcy. Jej filozofia ma przełożyć się na kolejne akty prawne, które będą sprawdzane pod kątem zgodności z nową regulacją.
Wicepremier Janusz Piechociński przyznaje, że czasu na przyjęcie ustawy jest mało. Do końca marca nowe przepisy muszą znaleźć się w sejmie, żeby przed wakacjami parlamentarnymi można było ją przegłosować. W ocenie Janusza Piechocińskiego w drugiej połowie roku nie będzie na to szans.

Prawnik Busines Center Club, Radosław Płonka podkreśla, że założenia nowej ustawy należy ocenić pozytywnie. Ekspert liczy, że idea uproszczenia regulacji nie zostanie zatracona w toku prac legislacyjnych. Rozmówca IAR dodaje, że obecna ustawa jest skomplikowana i reguluje wiele zagadnień. Często jest też nowelizowana.

Grudzień to czas międzyresortowych i publicznych konsultacji projektu. W obecnej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej jest ponad 111 artykułów. Dla porównania ustawa Mieczysława Wilczka - ministra gospodarki rządu Mieczysława Rakowskiego - miała ich 25. Obecnie obowiązującą regulację uchwalono 10 lat temu.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/zr

Źródło:IAR
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~gość
To oszustwo. Nie będzie żadnych ułatwień dla firm. Przecież minister Szczurek chce aby zobowiązania podatkowe przedawniały się po 10 latach. Trzeba się szykować na zaostrzenie polityki fiskalnej wobec małych firm. Dopiero jak ludzie wyjdą na ulice to może się coś zmienić na lepsze.
~dor
http://wsensie.pl/dummy-category-5/item/1087-male-ptaszki-z-przetraconymi-skrzydlami
~Stefan
Jakie 7 lat, ta ustawa to narazie tylko jakis pomysl, ktory podchwycily media. Jak znajdzie sie w dzienniku ustaw, to bedzie mozna mowic o poslizgu.Sprawa powinna byc zalatwiona przed wejsciem polski do szengen i emigracja zarobkowa milionow polakow.
~wm
Ustawy Wilczek - Rakowski. Nic dodać ➕ nic ująć. To było już ćwierć wieku temu i działało. Co chcecie zmieniać?
~7lat
powtarzam:7lat MIELI PRZECIEZ 7LAT NA TO ....rece opadaja
~zygar
Nikt nie daje nabrać się na te brednie !Jak ma być łatwiej to po co powołano tysiące różnej maści kontrolerów ?
~ciekawy
Przez "łatwiej" rozumiesz, że w księgach rachunkowych możesz pisać co chcesz ? Że w swojej restauracji pakujesz do garów mięso niewiadomego pochodzenia ?
~lolek
ZUS zabija nowe inicjatywy. Taka prawda i nie pomogą tu żadne pozorowane działania.
~Ekonomista
No i co z tego jak w tym komunistycznym grajdole praca dalej będzie opodatkowana... A gospodarką rządzą ludzie co jeszcze niedawno przerzucali gnój w polu widłami (czyt. PSL)...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki