REKLAMA

MF: w przyszłym roku usługa Twój e-PIT dla wszystkich podatników

2019-05-31 15:00
publikacja
2019-05-31 15:00

Usługa Twój e-PIT okazała się udaną rewolucją w rozliczeniu podatków - ocenia w piątkowym komunikacie Ministerstwa Finansów. I zapowiada, że w przyszłym roku z usługi będzie mógł skorzystać praktycznie każdy podatnik PIT.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line
fot. Piotr Guzik / / FORUM

„Rok 2019 jest przełomowy w podejściu do rozliczeń podatkowych. 15 lutego uruchomiliśmy nową usługę Twój e-PIT, która pod względem prostoty, intuicyjności i przejrzystości jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w Europie. Dzięki temu plasujemy się w czołówce pod względem innowacyjności systemów informatycznych” – powiedziała, cytowana w informacji, minister finansów Teresa Czerwińska.

MF informuje, że w 2019 r. liczba wszystkich złożonych deklaracji (zarówno przez internet, jak i w formie papierowej) wyniosła 19,9 mln. Z tego 16,1 mln to deklaracje złożone elektronicznie, co jest nowym rekordem.

„Spośród nich blisko 7 milionów zostało złożonych przez usługę Twój e-PIT. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi skorzystało aż 8,8 miliona osób. Co ważne usługa Twój e-PIT sprawiła, że osoby, które nie dokonały żadnej aktywności w zakresie złożenia zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-38, zostały rozliczone automatycznie. Nie grożą im zatem kary za niedopełnienie tego obowiązku w terminie" – podkreśliła Czerwińska.

Zdaniem szefa KAS Mariana Banasia na taki wynik wpłynęło również wsparcie, jakiego rozliczającym udzielili pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Reklama

"W ponad 70 punktach w galeriach handlowych w całej Polsce podatnicy mogli uzyskać informacje potrzebne do rozliczenia oraz skorzystania z ulg i odliczeń. Również dzięki przygotowanym stanowiskom komputerowym w urzędach skarbowych mogli +od ręki+ rozliczyć swój PIT" – zauważył Banaś. Dodał, że konsultanci KIS przez prawie 2,5 tys. godzin udzielali informacji telefonicznej dotyczącej usługi Twój e-PIT.

Minister Czerwińska zapowiada, że to nie koniec rewolucji w PIT.

"Pracujemy nad tym, aby deklaracje przygotowane w usłudze Twój e-PIT zawierały jeszcze więcej informacji o ulgach i odliczeniach podatnika, tak aby nie musiał on wprowadzać ich samodzielnie. Dlatego w przyszłym roku z usługi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają zryczałtowany podatek dochodowy, czyli osoby rozliczające się na formularzach PIT-36 i PIT-36L oraz PIT-28" – powiedziała minister.

Według resortu finansów oznacza to, że od przyszłego roku praktycznie każdy podatnik, rozliczający roczny PIT, będzie mógł skorzystać z usługi Twój e-PIT. "To jednocześnie ważny krok w realizacji strategii 3xP: prostych podatków, przejrzystego systemu i przyjaznej administracji" - podkreśla MF.

W ramach usługi Twój e-PIT w tym roku deklaracje PIT za 2018 r. za podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Przyjmowanie rocznych PIT-ów za 2018 r. zakończono 30 kwietnia. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki