REKLAMA

Minister Klimatu: Od 2022 r. producenci zaczną płacić za wprowadzane na rynek opakowania

2020-08-05 08:00
publikacja
2020-08-05 08:00
fot. FamVeld / Shutterstock

Od 1 stycznia 2022 roku producenci wprowadzający na rynek opakowania będą finansowo partycypować w ich późniejszym zagospodarowaniu – powiedział PAP wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Dodał, że zapłacą oni więcej za plastik niż papier.

Ozdoba poinformował, że resort klimatu kończy opracowywanie projektu nowelizacji prawa, które wdroży ROP, czyli rozszerzoną odpowiedzialność producentów. Chodzi o to, by przedsiębiorcy wprowadzający na rynek określone produkty, jak i ich opakowania, ponosili większość kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z tych produktów lub opakowań.

Ustawa będzie implementować do polskiego prawa unijną dyrektywę ws. odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Zgodnie z nowym prawem producenci m.in. produktów w opakowaniach mają finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie.

Wiceminister wyjaśnił, że nowe przepisy dot. ROP zostaną wprowadzone do polskiego prawa "możliwie szybko". "Przewidziane będzie odpowiednio długie vacatio legis, a same przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu producenci opakowań będą partycypować w kosztach zagospodarowania odpadów" – wskazał.

Ozdoba poinformował, że opłaty, jakie będą pobierane od producentów opakowań, będą ustalane przez regulatora. Zgodnie z założeniami resortu klimatu, urząd ma powstać przy Instytucie Ochrony Środowiska, który jest odpowiedzialny m.in. za prowadzenie bazy danych o odpadach (BDO).

Wiceminister podkreślił, że opłaty mają być pobierane od tony wprowadzanych na rynek opakowań i będą zależne m.in. od tego, z czego się składają oraz czy są łatwiejsze w zagospodarowaniu."Opłata zależeć będzie m.in. od tego, z czego składa się opakowanie – czy z plastiku, metalu, papieru, czy np. ze szkła. Opłaty będą tym niższe im bardziej dany produkt będzie przyjazny środowisku, im więcej recyklatu będzie zawierać. Jeśli opakowanie będzie mniej ekologiczne, będzie większy problem z jego późniejszym zagospodarowaniem, dlatego opłata będzie wyższa" – wskazał Ozdoba.

Zwrócił przy tym uwagę, że na pewno mało opłacalna będzie produkcja butelek PET z folią termokurczliwą. Drożej trzeba będzie również płacić za opakowania typu tetrapak, które składają się z kilku materiałów i trudniej jest je poddać recyklingowi.

Ozdoba pytany, czy wprowadzeniu ROP towarzyszyć będzie system kaucyjny – polegający np. na punktach skupu opakowań od kupujących – zaznaczył, że zależeć to będzie od rozmów z przedsiębiorcami.

"Moim zdaniem taki system powinien być jak najmniej sformalizowany, żeby państwo nie narzucało ścisłych ram. To powinna być raczej umowa między przedsiębiorcą a klientem. Jeżeli ten przyniesie np. do jakiegoś punku, bądź sklepu butelkę, to otrzyma za to pieniądze. Będziemy o tym rozmawiać z przedsiębiorcami" – powiedział wiceminister.

Ozdoba dodał, że pieniądze uzyskane z ROP będą mogły popłynąć do samorządów na dofinansowanie systemów zbiórki i przetwarzania odpadów.

Pytany, ile środków w ramach ROP rocznie może być pobierane od przedsiębiorców, nie chciał na razie tego ujawnić. "Nie chciałbym żonglować sumami. Stawki będą wypracowane z przedsiębiorcami i będą zależeć też od wielu czynników, przede wszystkim rodzaju i ilości wprowadzanych opakowań" – podkreślił. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (30)

dodaj komentarz
onlyv8engine
nie żadni producenci tylko zwykły klient ostateczny któremu to wszystko się wrzuci w cenę.
dziki_losos
Aha, a czy w związku z tym zostanie zniesiona opłata za gospodarowanie odpadami dla gospodarstw domowych, czy ciągle będzie 65 zł za miesiąc + jeszcze dodatkowy podatek od każdego kupowanego produktu?
gordon-gekko
przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu KONSUMENCI opakowań będą partycypować w kosztach zagospodarowania odpadów
darius19
zapraszam malkontentow do lasu albo do lesniczego - zeby sobie obejrzec co, przepraszam za epitet - bydlo potrafi wyrzucic.
ochrona srodowiska i zasobow - niestety - musi kosztowac
wonsz
Nie wymagaj cudów zrozumienia od mających się za elitę narodu "przedsiębiorców", "inwestorów", "ekonomistów" czy innej maści "wysokiej klasy specjalistów" udzielających się na tym forum. Jak piszę tu na portalu posta, że ludzie współcześnie zbyt dużo produkują i konsumują Nie wymagaj cudów zrozumienia od mających się za elitę narodu "przedsiębiorców", "inwestorów", "ekonomistów" czy innej maści "wysokiej klasy specjalistów" udzielających się na tym forum. Jak piszę tu na portalu posta, że ludzie współcześnie zbyt dużo produkują i konsumują zbędnych dóbr, mam stosunek plusów do minusów tak w granicach 25:1. Gdybym tu napisał, że bardzo dobrze, że wprowadza się podatek mający zniechęcić do zbędnej produkcji i konsumpcji, miałbym 1:25 i jeszcze zostałbym "pisowskim trollem" ;)
stachsgh
Witam !!
Oni jaja sobie robią?? Opłata za opakowanie, opłata za jeszcze coś co wymyślą.A inni https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30 wariują.
ajmagik
Mam nadzieję, że w ciągu krótkiego czasu zniknie to niby ministerstwo bez czekania na 2022 r. Filozofowanie tych niepotrzebnych na górze nierobów przynosi same straty. Za makulaturę i butelki jeździliśmy na wakacje tanimi pociągami, które wtedy jeździły prawie wszędzie. Niemcy płacą za butelki pcv 25 centów a u nas Mam nadzieję, że w ciągu krótkiego czasu zniknie to niby ministerstwo bez czekania na 2022 r. Filozofowanie tych niepotrzebnych na górze nierobów przynosi same straty. Za makulaturę i butelki jeździliśmy na wakacje tanimi pociągami, które wtedy jeździły prawie wszędzie. Niemcy płacą za butelki pcv 25 centów a u nas jakaś "ozdoba", której dali stołek za koalicję bredzi. Kosmiczne, obrzydliwe, cuchnące kontenery w centrach miast, pod zabytkami, wokół biegają szczury, a oni się bawią na górze w dwa ministerstwa i opowiadają brednie. Kupa narodu tam zatrudniona ale co robi taki urzędas od klimatu za biurkiem? Co oni porobili z naszą Ojczyzną, co porobili... .
estepan
O, widzę, że adminom bardzo nie podoba się jak piszę o podatku Pigou. Komentarz znika nawet bez standardowej informacji, że zostało usunięte.
carlito1
Spoko mam to samo :) Wystarczy, że nie przychylnie wypowiesz się o władzy, albo podważysz śmercionośność virusa

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki