REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Minimalny globalny podatek i opodatkowanie cyfrowych gigantów. Tego chce 130 krajów

2021-07-01 18:48, akt.2021-07-02 10:21
publikacja
2021-07-01 18:48
aktualizacja
2021-07-02 10:21

130 krajów, w tym Polska wydało w czwartek wspólne oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania, w tym opodatkowania tzw. "gigantów cyfrowych" i wprowadzenia minimalnego globalnego podatku - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Minimalny globalny podatek i opodatkowanie cyfrowych gigantów. Tego chce 130 krajów
Minimalny globalny podatek i opodatkowanie cyfrowych gigantów. Tego chce 130 krajów
fot. Pushish Images / / Shutterstock

Jak podkreślił resort, wspólne oświadczenie to efekt ponad dwuletnich prac na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w ramach projektu przeciwko erozji podstawy opodatkowania i transferu zysku 2.0 (tzw. projekt BEPS 2.0), w których Polska od początku brała aktywny udział.

"Porozumienie to wielki sukces i ważna wiadomość dla działających w Polsce firm. Z jednej strony mamy wspólnie wypracowane zasady globalnego opodatkowania, z drugiej mechanizm gwarantujący możliwość działania ulg podatkowych, co w praktyce jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy chcą inwestować w Polsce" – podkreślił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński po publikacji oświadczenia.

Prace nad nowymi zasadami opodatkowania są podzielone na dwa tzw. filary. Pierwszy dotyczy opodatkowania największych światowych koncernów. Zgodnie z założeniami, korporacje osiągające ponad 20 mld euro przychodów oraz co najmniej 10 proc. rentowności będą musiały częściowo realokować swój zysk rezydualny, czyli tzw. zysk "nadmiarowy", do krajów, w których sprzedają towary lub świadczą usługi.

Drugi filar dotyczy wprowadzenia minimalnego globalnego podatku w wysokości przynajmniej 15 proc. efektywnej stawki. Ten mechanizm ma dotyczyć międzynarodowych firm, które osiągają globalne, skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro.

Jak zaznaczyło Ministerstwo Finansów, Polska razem z innymi przystępującymi do współpracy krajami jest zgodna co do tego, żeby prace związane z filarem drugim były prowadzone w kierunku walki z tzw. rajami podatkowymi. Dlatego głównym celem tej części projektu jest znaczne utrudnienie wyprowadzania nieopodatkowanych dochodów z krajów, gdzie zostały osiągnięte, do jurysdykcji, które stosują nieuczciwą konkurencję podatkową.

Według MF wskutek zastosowania nowych mechanizmów podatkowych przedsiębiorstwa międzynarodowe opodatkowane w danym kraju poniżej minimalnej, efektywnej stawki podatkowej - czyli co najmniej 15 proc. - zostaną obłożone dodatkowym podatkiem wyrównawczym. Porozumienie zakłada jednak, że globalny minimalny podatek ma być skonstruowany w taki sposób, aby nie doprowadził do zwiększenia opodatkowania firm prowadzących rzeczywistą działalność gospodarczą. Ma do tego służyć mechanizm tzw. wyłączenia dla rzeczywistej działalności gospodarczej (substance-based carve-out).

W ocenie MF mechanizm wyłączenia spowoduje, że firma, która realnie funkcjonuje w Polsce - prowadzi produkcję, świadczy usługi i zatrudnia pracowników – nie zapłaci wyższego podatku.

"Wyłączenie to zabezpiecza dalsze działanie ulg wspierających inwestowanie w Polsce, np. ulgę B+R, IP-Box czy Polską Strefę Inwestycji. Dzięki ich zastosowaniu będziemy jeszcze szybciej zmniejszać dystans pomiędzy Polską a krajami zachodu Europy" – podkreślił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

W ocenie MF porozumienie z 1 lipca kładzie fundament pod dalsze rozmowy i prace nad reformą międzynarodowego opodatkowania i jest "doskonałym punktem wyjścia" do dalszych negocjacji międzynarodowych.

Jak poinformowało ministerstwo, prace nad projektem mają potrwać do października, a Polska będzie brała w nich udział jako aktywny negocjator na forum OECD. "Jesteśmy nastawieni optymistycznie do kolejnego etapu negocjacji" – zaznaczył wiceminister Sarnowski. (PAP)

wkr/ mk/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
bha
Najpierw świadomie z reguły optymistycznie i radośnie od wielu już lat dopuszczają do Gigantyzmu monopolowego na ich wewnętrznych rynkach w najbardziej dochodowych dziedzinach ,branżach gospodarek ,a jak jest już musztarda po obiedzie rozrostu na maxa wielkiego monopolu sieciowego wielkiego kapitału koncernów,korporacji,holdingów,Najpierw świadomie z reguły optymistycznie i radośnie od wielu już lat dopuszczają do Gigantyzmu monopolowego na ich wewnętrznych rynkach w najbardziej dochodowych dziedzinach ,branżach gospodarek ,a jak jest już musztarda po obiedzie rozrostu na maxa wielkiego monopolu sieciowego wielkiego kapitału koncernów,korporacji,holdingów,wielkich spółek na ich rynkach - to w końcu stojąc pod wieloma ścianami ogromnych zadłużeń ogólnych krajów Codziennie Rosnących !!!!! chcą ich pewnie jakimiś groszami dla owych GIGANTÓW opodatkować. Choć lepiej póżno jak wcale.
kenn
Tak jest ze wszystkimi "państwowymi" spółkami, które mają z góry ciche przyzwolenie na wzrost, jak FB czy Google. Gdy już osiągną pozycję monopolisty, wtedy rządy, takie jak w UE, zabierają się za regulacje i "kary" na pokaz dla tych firm, które dla nich nic nie znaczą.
gregory441
vat to przykład podatku mającego przytrzeć nosa bogatym - w rezultacie nie odmówię sobie stwierdzenia, że jest to podatek biednych. Paradoksalnie właśnie najbiedniejsi (również mentalnie) popierają kolejne obciążenia. Ślepota, żenada....
wiktoria007
Nie przywiązywałabym do tego dużej wagi. To tylko przekaz marketingowy. Ludzie będą się cieszyć. Uspokoi się ich - patrzcie, bogaci zaczną płacić. W rzeczywistości kraje między sobą będą konkurować tak jak obecnie konkurują. Postawisz fabrykę? Damy ci tereny, zwolnienia podatkowe i jeszcze gwarancję niezmienności przepisów. Przeniesiesz Nie przywiązywałabym do tego dużej wagi. To tylko przekaz marketingowy. Ludzie będą się cieszyć. Uspokoi się ich - patrzcie, bogaci zaczną płacić. W rzeczywistości kraje między sobą będą konkurować tak jak obecnie konkurują. Postawisz fabrykę? Damy ci tereny, zwolnienia podatkowe i jeszcze gwarancję niezmienności przepisów. Przeniesiesz do nas swoją siedzibę? Tu nam podatek zapłacisz, ale zwrócimy go w innych grantach. Także odróżnijmy PR od rzeczywistości
kenn
Kolejny szybki krok do globalnego rządu.

Myślałem, że teraz problemem miał być wirus... a tymczasem, rządy światowe w błyskawicznym tempie wyciągają wszystko, co wcześniej było zamiatane pod dywan, i w imieniu ludu wypowiadają się "my tego chcemy".

Czy to naprawdę chodzi o wirusa? :P
3456
USA i oni to wezmą .nie poszło na szczepionce pójdzie na podatku.
jas2
"Tego chcą 130 kraje"

Ciekawe z jakiego kraje jest ten co to pisał?
jarunia
1,5% podatku obrotowego i koniec
po_co
Twój pomysł właśnie spowodował zamknięcie wszystkich małych sklepów osiedlowych oraz piekarni.
Sklep spożywczy generuje średnio obrót na poziomie 50-60 tys. zł jak prosperuje trochę lepiej to może i 80 tys. zł z czego zysk dla właściciela takiego sklepu to w najlepszym wypadku 5-6 tys. zł, a typowo raczej mniej.

Ty dodatkowo
Twój pomysł właśnie spowodował zamknięcie wszystkich małych sklepów osiedlowych oraz piekarni.
Sklep spożywczy generuje średnio obrót na poziomie 50-60 tys. zł jak prosperuje trochę lepiej to może i 80 tys. zł z czego zysk dla właściciela takiego sklepu to w najlepszym wypadku 5-6 tys. zł, a typowo raczej mniej.

Ty dodatkowo proponujesz aby właściciel sklepu płacił 750-1200 zł podatku co stanowi 20-25% jego dochodu (już wielokrotnie opodatkowanego po drodze).
marszalek2020
Takie pomysły można wprowadzać w kraju odciętym od zewnętrznego świata gospodarczego, jak np. Korea Północna. Tego typu kraj może spokojnie taki podatek wprowadzić nie martwiąc się że jego sąsiedzi przez kilka lat dofinansują własne strategiczne branże i wykończą ich odpowiedniki na terytorium sąsiada. Gratuluję pomysłu, to rzeczywiście Takie pomysły można wprowadzać w kraju odciętym od zewnętrznego świata gospodarczego, jak np. Korea Północna. Tego typu kraj może spokojnie taki podatek wprowadzić nie martwiąc się że jego sąsiedzi przez kilka lat dofinansują własne strategiczne branże i wykończą ich odpowiedniki na terytorium sąsiada. Gratuluję pomysłu, to rzeczywiście dla pracowników będzie koniec :)))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki