REKLAMA

Mimo wojny i sankcji Putin ma nowy luksusowy jacht wart 100 mln dol. "Stolik kawowy kosztował około 80 tys. USD"

2023-08-26 10:00
publikacja
2023-08-26 10:00

Tuż przed agresją na Ukrainę Władimir Putin sprowadził z Niemiec swój nowy luksusowy jacht morski Graceful wart 100 mln USD, na którym zamontowano luksusowe wyposażenie, importując je z Włoch i Estonii z ominięciem sankcji - twierdzą współpracownicy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Mimo wojny i sankcji Putin ma nowy luksusowy jacht wart 100 mln dol. "Stolik kawowy kosztował około 80 tys. USD"
Mimo wojny i sankcji Putin ma nowy luksusowy jacht wart 100 mln dol. "Stolik kawowy kosztował około 80 tys. USD"
fot. Mikhail Tereshchenko / / TASS

Mimo wojny i sankcji - jak przekonują autorzy materiału śledczego opublikowanego na stronie internetowej Nawalnego - Putin ma do dyspozycji jacht, gdzie jeden stolik kawowy kosztował około 80 tys. USD. Na wyposażeniu Graceful znajdują się np. trzy opancerzone parasole opracowane niegdyś dla prezydenta Francji. Wyglądają jak zwykłe parasole, ale można nimi ochronić się przed atakiem.

82-metrowa jednostka, według autorów materiału śledczego, zastąpiła Putinowi zablokowany w porcie we Włoszech jacht Szeherazada. W styczniu 2022 r., miesiąc przed napaścią na Ukrainę, Graceful została nagle wycofana ze stoczni w Hamburgu, choć prace na niej miały trwać jeszcze rok. Jacht został odholowany do Kaliningradu.

W materiale opublikowano szczegółowe plany jednostki i kolejnych pokładów. Na najwyższym znajduje się lądowisko dla śmigłowców o wadze do 3 ton. Tu zamontowano specjalne wanny do kąpieli kontrastowych, które - według autorów - znajdują się wszędzie tam, gdzie mieszka i bywa Putin. W luksusy obfituje główny pokład, z 25-metrowym basenem, nad którym można wysunąć podłogę, zamieniając basen w parkiet do tańca czy salę kinową. Analogiczny basen znajduje się na Szeherezadzie.

Na tym samym pokładzie ulokowano dwie ogromne kajuty - dla kobiety i mężczyzny; w kajucie właściciela stoi ogromne łoże z kolumnami u wezgłowia.

Sama tylko sofa, według opublikowanego kosztorysu, jest warta ponad 40 tys. USD. Koszt dywanów zbliża się do 60 tys. USD. Ale najdroższym i najbardziej luksusowym elementem wyposażenia Graceful jest konstrukcja, która kryje się za określeniem "projekt Olimp" opracowana przez biuro konstruktorskie Rubin, specjalizujące się w okrętach podwodnych. To basen morski o wymiarach 85 metrów na 25 metrów. Jest to konstrukcja cumowana do jachtu, wydzielająca wokół jednostki kąpielisko, z dnem z siatki rozciąganym na głębokości 3 metrów. Można w ten sposób pływać w otwartym morzu, będąc zabezpieczonym ramami basenu. "Olimp" kosztował ponad 2,2 mln USD.

Graceful została zwodowana w stoczni w Hamburgu w 2014 roku. Współpracownicy Nawalnego twierdzą, że formalnym właścicielem jednostki była spółka Olneil Assets Corp., zarejestrowana w rajach podatkowych. Jej właścielem była inna spółka, od której powiązania prowadzą do Piotra Kołbina, przyjaciela Putina z czasów dzieciństwa. W grudniu 2020 roku jacht podobno został sprzedany spółce Argument, która utajniła nazwiska swoich właścicieli. Autorzy materiału sugerują, że była to fikcyjna transakcja.

Innym, prócz osoby Kołbina, dowodem na powiązania jachtu z Putinem jest - według współpracowników Nawalnego - fakt, że na Graceful pracują ci sami, co na Szeherezadzie, funkcjonariusze Federalnej Służby Ochrony (odpowiedniczki polskiej Służby Ochrony Państwa). Z Szeherazady do pracy na Graceful przeszli także: naczelny inżynier, główny informatyk i szefowa stewardess.

Kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Graceful została objęta sankcjami USA. Mimo to, "aby wyremontować jacht Putina, zbudowano skomplikowany system, całą infrastrukturę pomocników w Europie, Turcji i Dubaju, którzy każdego dnia pomagają w omijaniu sankcji amerykańskich" - czytamy w materiale. W szczególności, mundury dla załogi zgodziła się - mimo sankcji - uszyć firma włoska, a zamówienie i zapłatę za ich wykonanie zrealizowano przy pomocy pośredników z Estonii i Turcji.

"Absolutnie wszystkie firmy i ludzie zamieszani w ten układ (omijania sankcji-PAP) - z Estonii, Włoch, Turcji i Niemiec od wielu lat współpracują z Graceful i doskonale wiedzą, do kogo teraz, w czasie wojny, należy jacht - wiedzą, że chodzi o Putina" - oceniają autorzy materiału.

Graceful - według publikacji - dotarła z Kaliningradu do Petersburga w dniach dorocznego Międzynarodowego Forum Gospodarczego w czerwcu br.; Putin był wówczas w Petersburgu. Teraz zaś, by uniknąć zatrzymania, jacht płynie wraz z eskortą z Petersburga do Soczi drogą okrężną przez cały świat - przez rosyjską Arktykę, Morze Beringa, opływając całą Azję w kierunku Bliskiego Wschodu, Morza Śródziemnego i Czarnego.

awl/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (35)

dodaj komentarz
vacarius
On to nawet gdy ma jachty i rezydencje. To niech mu uj w upie twardym będzie bo on na pewno nie ma czasy aby se tam pomieszkać i tego jachtu poużywać. Zdechnie jako zapracowany urzędas robiący po 60h na tydzień albo i więcej i tego mu życzę. Aby go nawet nie było na tym jachcie.
chudyjakszkapa
matki ruskich trupów z pod bahmutu cieszą się szczęściem komunistycznego satrapy :-)
Raffmo
roSS.ja to terrorystyczne skorumpowane państwo! W roSS.ji rządzi skorumpowany reżim moskiewski!
zops
Schizofremia albo neurastenia a później rafineria 2003r i sklep jubilerski Berlin 2001r, ciężarówka na chodniku w Berlinie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prs
Ten zas "zdziwiony"..hehehh

Tak trzeba.. majac sasiada za wariata..
..nigdy nie wiadomo kiedy wariat zartuje..
od_redakcji
Sytuacja jest poważna, a gdy temperatura idzie w gore, emocje również...ten facet( Scott Ritter) wie co mówi, poznałem go w czasie przygotowań do ataku na Irak (który rzekomo posiadał BMR ) Scott Ritter zachowywał sie wówczas bardzo podobnie tzn. głośno krzyczał wszemi wobec że Irak nie posiada żadnej broni masowego rażenia (wówczas Sytuacja jest poważna, a gdy temperatura idzie w gore, emocje również...ten facet( Scott Ritter) wie co mówi, poznałem go w czasie przygotowań do ataku na Irak (który rzekomo posiadał BMR ) Scott Ritter zachowywał sie wówczas bardzo podobnie tzn. głośno krzyczał wszemi wobec że Irak nie posiada żadnej broni masowego rażenia (wówczas mógł to jeszcze robić na głównych kanałach tv a znał temat, ponieważ sam był inspektorem) ...i co się stało później ?...wszystkie jego przewidywania sprawdziły się co do joty ...oby i tym razem nie było podobnie (ci, którzy go znają doskonale wiedza czemu żadna stacja tv nie ma prawa go zapraszać, za dużo wie, mówi prawdę i nie boi jej się mówić )...gdyby głos takich ludzi brany był pod uwagę, świat stałby się dzisiaj w znacznie lepszym miejscu. Pozdrawiam
od_redakcji odpowiada (usunięty)
A przez USA to zasłużeni?
prs
Tam.. (w ruSSlandzie) nie poradzi jednostka z inicjatywa..
..wszystko sprzegniete jest azeby ja spetac i zuzyc w pustej walce..
langdon25
Jaki będzie koniec Putlera :
- wypadnie z okna swojej piwnicy?
- zadławi się pestką od winogron ?

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki