REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Millennium ocenia, że wróci do realizacji swojej polityki dywidendowej od '16

2015-10-23 12:06
publikacja
2015-10-23 12:06

Bank Millennium ocenia, że po spodziewanym nałożeniu przez KNF dodatkowych buforów będzie mógł powrócić do realizacji swojej polityki wypłaty dywidendy od 2016 roku, nie będzie jednak konieczności emisji akcji. Wynik za IV kwartał obciąży 12 mln zł kary za interchange - poinformowali przedstawiciele banku.

"Pokazaliśmy dość stabilny zysk netto w ostatnim kwartale, jedyna rzecz, jaką przewidujemy jako zdarzenie nadzwyczajne w IV kwartale to wpływ kary, dotyczy ona opłat interchange. Będzie to miało wpływ na wynik i poza tym nie przewidujemy ani pozytywnych, ani negatywnych zdarzeń" - powiedział Fernando Bicho, wiceprezes banku.

Zysk netto grupy Banku Millennium w III kwartale 2015 roku wyniósł 165,7 mln zł.

Reklama

Bank poinformował, że w wynikach za IV kwartał 2015 roku rozpozna 12,2 mln zł kary dotyczącej interchange, nałożonej w 2006 roku przez UOKiK.

Według wcześniejszych informacji KNF planuje do piątku wysłać bankom zaangażowanym w kredyty walutowe zalecenia odnośnie dodatkowych buforów kapitałowych. Prezes poinformował, że bank nie otrzymał zaleceń dotyczących wymogów kapitałowych.

"Wiadomo, że nadzór skontaktuje się bankiem, jeśli chodzi o decyzje dotyczące wymogów kapitałowych. Nie otrzymaliśmy formalnej decyzji na ten temat. Z informacji, którą mamy i z powodu wysokiego współczynnika kapitałowego, będziemy spełniać wymogi, które przewidujemy" - powiedział Joao Bras Jorge, prezes banku.

Prezes podtrzymał, że jest niskie prawdopodobieństwo wypłaty dywidendy z zysku za 2015 rok, nie spodziewa się jednak konieczności emisji akcji.

"Zbyt wcześnie powiedzieć, że nie wypłacimy dywidendy za 2015 rok, rynek oczekuje, że nie będzie żadnej wypłaty za 2015 rok. Nie widzimy żeby nie utrzymać swojej polityki po tym okresie" - powiedział Joao Bras Jorge.

Całkowity wskaźnik kapitałowy wynosi 16 proc., a wskaźnik kapitału podstawowego 15,5 proc. W lutym 2015 roku bank w strategii na lata 2015-2017 planował w 2017 roku wzrost ROE do 13-14 proc. i obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów do 45-47 proc. Bank podał, że chce utrzymać współczynnik kredytów do depozytów poniżej 100 proc.

Prezes poinformował, że mimo spodziewanych dodatkowych buforów nie będzie konieczności aktualizacji strategii.

"Nie sądzimy, żebyśmy musieli aktualizować strategię" - powiedział Joao Bras Jorge.

Marża odsetkowa netto za III kwartał 2015 r. wynosiła 2,23 proc., rosnąc o 6 pb kdk.

"Marża odsetkowa może wzrosnąć, ale gwarancji nie ma, bowiem zazwyczaj IV kwartał to okres, kiedy konkurencja w depozytach jest najsilniejsza. Nie wierzymy w silne odbicie, ale przy stabilnych stopach procentowych będziemy stopniowo w stanie poprawić naszą marżę" - powiedział Bicho. (PAP)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki