REKLAMA

Miliony odszkodowania dla właściciela skradzionej monety "Wielki Liść Klonu"

2021-05-29 08:00
publikacja
2021-05-29 08:00
Miliony odszkodowania dla właściciela skradzionej monety "Wielki Liść Klonu"
Miliony odszkodowania dla właściciela skradzionej monety "Wielki Liść Klonu"
fot. Heinz-Peter Bader / / FORUM

Skradziona z Muzeum Bode w Berlinie w 2017 roku stukilogramowa złota moneta "Wielki Liść Klonu" była wypożyczona z prywatnej kolekcji. Teraz sąd przyznał właścicielowi 50 procent wartości ubezpieczenia, czyli 2,1 miliona euro - poinformował w środę dziennik "Tagesspiegel".

Cztery lata po kradzieży stukilogramowej złotej monety "Wielki Liść Klonu" z berlińskiego Muzeum Bode prywatny właściciel odniósł częściowy sukces przed sądem apelacyjnym. Przyznano mu odszkodowanie w wysokości 2,1 mln euro. To 50 procent wartości ubezpieczenia, które wynosiło 4,2 mln euro.

Tym samym sąd częściowo uwzględnił apelację od wcześniejszego wyroku sądu okręgowego. W marcu ubiegłego roku sąd odrzucił pozew w pierwszej instancji - z powodu uchybień w zakresie bezpieczeństwa w Muzeum Bode. Sąd Apelacyjny uznał jednak, że zmniejszenie świadczeń o połowę jest wystarczające. Towarzystwo ubezpieczeniowe musi więc zapłacić 1,26 mln euro plus odsetki. Z własnej inicjatywy wypłaciło już 840 tys. euro, co stanowiło 20 procent wartości ubezpieczenia.

Ważąca sto kilogramów kanadyjska moneta z wizerunkiem królowej Elżbiety II została skradziona z gabloty w nocy 27 marca 2017 roku. Złodzieje dostali się do środka przez okno. W lipcu 2017 roku doszło do policyjnych nalotów i aresztowań w związku z kradzieżą. Zatrzymani pochodzą z dużej arabskiej rodziny Remmo znanej z przestępczości zorganizowanej, za kradzież zostali skazani na kary więzienia. Śledczy nie spodziewają się jednak, że odnajdą monetę; podejrzewają, że złodzieje mogli ją stopić.

Oryginał monety znajduje się w królewskiej mennicy w Kanadzie, pięć kopii trafiło w ręce prywatnych kolekcjonerów. (PAP)

bml/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ja3
Wypożyczył swoje złoto i wystawił je na widok publiczny każdemu? No cóż, sam jest sobie winien. Przykre jest to, że przez 4 lata musiał sądzić się o odzyskanie pieniędzy z ubezpieczenia, a dostanie jedynie połowę.
znawca_wszystkiego
Weszli sobie przez okno i zabrali 100kg złota? No to ci ktorzy odpowiadali za bezpieczeństwo powinni dostać medale. Pewnie to oni ukradli bo wiedzieli jak słabe jest zabezpieczenie.
xxpp
Warto wspomnieć, ze realizatorami kradzieży były muzulmanskie gangi-klany, które opanowały Niemcy.
janpower
Jeśli moneta była próby 0,99999, to wartość samego kruszcu (100 kg) to około 5 mln euro, zatem właściciel straci na tym interesie, skoro wyrok jest na wypłatę 2,1 mln euro.
infinum
na pewno nie była, bo złoto jest za miękkie żeby utrzymać swój kształt w formie tak dużej monety

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki