REKLAMA

Miliony Amerykanów zagrożonych eksmisją. Wygasa pandemiczne moratorium

2021-08-01 00:07
publikacja
2021-08-01 00:07
Miliony Amerykanów zagrożonych eksmisją. Wygasa pandemiczne moratorium
Miliony Amerykanów zagrożonych eksmisją. Wygasa pandemiczne moratorium
fot. Srdjan Randjelovic / / Pexels

W niedzielę w USA wygasa wprowadzone przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) moratorium na wykonywanie eksmisji lokatorów. Według szacunków z czynszem zalega ponad 15 mln lokatorów, a ich dług opiewa na 20 mld dolarów.

Nadchodzące o północy wygaśnięcie moratorium, wprowadzonego rok temu w związku z pandemią COVID-19, to wynik chaosu prawnego.

Mimo chęci części Demokratów Izba Reprezentantów - która od soboty ma ponad miesięczną przerwę w obradach - nie zdołała jej przedłużyć ze względu na obiekcje jednego z republikańskich deputowanych, które uniemożliwiły głosowanie w piątek.

Wcześniej, wbrew oczekiwaniom i niemal w ostatniej chwili prezydent Biden odmówił przedłużenia ochrony lokatorów za pomocą rozporządzenia, wzywając do tego Kongres. Biały Dom obawiał się, że rozporządzenie może zostać unieważnione przez wyrok Sądu Najwyższego, który może dodatkowo zawęzić pole działań prezydenta wobec pandemii w przyszłości. Ale w rezultacie decyzji prezydenta, Kongres miał w praktyce tylko jeden dzień na przyjęcie legislacji.

Choć Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku stwierdził, że wprowadzenie moratorium było legalne, sędzia Brett Kavanaugh wyraził w uzasadnieniu opinię, że decyzja CDC nie może zostać przedłużona bez zgody Kongresu.

Według agencji AP, w efekcie eksmisją w ciągu najbliższych dni zagrożone jest 3,6 mln osób. Łącznie 15 mln lokatorów mieszkających w 6,5 mln domostw zalega z opłatami o łącznej wartości 20 mld dolarów. Do wygaśnięcia eksmisji dojdzie w czasie szybko pogarszającej się sytuacji epidemicznej związanej z szerzeniem się wariantu delta.

Protest przeciwko zakończeniu moratorium podjęła kongresmenka Demokratów Cori Bush, która w przeszłości była bezdomna i była trzy razy eksmitowana. W ramach protestu Bush spędziła noc przed Kapitolem, śpiąc na zewnątrz na rozstawianym krześle.

"Dzielą nas godziny od całkowitego zapobieżenia kryzysowi" - stwierdziła w sobotę senator Elizabeth Warren. "Mamy narzędzia i środki. Potrzebujemy tylko czasu".

Biały Dom zasugerował, że wiele zależy od działań władz lokalnych, które nie zdołały dotąd wydać przekazanych im pieniędzy na pomoc lokatorom. Jak dotąd ochronę lokatorów przedłużyły dodatkowo władze Kalifornii i stanu Nowy Jork.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/wr/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Komentarze (38)

dodaj komentarz
johnnygalt
Ten kraj opiera się na filozofii, że silny może zabrać słabszemu i jest to OK. Każdy próbuje należeć do tej silniejszej połowy. Tylko że jak silniejsza połowa zabierze już wszystko słabszej to nie będzie już co jej zabierać. Wtedy silniejsi sami się podzielą i zaczną żerować na mniej silnych aż znów zagłodzą Ten kraj opiera się na filozofii, że silny może zabrać słabszemu i jest to OK. Każdy próbuje należeć do tej silniejszej połowy. Tylko że jak silniejsza połowa zabierze już wszystko słabszej to nie będzie już co jej zabierać. Wtedy silniejsi sami się podzielą i zaczną żerować na mniej silnych aż znów zagłodzą ich na śmierć, znów się podzielą itd... a na koniec zostanie kilku silnych, którzy umrą z głodu.

Dużo lepsza jest zasada np. polskiej skarbówki: podatnik jest jak owca - trzeba go ostrzyc ale nie zarżnąć.
mooooo
W Eldorado 15 milionow ludzi nie ma na czynsz ale Petagon dysponuje 840 miliardami na zbrojenia ,czyli według ekonomistów amerykańska armia będzie bronić tych co będą spać w namiotach a w następnych tygodniach na parkiecie będą historyczne szczyty I stabilne wzrosty
marxs
ale to dokładnie jak u nas PISty zakupiły 32 f-35 samoloty wadliwe i tak potwornie drogie na które nawet amerykańska armie nie stać w tym czasie nie ma na słuzbę zdrowia ale jest 200 tys. ponad nadmiarowych zgonów teraz kupuja czołgi za 26 mld zł i znowu będzie kolejne 200 tys. ponad nadmiarowych zgonów
ps.masz kasę
ale to dokładnie jak u nas PISty zakupiły 32 f-35 samoloty wadliwe i tak potwornie drogie na które nawet amerykańska armie nie stać w tym czasie nie ma na słuzbę zdrowia ale jest 200 tys. ponad nadmiarowych zgonów teraz kupuja czołgi za 26 mld zł i znowu będzie kolejne 200 tys. ponad nadmiarowych zgonów
ps.masz kasę na bezsensowne zbrojenia to nie masz kasy na papu,słuzbę zdrowia i edukację proste jak budowa cepa
the_mind_renewed
A kiedyś dawno dawno temu, była zasada „ od kolebki do mogiły zawsze licz na własne siły”
Dzisiaj czasy się zmieniły, i nygusy obrodzili.
bha
Cóż Amerykański sen niby dobrobytu dla wszystkich staje się coraz częściej niestety i to nie tylko tam... nie realnym marzeniem z wielu powodów często z wyzysku, żerowaniu na pracy innych, czasowym, śmieciowym coraz bardziej niepewnym rynku zatrudniania,szaro-czarnym.Ludzie niby pracują i coraz bardziej na niewiele ich Cóż Amerykański sen niby dobrobytu dla wszystkich staje się coraz częściej niestety i to nie tylko tam... nie realnym marzeniem z wielu powodów często z wyzysku, żerowaniu na pracy innych, czasowym, śmieciowym coraz bardziej niepewnym rynku zatrudniania,szaro-czarnym.Ludzie niby pracują i coraz bardziej na niewiele ich stać, zaczynają tonąć w pożyczkach, kredytach długach co przy elastycznym do bólu minimalnym w zarobkach rynku doprowadza ich często do........ min. Eksmisji
bha
PS. Demo-kapitalizm coraz bardziej wyzyskujący ,żerujący już od wielu lat najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych osób nie jest w/w przypadku bez swojej winy !!!!!.
lukaszslask
a juz nie mowie o tym,ze kredyty hipoteczne powinny byc tylko na jedna nieruchomosc,a jak ktos jest wielkim Inwestorem to niech kupuje za gotowke i wtedy wynajmuje i sie rynek zaraz sam wyczysci......a ceny unormuja.....
lukaszslask
To pokazuje,ze wszystko zaczyna byc przewartosciowane,a pensje za niskie i to nie tylko leni,tylko tez pracujacych i niech nikt nie pisze,ze trzeba sie ksztalcic i wybierac dobry zawod,ale mimo wszystko ktos w tych MC,KF,kinach,sklepach,dworcach,wesolych miasteczkach,basenach itp itd musi pracowac.......
bha
Tym bardziej że rynek zatrudniania jest coraz bardziej nastawiony na oferty w handlu ,gastronomii turystyce,i wszelakim korpo przemyśle gdzie większość % zarobić może zazwyczaj wielkie G.
kimdzongtusk
To nic. najwazniejsze, żeby "rynki były zadowolone", indeksy biły rekordy a muzgom, bezosom i cukierkowym majątki rosły o kolejne miliardy. No i oczywiscie powinno się tych ultrabogaczy w ogóle zwolnić z płacenia podatków bo i tak w zasadzie ich nie płaca.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki