REKLAMA

Miedź zmierza do 10 000 USD za tonę

2021-04-29 08:57
publikacja
2021-04-29 08:57
fot. Parilov / Shutterstock

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź zmierza do 10 000 USD za tonę, bo odbijanie się wzrostu gospodarczego i zobowiązania klimatyczne przyjmowane przez rządy na świecie pobudzają popyt. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 1,2 proc. - po 9997 USD za tonę, najwyżej od 2011 r. - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 0,93 proc. do 4,5395 USD za funt.

Miedź w tym miesiącu należy do liderów wzrostów cen wśród metali bazowych, ale też inne metale - od aluminium po rudę żelaza - zwyżkowały do najwyższych poziomów od lat.

Zwyżkom notowań sprzyjają wprowadzane w gospodarkach bodźce stymulujące ożywienie, niskie stopy procentowe - bliskie zera - i oznaki, że gospodarki wychodzą stopniowo z pandemii COVID-19, poza niektórymi krajami.

Globalne przechodzenie na czystą energię może znacząco zwiększyć zużycie miedzi, wykorzystywanej m.in. w pojazdach elektrycznych i systemach energii słonecznej.

"Miedź nie zatrzyma się na 10 000 USD za tonę, chociaż zwyżki poza ten poziom są jeszcze trudne do oszacowania" - mówi Li Li, analityk Jinrui Futures Co.

"Sygnały płynące z Fed, że nie jest jeszcze gotów do rozważania kwestii mniejszego wsparcia polityką monetarną gospodarki USA, pomagają cenom miedzi i innych metali przemysłowych, podobnie jak optymizm dotyczący popytu zagranicznego" - dodaje Li.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zdrożała o 20 USD do 9876 USD za tonę.

Notowania metalu na LME wzrosły ponad 2-krotnie w porównaniu do najniższych poziomów, notowanych w marcu 2020 r. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki