REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Miedź podtrzymuje zwyżki notowań po danych PMI z Chin

2021-11-30 08:51
publikacja
2021-11-30 08:51
Miedź podtrzymuje zwyżki notowań po danych PMI z Chin
Miedź podtrzymuje zwyżki notowań po danych PMI z Chin
fot. REUTERS/Akhtar Soomro / / FORUM

Miedź na giełdzie metali w Londynie podtrzymuje zwyżki z poprzedniej sesji po publikacji we wtorek nieco lepszych od rynkowych prognoz danych PMI z Chin. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana na LME wyżej o 0,1 proc. - po 9 590,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci jednak 0,25 proc. do 4,3300 USD za funt.

Obawy inwestorów o spowolnienie gospodarcze w Chinach, które są największym odbiorcą metali przemysłowych na świecie, nieco osłabły po danych PMI.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, w listopadzie wyniósł 50,1 pkt. wobec 49,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 49,7 pkt.

Z kolei w usługach indeks PMI wyniósł w XI 52,3 pkt., a konsensus zakładał 51,5 pkt.

Inwestorzy nie spuszczają z pola widzenia doniesień na temat nowego szczepu koronawirusa Omikron.

Koncern farmaceutyczny BioNTech podał, że pracuje nad preparatem dostosowanym do wariantu Omikron, który został po raz pierwszy wykryty w ub. tygodniu w Republice Południowej Afryki.

Szef firmy Phizer Inc, która wraz z BioNTech, opracowała wcześniej szczepionkę przeciwko koronawirusowi, Albert Bourla, powiedział w Bloomberg TV, że firma przeprowadza testy laboratoryjne aby sprawdzić, jak działa szczepionka na nowy wariant Omikron.

Tymczasem prezes firmy Moderna - Stephane Bancel - powiedział "Financial Times", że istniejące szczepionki mogą być mniej skuteczne w walce z Omikronem i mogą minąć miesiące, zanim szczepionki dla danego wariantu koronawirusa będą dostępne na dużą skalę.

Na razie istnieją pewne oznaki, że Omikron stanowi mniejsze zagrożenie niż początkowo sądzono, ale inwestorzy nadal będą z uwagą obserwować rozwój sytuacji.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 118 USD, czyli 1,2 proc. do 9 578 USD za tonę. W piątek metal na LME staniał o 342 USD. 

aj/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki