REKLAMA

Miedź drożeje już 7. miesiąc. Najdłuższe pasmo zwyżek od 2011 r.

2020-10-30 08:17
publikacja
2020-10-30 08:17
fot. Sitthichai Suntuang / Shutterstock

Notowania miedzi na giełdzie w Londynie rosną, a kończący się październik będzie już 7. z kolei miesiącem ze zwyżką cen tego metalu. Metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,6 proc. - po 6 767,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci jednak 0,29 proc. do 3,0470 USD za funt.

Inwestorzy są optymistami spodziewając się mocnego popytu na miedź w Chinach, gdzie władze skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa, a to pomaga wynikom gospodarczym tego kraju.

Analitycy prognozują, że w 2021 r. wzrost popytu na miedź rafinowaną w Chinach może przyśpieszyć do 4-5 proc. w reakcji na ożywienie w sektorze nieruchomości i realizację projektów infrastrukturalnych.

Wzrostowi cen miedzi sprzyjają też trwające spory na tle płacowym w kopalniach miedzi w Chile, w m.in. w kopalni Candelaria, gdzie na razie nie ma zgody w sprawie propozycji płacowych oferowanych górnikom przez władze kopalni. Z powodu protestów można spodziewać się zakłóceń w dostawach miedzi z tego rejonu.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 18 USD do 6 730,00 USD za tonę.

W tym tygodniu metal na LME staniał o 1,5 proc., ale w całym miesiącu miedź zyskała łącznie 1,4 proc. To już 7. z kolei miesiąc, który może się zakończyć ze zwyżką notowań metalu. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki