REKLAMA

Miała być wielka darowizna z zagranicy, skończyło się stratą 20 tys. zł

2021-04-14 18:33
publikacja
2021-04-14 18:33
fot. Christin Hume / Unsplash

Ponad 20 tys. zł straciła 40-letnia mieszkanka okolic Moniek (Podlaskie), przekonana, że otrzyma 238 tys. euro w formie darowizny z zagranicy. Wystarczyła jej rozmowa z nieznaną osobą przez komunikator internetowy, by uwierzyć w taką historię.

Jak podał w środę zespół prasowy podlaskiej policji, pod koniec marca do kobiety odezwała się za pośrednictwem internetu osoba podająca się - za śmiertelnie chorą - mieszkankę stolicy Belgii. Twierdziła, że chce jej przekazać 238 tys. euro w formie darowizny. Kiedy 40-latka wyraziła zainteresowanie, zaczął się z nią kontaktować rzekomy prawnik, który miał ową mieszkankę Brukseli, reprezentować.

Przedstawił plan, zgodnie z którym - do skutecznego zrealizowania takiej darowizny - konieczne są opłaty celno-skarbowe plus koszty wynajęcia prawnego pełnomocnika. Żeby uwiarygodnić te działania, przesłał kobiecie dokumenty do podpisu, które miała mu następnie odesłać.

Mimo że cała korespondencja odbywała się za pośrednictwem komunikatora internetowego, a dokumenty były przesyłane w formie zdjęć, 40-latka zrealizowała wszystkie zalecenia, łącznie z finansowymi, kilkakrotnie przelewając pieniądze na wskazane konta. Oszustwo zaczęła podejrzewać dopiero wówczas, gdy po pewnym czasie rzekoma darowizna jednak do niej nie trafiła.

"Darowizna okazała się fikcją. Prawdziwa jednak była utrata ponad 20 tys. zł. Jak się okazało, przelane pieniądze trafiły do Rzymu, a także do jednego z państw w Afryce Centralnej" - podał zespół prasowy podlaskiej policji, apelując o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznanych nam osób, które informują np. o niespodziewanym, wielkim spadku czy wygranej.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki