REKLAMA

Merkel: Steinmeier doskonale nadaje się na prezydenta

2016-11-14 16:49
publikacja
2016-11-14 16:49
fot. TOBIAS SCHWARZ /

Kanclerz Angela Merkel oficjalnie potwierdziła swoje poparcie dla Franka-Waltera Steinmeiera jako wspólnego kandydata chrześcijańskich demokratów i socjaldemokratów na stanowisko prezydenta Niemiec. Polityk SPD doskonale nadaje się jej zdaniem na ten urząd.

Merkel powiedziała w poniedziałek dziennikarzom w Berlinie, że mogła zawsze polegać na Steinmeierze, który jest "politykiem kompromisu". Jak zaznaczyła, "bardzo ściśle" współpracuje z szefem dyplomacji, szczególnie podczas prób rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

Steinmeier kierował resortem spraw zagranicznych w pierwszym rządzie koalicyjnym Merkel w latach 2005-2009. W 2013 roku ponownie objął tekę szefa MSZ.

"Steinmeier jest człowiekiem politycznego centrum, cieszy się szacunkiem biznesu i społeczeństwa w kraju i za granicą. Z tego powodu doskonale nadaje się na stanowisko prezydenta" - oceniła Merkel.

"W czasach niepokoju i destabilizacji na świecie decyzja (o poparciu Steinmeiera) oznacza opowiedzenie się za stabilizacją" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Merkel powiedziała, że rano osobiście poinformowała Steinmeiera o poparciu CDU i CSU dla jego kandydatury. Wspólna oficjalna prezentacja kandydata z udziałem szefa SPD Sigmara Gabriela i przewodniczącego bawarskiej CSU odbędzie się w środę.

Rozmowy pomiędzy chadekami a socjaldemokratami trwały od miesięcy. Ostateczna decyzja zapadła w poniedziałek rano podczas konferencji telefonicznej z udziałem Merkel i członków prezydium CDU. "To decyzja z rozsądku" - powiedziała Merkel cytowana przez agencję dpa.

Następca prezydenta Joachima Gaucka, który ze względów zdrowotnych zrezygnował z reelekcji, zostanie wybrany przez Zgromadzenie Federalne 12 lutego 2017 roku.

Prezydenta Niemiec wybiera liczące obecnie 1260 osób Zgromadzenie Federalne składające się z posłów do Bundestagu oraz takiej samej liczby elektorów wybieranych przez przedstawicielstwa ustawodawcze krajów związkowych (landów). Chadecy i socjaldemokraci dysponują w tym gremium ponad 900 głosami. Wybór Steinmeiera już w pierwszej turze uważany jest za pewny.

Prezydent Niemiec pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Wybierany jest na pięć lat z możliwością jednorazowej reelekcji. Jego głównym orężem są przemówienia, którymi wpływa na opinię publiczną w kraju i za granicą.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Jakowlew
Ten pan to cichy sojusznik Putina.
~Jerry
Szwaby weźcie sobie na prezydenta jakiegoś kozojebca. Będzie nowocześnie i postępowo !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki